montura simpla

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde 2door » 15 Iul 2010 21:20

mosharu' scrie:
George Iorga scrie:
2door scrie:

Asta pana o sa incepi sa dai dupa peste mare...si-atunci o sa uiti de momitor ! :D

atunci o dai in alte alea :lol:
o sa ai creierii "varza" de la retete pt biloace :mrgreen:

lasa-ma moshare ca de cand mi-ai trimis pistolu' ala am umplut camara de tot felu' de fainuri, mirodenii si uleiuri
a zis nevastamea sa-i dau niste rubin red sa puna pe salata ...boiaua nu-i mai place... :lol: :lol:
2door
veteran

Mesajde Laur » 16 Iul 2010 18:48

:lol: :mrgreen:
Laur
senior member

Mesajde catalin26 » 07 Aug 2011 17:19

are idee cineva ce greutate are ala de 71 g. incarcat cu nada? aproximativ, evident...
multzam.
catalin26
junior member

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 02:18

Plumbii aia sunt o idee, aprox 120g, foarte aprox, depinde cat incarci, dar dupa cum spun si baietii astia plumbul este sfant dc cauti distanta. Poate odata chiar o sa ai nevoie si dc vrei sa nadesti local langa carlig baga o plasa mica solubila, pierzi si cu ea la distanta, depinde marimea ei si forma evident, dar oricum dai mai departe decat cu momitorul. Am dai si eu cu plumbi din aia de poti sa-i incarci, facem niste portocale cat pumnul de nada pe ei, dar in final am revenit la plasa solubila, i-am incercat la cateva partide, chiar nu sunt rai deloc, dar la partide lungi n-am rabdare sa stau mereu sa incarc cu nada, apoi sa ma spal pe maini ca sa nu murdaresc mulineta, mai simplu cu plasa solubila. Poti incerca si asa, de ce nu, plumb si nadesti local folosind un material solubil, plasa, fir, banda, punga.
Vazusem ca scosesera astia de la Solar niste plase conice, teoretic arunci mai departe cu ele, se comercializau impreuna cu niste sarmute cu care le fixezi pe forfac sau pe plumb, dar le-am fixat cu fir solubil ca nu mi s-a parut ideal sa pun o sarma langa carligul care vreau sa ajunga in gura crapului.
Ma rog asa zicem si eu la inceput cu naditorul pana am fost la un concurs si am vazut ce inseamna aruncare la distanta cu fir subtire tambur mare si inaintas scurt. vezi si tu cum merge treaba, dar dc te hotarasti sa pui plumb pune-ti si inaintas textil 8m si greutate corespunzatoare. dc ai lanseta de 3,5 lb si nu este contrafacuta la 130g plumb poti sta linistit ca nu se intampla nimic, dar mai bine incepi cu unul de 90-100g SI F IMP PUI INAINTAS CUMPARA-TI SI DEGETAR SAU DC NU AIPROTEJEAZA-TI CU CEVA DEGETUL INAINTE DE LANSARE, DC GRESESTI CUMVA MISCAREA TE POTI TAIA F RAU. Eu m-am taiat prima data nici acum nu arunc fara degetar decat daca este ratacit pe undeva, dar la o lansare maxima nu arunc fara, sunt patit
carpkiller
veteran

Anterior

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare