cu ce si cum momim

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde msimarian » 23 Feb 2011 10:35

rapy scrie:
juniorFish scrie:Dar daca incercam mai multe tipuri de bile, cum o sa stim data viitoare cand mergem la pescuit care au dat cele mai bune rezultate? Nu ar fi mai bine sa momim locul doar cu un tip sau doua tipuri?

daca vrei sa faci comparatia inte 2 feluri de bile faci 2 paturi separate la cel putin 50 m intre ele, nu le combina... cu cate 2 sau cate 1 bat pe fiecare pat...repeti de mai multe ori si vezi care merg mai bine pe balta respectiva. testezi tot cate 2.... mai multe ar fi mai complicat...

Sunt de acord si eu cu rapy,niciodata nu incerc mai mult de 2 feluri de bile si asta numai datorita faptului ca daca folosesti mai multe feluri de bile nu o sa ai rezultate relevante.Asta in situatia in care vrei sa testezi bilele.In situatia in care bilele sunt testate pe acel lac si raman de la o partida la alta,poti folosi cate feluri vrei,fara nici o problema.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 23 Feb 2011 21:42

Eu cel putin nu as face asta , e suficient sa folosesti un tip de bile ca nada combinata cu cv seminte, porumb, spartura de boiles si peleturi care sa contina aroma bilei p care o pui in firul de par, nu merita sa pui 5 tipuri ca sa vezi la care merge mai bine pentru ca nu o sa primesti raspunsul, consider ca daca ii prezinti crapului nada si bila pe firul de par asa cum trebuie o sa ai rezultate, oricum fa mai multe incercari in mai multe partide cu diferite bile insa nu toate odata, astfel vei afla ,,bila fermecata" :))
Ultima oară modificat de Jonny Leordean pe 02 Mar 2011 22:21, modificat 1 dată în total.
Jonny Leordean
member

Mesajde man.fishing » 01 Mar 2011 13:20

Eu nu am inteles de ce sa pleci cu lectiile nefacute de acasa?

De ce sa pleci cu 10 tipuri de nada pe o balta si sa pescuiesti la ce vine?
Nu ar trebui sa stii cate ceva de balta respectiva si mai ales ce peste vizezi? Unde mai pui ca trebuie sa stii si cat stai pe balta.

In fine. Daca mergi "blind" la o balta care stii ca are peste depinde ce vrei sa faci acolo: sa prinzi orice indferent de marime sau sa astepti ceva mai consistent ca marime. A mai mentionat cineva mai sus parca: depinde de bile. Solubile sau tari si de aici ar trebui sa pleci pt ca in functie de asta stii ce vizezi.

Idealul ar fi sa poti sa sondezi balta respetiva sa iti alegi 2 locuri si sa prenadesti de 2-3 inaintea partidei cu un singur tip de bile. Dupa du-te la pescuit cu bilelel care ai prenadit si sa vezi ce se intampla.
man.fishing
veteran

Mesajde juniorFish » 01 Mar 2011 14:35

iti dai seama ca toti vrem doar ce e mai mare din lacul respectiv,nu? Tu ai zis sa nadesc 2 locuri cu 2 momeli diferite. Odata ce ma instalez cu toate sculele si tot ce mai am eu pe acolo intr-un loc, de ce sa mai pierd timp mutandu-ma in alt loc, mai ales daca aleg sa stau doar 1 zi. Asa daca nadesc cu 2 sau 3 tipuri de momeli cred ca pestele ar alege si el ce ii place. Daca ai friptura la masa, doar nu o sa mananci varza. Poate gresesc, mai ales ca nu am o experienta bogata dar imi suna destul de logic.
juniorFish
new member

Mesajde Jonny Leordean » 02 Mar 2011 00:01

juniorFish scrie:iti dai seama ca toti vrem doar ce e mai mare din lacul respectiv,nu? Tu ai zis sa nadesc 2 locuri cu 2 momeli diferite. Odata ce ma instalez cu toate sculele si tot ce mai am eu pe acolo intr-un loc, de ce sa mai pierd timp mutandu-ma in alt loc, mai ales daca aleg sa stau doar 1 zi. Asa daca nadesc cu 2 sau 3 tipuri de momeli cred ca pestele ar alege si el ce ii place. Daca ai friptura la masa, doar nu o sa mananci varza. Poate gresesc, mai ales ca nu am o experienta bogata dar imi suna destul de logic.
Iti spun eu, studiaza balta inainte, alege un loc bun care crezi tu ca e cel mai propice pentru a prinde crapi, In primul rand vei avea mult mai multe sanse sa prinzi (cu orice momeala nu bile neaparat) intr-un loc unde se aduna crapii si cade momeala intre ei, decat intr-un loc care e foarte putin frecventat de mustaciosi, in concluzie dupa ce ai ales locul potrivit nu mai ai nevoie de doua locuri neaparat de nadit, incearca sa nadesti cu acelasi tip de bile sau cel putin cu aceasi aroma cu cea pe care o vei folosi pe firul de par in momentul partidei.Parerea mea e , k in primul rand 30 daca nu 40 la suta din reusita ta la pescuit o face locul pe care ti-l alegi, daca ai facut alegerea buna un singur pat de nada cu un singur tip de bile, e suficient pentru reusita
Jonny Leordean
member

Mesajde Cucu Ionel » 02 Mar 2011 16:55

Era vb. de o prenadire a doua locuri de pescuit ptr. a nu avea surpriza ca, in ziua sau weekend-ul cand vrei sa faci partida de pescuit, sa gasesti, in caz ca ai prenadit doar un loc, acel loc ocupat. Asa ai mai multe sanse sa gasesti macar un loc liber. ;-) :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Jonny Leordean » 02 Mar 2011 22:27

Cucu Ionel scrie:Era vb. de o prenadire a doua locuri de pescuit ptr. a nu avea surpriza ca, in ziua sau weekend-ul cand vrei sa faci partida de pescuit, sa gasesti, in caz ca ai prenadit doar un loc, acel loc ocupat. Asa ai mai multe sanse sa gasesti macar un loc liber. ;-) :lol:
Aici ai dreptate :)) e aiurea sa nadesti si sa pregatesti bine locul pe care urmeaza sa pescuiesti si sa constati ca ajuns pe balta locul e ocupat :) da se poate rezolva,iti rezervi locul de pescuit cu 3 zile inainte, si astfel economisesti si cv bani si nu arunci atata boiles in atatea locuri si ai si locul garantat :)
Jonny Leordean
member

Mesajde juniorFish » 03 Mar 2011 14:59

Nu s-ar bucura si cel care vine in locul prenadit de tine:))? Sa nu mai faca nimic, doar sa bage undita-n lac si sa sara crapii ca popcornul:))
juniorFish
new member

Mesajde man.fishing » 03 Mar 2011 16:55

juniorFish scrie:iti dai seama ca toti vrem doar ce e mai mare din lacul respectiv,nu? Tu ai zis sa nadesc 2 locuri cu 2 momeli diferite. Odata ce ma instalez cu toate sculele si tot ce mai am eu pe acolo intr-un loc, de ce sa mai pierd timp mutandu-ma in alt loc, mai ales daca aleg sa stau doar 1 zi. Asa daca nadesc cu 2 sau 3 tipuri de momeli cred ca pestele ar alege si el ce ii place. Daca ai friptura la masa, doar nu o sa mananci varza. Poate gresesc, mai ales ca nu am o experienta bogata dar imi suna destul de logic.

Ti-a raspuns cineva de ce sa prenadesti 2 locuri. Avand in vedere ca ai spus ca stai si partida scurta mesajul tau ar suna cam asa " ma duc pe o balta, nu stiu mare lucru de ea si stau la o partida scurta dar imi iau toate nadele la mine ca poate se va prinde la una din ele " ......si sa nu intelegi gresit mesajul meu. Asa cum ti-au spus si ceilalti si cum probabil iti vor mai spune si altii, foarte important inainte de nada sa cunosti balta, locurile bune, adancimea baltii etc Dupa te gandesti la nada.
Iar sincer la noi baltile nu mai sunt un secret si anume ma refer ca pe balta unde vrei sa te duci sigur mai este cineva de pe forum care o stie mai bine si iti poate spune direct ce sa faci, unde sa dai si cu ce.

Daca vrei la caz general pe o balta de care chiar nu stii nimic , poti sa o reduci metodic: 4 lansete: 2 pe porumb , 2 pe bile. Fiind partida scurta as merge la sigur pe solubile. Tipul aromei etc sunt amanunte sincer in cazul tau. Si spun asta nu cu rea intentie, ci pt ca te duci la partida scurta si in plus nu stii balta. Oricine iti va spune 2 lucruri: o balta poti sa o cunosti cat de cat ca potential dupa ce ai pescuit macar de 6-7 ori pe ea si 2 poti sa ai nada de buna calitate si diversa si poti sa aplici cea mai tare strategie si sa nu prinzi......... :D
man.fishing
veteran

Mesajde juniorFish » 07 Mar 2011 16:23

ma.fishing mi-ai dat cel mai bun raspuns de pana acum. Inainte sa faci un lucru trebuie sa te documentezi in toate partile despre el.
juniorFish
new member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare