Pierd plumbi in aruncare !!!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde cezar oprea » 19 Iul 2010 10:35

Salut,
Mi s a intamplat foarte des sa pierd plumbi in aruncare la montura cu plumb pierdut ,atunci cand puneam un saculet de pva sau chiar 2 bile cu fir pva agatate de carlig. Banuiesc ca din cauza greutatii saculetului de pva care in momentul aruncarii intoarce clipsul si din cauza socului plumbul impinge in capacul de cauciuc al clipsului si "scapa" din clips. Mentionez ca lansetele sunt cam rigide si probabil nu atenueaza socul de la lansare sunt niste Venture. Daca aveti alta explicatie atsept opiniile voastre ;-) ,mersi frumos.
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro
cezar oprea
senior member

Mesajde man.fishing » 19 Iul 2010 12:35

Ce clipsuri folosesti la montura Cezar?
man.fishing
veteran

Mesajde man.fishing » 19 Iul 2010 12:36

si inca ceva...cand faci montura plumbul intra in saculetul de pva sau saculetul il "agati" doar de ac?
man.fishing
veteran

Mesajde mikecarp » 19 Iul 2010 12:39

Salut Cezar, plumbul nu se pierde in aruncare ci in momentul in care intra in apa. Si asta din cauza sacului solubil, daca clipsul nu e strans indeajuns cu conectorul de cauciuc asa vei pati.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Mesajde cezar oprea » 19 Iul 2010 15:27

man.fishing
gardner,solar,fox,prologic,korda...toooateeee :!: :!: si le agat doar de carlig

mikecarp

ok ...voi patii dar care este cauza? la un mom dat am legat si clipsul cu fir pva am pus conectorul de cauciuc peste si acelasi lucru s a intamplat. :roll:
www.holdemstars.ro
cezar oprea
senior member

Mesajde Adrian B » 19 Iul 2010 15:40

Asa cum spunea si mikecarp plumbul se pierde pe aruncare in momentul in care acesta atinge apa. Exista un soc in momentul in care aruncarea e puternica iar plumbul intra cu putere in apa. Daca clipsul e aranjat in asa fel incat plumbul sa se piarda pe trasatura crapului, e indicat ca aproape de impactul monturii cu apa sa pui mana pe tambur, astfel incat sa atenuezi acest impact. Plus ca forfacul va cadea usor pe substrat si vei avea o prezentare mai buna. Aproape ca simti cum montura se aseaja, daca e ok unde a cazut, etc.
Altfel, daca nu vrei sa pierzi plumbul pe trasatura crapului si folosesti acest gen de montura doar pt a arunca mai departe incearca clipsurile si conectorii Fox. Daca conul e bagat pana la capat in clips...mi-e greu sa cred ca poti pierde plumbul...
Adrian B
member

Mesajde mikecarp » 19 Iul 2010 16:05

cezar oprea scrie:man.fishing
gardner,solar,fox,prologic,korda...toooateeee :!: :!: si le agat doar de carlig

mikecarp

ok ...voi patii dar care este cauza? la un mom dat am legat si clipsul cu fir pva am pus conectorul de cauciuc peste si acelasi lucru s a intamplat. :roll:

Cauza, din cate am inteles eu este ca in momentul in care plumbul intra in apa se creeaza un efect de parasuta. Sacul solubil nu avanseaza cu aceeasi viteza ca plumbul si exista un soc cand acesta scapa din clips daca nu are conectorul tras indeajuns.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Mesajde cezar oprea » 19 Iul 2010 17:01

Adrian B
multumesc mult, crede ma ca am tras conectorul cat se poate de bine, plus ca l am si legat cu fir solubil ;-)

mikecarp
e foarte plauzibila explicatia, chiar vad miscarea si asa este ... se creeaza efectul de parasuta din cauza sacului care aterizeaaza mai lent pe substrat, intoarce clipsul si greutatea plumbului impinge conectorul de cauciuc in jos si se elibereaza plumbul... ;-) mai simplu plumbul o ia intr o parte si sacul in cealalta ...ce rezulta de aici...e clar..."paguba"
:idea: am gasit explicatia dar nu solutia... :mrgreen:
www.holdemstars.ro
cezar oprea
senior member

Mesajde Paul_sv » 19 Iul 2010 17:07

Solutia ti-a dat-o Adi: opresti montura inainte de contactul cu apa. Astfel, plumbul intra mult mai incet in apa si nu iti mai cade plumbul. Dupa parerea mea, cel mai bun clips pentru situatia asta e cel de la Korda, pentru ca are striatii pe ambele parti ale clipsului.
Paul_sv
junior member

Mesajde BishopVR6 » 19 Iul 2010 17:07

Dar daca s-ar pune si plumbul in punguta solubila?
BishopVR6
member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare