pescuit la crap pe rau cu momeli naturale pe ape tulburi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde kingofbeasts » 06 Aug 2010 11:22

a pescuit cineva la crap pe rau cu rame , lipitori, viermusi sau alte vietati ? ma intereseaza daca ati avut rezultate in stilul asta intrucat vreau sa experimentez un nou stil si vroiam sa stiu daca sunt sanse.
e vorba de un jigging la crap doar ca in loc de twistere vreau sa folosesc momeli naturale. :roll:
ma gandesc ca acest peste papa si pe ape tulburi
dati-mi un punct de sprijin si voi misca pamantul!
kingofbeasts
new member

Mesajde Dan Cristian » 06 Aug 2010 11:44

Viermusii o sa-ti fie ciuguliti de pe carlig de albitura, la fel si ramele rosii si cele albe (la ramele albe groase daca nu aveam trasatura in primele 30 min, scoteam lanseta). De preferat sunt ramele negre, mult mai rezistente.
De luat in calcul este si faptul ca la fiecare lansare momeala din carlig are de suferit, se rupe/sfasie, asa ca referitor la experimentul tau nu stiu ce sa zic ...
Dan Cristian
veteran

Mesajde kingofbeasts » 06 Aug 2010 11:53

intradevar momeala ar avea de suferit pe lansare insa nu asa de mult . nu trebuie sa fac lansari foarte lungi pentru ca pescuiesc din barca in special pe langa cioate, cu echipament usor iar, o parte din sarcinile de pe lansare le preia jigul. cu ramele negre ar fi o problema pentru ca in zona mea nu sunt si nici crapul de pe olt nu cred ca e foarte familiarizat cu ele.
ca stil de recuperare ma gandeam sa tarai jigul usor pe fund cu pauze dese de circa 3-5 secunde .
ar mai fi o problema legata de localizarea crapului. poate cei ce mai pescuiesc pe rau ma ajuta cu ceva sfaturi. eu in general il cautam in bulboane sau in gropi pe sub mal. de asemenea pe platouri cu adancime mica.
kingofbeasts
new member

Mesajde kingofbeasts » 06 Aug 2010 12:00

inca ceva . cei care mai pescuiti pe rauri, cam ce vietati ati gasit in stomacul crapului ?
kingofbeasts
new member

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 19:29

scoici cat cuptinde...
2door
veteran

Mesajde tzu_tzu_rel » 23 Noi 2010 09:22

2door scrie:scoici cat cuptinde...

+ melcisori, cat cuprinde...din aia de pe cioate! ;-)
student in timpul liber
tzu_tzu_rel
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare