cu ce si cum momim

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde octopussy78 » 26 Mai 2010 11:31

cristian rudeanu scrie:
stress scrie:daca nu ma incel tata nitu facea asa, nadea cu mai multe tipuri de bile...cand era cazul de bile

Te inseli.
ba sa stii ca nu se inseala,am citit pe un forum chiar saptamana asta,o sa caut si o sa pun linkul
octopussy78
member

Mesajde cristian rudeanu » 26 Mai 2010 22:02

@ octopussy78

Astept cu interes ziua in care Tata Nitu va posta pe un forum. Ma cunosc cu domnul despre care vorbim din 2001, ne-am infruntat de multe ori pe balta, iar la CN 2008 am pescuit pe parcursul a 3 etape in acelasi lot. Daca informatiile postate pe un forum sau altul sunt mai presus de experienta personala, nu-mi ramane decat sa va urez fir intins.
Ultima oară modificat de cristian rudeanu pe 26 Mai 2010 22:09, modificat 1 dată în total.
cristian rudeanu
junior member

Mesajde cristian rudeanu » 26 Mai 2010 22:07

octopussy78 scrie:crapul vrea sa manance ca si omul.aperitiv rece,aperitiv cald,friptura si desert

Probabil, dar in nici un caz amestecate in aceiasi farfurie. Informatia asta tot de pe un forum o ai?
cristian rudeanu
junior member

Mesajde lucian76 » 27 Mai 2010 08:20

Din experiente personala pot spune ca se poate nadii cu mai multe tipuri de bile si prinde crap ,...totusi nu vei sti ce bile au fost preferate de crap si nu vei putea trage multe concluzii . Am pescuit cu mai multe tipuri de bile (3-4 la o partida ) dar asta pentru ca ramasesera de la alte partide si in lipsa de altceva le-am dat nada dar nu procedez asa de obicei .
xxx doesn't think.... because xxx knows everything
lucian76
member

Mesajde Colonelu » 29 Mai 2010 18:41

Salutari tuturor !
Intentionez sa fac o partida scurta (8-12 ore) saptamana viitoare,balta MV2 ori Solacolu,inca nu m-am decis.Investesc cam de 2 ani bani in scule,citesc cu orele (la munca evident) forumurile de crap si cu toate astea nu am vazut un mustacios cam de 3 ani.
On topic,nu am foarte mult timp liber acasa sa-mi prepar singur porumbul,bilele sau nada asa ca imi cumpar totul gata-facut.Pentru partida de saptamana viitoare am cumparat o nada Benzar Mix Baza Crap pentru a nadi cu bulgari si Van Den Eynde nada Method Mix pentru a pune pe momitoare.Ca momeli ma gandeam sa cumpar porumb bonduelle despre care am citit ca prinde si ceva tot de "firma" gen Porumb Van Den Eynde Sweetcorn sau Carp Expert.Bile o sa iau probabil Planet 1016.
Intentionez sa nadesc cu bulgari din Benzar amestecat cu Method Mix,pesmet si spartura de bile cu monturi plumb pierdut si planet 1016 + pop up 1016 pe firul de par si Method Mix pe momitoare si porumb pe firul de par sau rame direct pe carlig.
INTREBARE : bat iarasi drumul degeaba?vorbind exclusiv din punct de vedere al nadelor alese.Daca nu prind ca sunt eu bou aia e..dar macar sa nu plec de la inceput gresit.
Imi cer scuze pentru postul cam mare si FIRE INTINSE tuturor !
Colonelu
new member

Mesajde matei1971 » 29 Mai 2010 19:29

Eu as merge doar cu mhlm pe arc si bile 1016 la carlig! Daca pescuiesti la porumb nadeste cu Benzar Mix atat bulgari cat si pe arc.
matei1971
member

Mesajde cristian matei » 30 Mai 2010 08:22

va salut.
daca alegeti Solacolu, personalul baltii va da informatii legate de apa si structuri, iar pe balta gasiti produsele Senzor Planet la preturi atractive.
cu stima, Cristian
Cristian Matei
cristian matei
member

Mesajde Claw » 11 Iun 2010 10:12

pe ambele balti vei prinde peste dar daca vrei sa te simti si bine dute la solacolu
Claw
member

Mesajde juniorFish » 22 Feb 2011 18:08

Dar daca incercam mai multe tipuri de bile, cum o sa stim data viitoare cand mergem la pescuit care au dat cele mai bune rezultate? Nu ar fi mai bine sa momim locul doar cu un tip sau doua tipuri?
juniorFish
new member

Mesajde rapy » 22 Feb 2011 20:33

juniorFish scrie:Dar daca incercam mai multe tipuri de bile, cum o sa stim data viitoare cand mergem la pescuit care au dat cele mai bune rezultate? Nu ar fi mai bine sa momim locul doar cu un tip sau doua tipuri?

daca vrei sa faci comparatia inte 2 feluri de bile faci 2 paturi separate la cel putin 50 m intre ele, nu le combina... cu cate 2 sau cate 1 bat pe fiecare pat...repeti de mai multe ori si vezi care merg mai bine pe balta respectiva. testezi tot cate 2.... mai multe ar fi mai complicat...
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare