Monturi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde jujak » 03 Iul 2010 14:05

Robert Nicolae scrie:Salut Madalin,

Monturile de crap sunt probabil cele mai elaborate monturi de pescuit din cate exista.
Una dintre ele este montura blow-back.
Un scurt indrumar pentru realizarea acesteia poate fi vizualizat cu un click pe: Montura pentru pescuit la crap.
[quote="Robert Nicolae"] Le stii din reviste ,monturile astea :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: sau ai pescuit cu ele :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: , cand ereai tu mai tinar , maybe :shoot: :shoot: :shoot: :shoot: :shoot: :!: :!: :!:
jujak
junior member

Mesajde man.fishing » 07 Iul 2010 15:32

http://www.crap.ro/pagina/69/512/montur ... pului.html

http://www.youtube.com/watch?v=W8_ehaty_bo

toate likurile cu albastru sunt monturi
http://www.carp-fishing-tactics.com/carp-rigs.html

http://www.anglersnet.co.uk/Rig-Section/Carp-Rigs/

Vezi si in ultimele AVP ca gasesti lucruri foarte interesante despre monturi si materiale.
man.fishing
veteran

Mesajde BishopVR6 » 05 Oct 2010 09:20

Cam care ar fi lungimea recomandata a forfacului la montura cu plumb pierdut? M-am tot uitat si am vazut ca unii le folosesc scurte (cum ar fi in filmuletele Korda), altii il lasa mai lung.. etc. Eu ma gandeam ca daca sunt prea scurte s-ar putea sa apara rateuri, lungimea forfacului nepermitand aspirarea completa a bilei+acului fiind imediat oprit de plumb.
BishopVR6
member

Mesajde Crapar » 21 Noi 2010 16:37

Ce parere aveti despre montura de mai jos?

Imagine
Crapar
new member

Mesajde colega » 21 Noi 2010 19:59

Intai domnul Gillette a pus o lama intr-o masina de barbierit si a facut din brici o chestiune fumata. Azi suntem la aparatul cu 5 lame.

Si rezultatul e acelasi: scapam de barba :o

Daca montura cu 5 bile de 4 arome, dispuse pe cele mai fanteziste fire de par imaginabil prinde crap suntem in pas cu progresul.
colega
member

Mesajde alex24 » 21 Noi 2010 20:42

pai si daca ia boiliesul rosu il trage automat si pe cel galben si carligul? chiar daca este expus asa ? nu stiu, nu stiu eu dastea :mrgreen: doar intreb ptr ca mi se pare cam ciudata aceasta montura
alex24
senior member

Mesajde clinci » 22 Noi 2010 11:14

De obicei nu ma grabesc sa trag concluzii pripite dar la prima vedere chiar nu vad cum functioneaza mecanica acestei monturi incazul in care pestele va alege sa apuce de boilies prima data. :oops:
clinci
junior member

Mesajde bala » 22 Noi 2010 22:58

probabil in cazul in care aspira boiliesul carligul practic harponeaza buza pestelui(inteapa din exterior in interior)...asta ca sa dau o explicatie oarecum acestui ...sf..probabil o alta inventie a unui englezoi plictisit sa prinda acelasi crap la aceeasi montura in baltoaca din spatele casei...
bala
member

Mesajde Crapar » 23 Noi 2010 23:03

bala scrie:probabil o alta inventie a unui englezoi plictisit .

Corect. Si spune ca are rezultate bune cu ea. Probabil doar atunci cand pestele ia popup-ul.
Crapar
new member

Mesajde Darius_Tm » 07 Ian 2011 04:22

Aceasta montura se cheama, cocktail, mai lipseste frisca.Ceva de carne si dupa o fructa ca si desert, merge perfect, trebuie sa ne gandim si la tabieturile crapului.Mai trebuia ceva pe baza de alcool inainte pentru apetit si meniul era complect, nota de plata la sfarsit pe saltea.
Darius_Tm
senior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare