o idee

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde nebro » 11 Aug 2010 17:07

Fiind la inceput de drum in acest sport inca invat cum se fac forfacurile citesc si ma documentez,aplic practic si tot asa.Peste tot am gasit un sfat de genul "experimenteaza".Incercand sa execut diferite tipuri de monturi am gasit in casa un fir "impletit " asemanator celui leadcore(ma refer la camasa care imbraca firul de plumb) numai ca mult mai subtire, dar foarte rezistent si foarte elastic ,firul arata ca ata chirurgicala( cea folosita la suturile pe piele).L-am folosit la o montura care sincer imi place atat ca aspect cat si ,ca mecanica.Astept pareri ,critici etc cam asa arata firul:

http://i906.photobucket.com/albums/ac26 ... C14247.jpg

cu respect nebro
nebro
new member

Mesajde gimi_mures » 11 Aug 2010 18:36

Salut.
Foloseste firele textile sau cele cu camasa din comert care sunt speciale pentru forfacuri....doar e partea cea mai importanta de la intreg ansamblul cu care pescuiesti.Este o parere...nu o critica :D
Lipsurile creeaza uzura fizica si morala !
gimi_mures
member

Mesajde nebro » 11 Aug 2010 18:44

firul din imagine nu il folosesc pt forfac ci pt ce se afla intre forfac si linia principala.si il folosesc normal trecut prin antitangle si legat de plumb.
multumesc de raspuns
nebro
new member

Mesajde cosmin78 » 13 Aug 2010 14:29

de ce il folosesti pe post de inaintas daca este elastic ? inaintasul trebuie sa fie cit mai rigid
cosmin78
new member

Mesajde nebro » 13 Aug 2010 14:42

nu il folosesc pe post de inaintas.e firul care trece prin antitangle.face legatura intre firul principal(de pe mulineta) si forfac
nebro
new member

Mesajde laurentiubn » 13 Aug 2010 15:17

ca sa ne intelegem
de la mulineta vine
- firul monofilament
- apoi 7-10m inaintas textil/ monofilament care este trecut printr-un tub antitangle
- dupa care un plumb
- apoi firul pe care este legat carligul (hooklink)

unde este amplasat firul tau ?
Laurentiu Burlacu
laurentiubn
new member

Mesajde nebro » 13 Aug 2010 19:51

eu nu folosesc inaintas deci firul meu in lungime de 30 40 cm maxim este legat de firul principal de pe mulineta, este trecut prin antitangle apoi un vartej la capat ,si de vartej este legat forfacul daca am gresit te rog frumos sa imi spui gasesc ca e constructiv ceea ce mi se spune fie bun sau rau
nebro
new member

Mesajde laurentiubn » 13 Aug 2010 20:04

ai folosit montura asta la pescuit ?
spuneai ca firul e foarte elastic, atunci o sa-ti creeeze probleme la lansare.
Laurentiu Burlacu
laurentiubn
new member

Mesajde 2door » 14 Aug 2010 08:06

nu cred ca are ce probleme sa-ti faca la lansare,dar iti dau un sfat.foloseste un fir inaintas .nici eu nu foloseam,dar mi-am dat seama ca arunc mult mai bine si mai departe cu inaintas.
cat despre firul tau experimental,parerea mea este ca in constructia unei monturi nu prea au ce cauta firele f. elastice.poti rata multe intepari din cauza asta.
2door
veteran

Mesajde bala » 14 Aug 2010 22:15

nebro scrie:Fiind la inceput de drum in acest sport inca invat cum se fac forfacurile citesc si ma documentez,aplic practic si tot asa.Peste tot am gasit un sfat de genul "experimenteaza".Incercand sa execut diferite tipuri de monturi am gasit in casa un fir "impletit " asemanator celui leadcore(ma refer la camasa care imbraca firul de plumb) numai ca mult mai subtire, dar foarte rezistent si foarte elastic ,firul arata ca ata chirurgicala( cea folosita la suturile pe piele).L-am folosit la o montura care sincer imi place atat ca aspect cat si ,ca mecanica.Astept pareri ,critici etc cam asa arata firul:

http://i906.photobucket.com/albums/ac26 ... C14247.jpg

cu respect nebro

mai inainte de a primi sugestii,critici,etc ar trebui sa aflam MOTIVUL ptr care ai folosit acea ...bucata de ..."ce-o fi ala" de 30-40 cm intre linia principala si hooklink...care este scopul pe care l-ai urmarit?sincer nu am inteles nimic...o bucata de..ceva de 30-40 cm legata intre linia principala si hooklink trecuta prin anti tangle...ce rol are? te intreb,ptr ca in realizarea unei monturi fiecare articol are un rol...se urmareste un scop...nu se folosesc materiale doar de ...dragul de a le folosi.
bala
member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare