o idee

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde vmarian » 10 Ian 2011 09:13

Inteleg ca firul este folosit in loc de leadcore. O montura in genul asta este prezentata si in filmul lui M@tr|X|. Parerea mea este ca folosirea acestui fir poate cauza o intepare superficiala datorita elasticitatii firului, dar are si avantajul ca te ajuta in dril atunci cand pestele se zbate. Elasticul preia socurile, eliminand astfel riscul de rupere a buzei pestelui.
vmarian
new member

Mesajde Razvann » 16 Ian 2011 21:28

depinde cat de elastic este acel fir....(cat de puternic este).....Daca tragi tare de un elastic si se rupe iti dai peste degete.... :D .......efectul de autointepare al monturii s-ar putea sa fie chiar mai pronuntat in situatia asta, pleaca plumbul iar elasticul va opune probabil putina rezistenta (daca tragi brusc de el are tendinta sa revina).... si asta inainte de a trage noi de lanseta...

oricum crapul se autointeapa superficial singur dupa ce a aspirat momeala daca montura este facuta corect...intre carlig - rig si greutatea plumbului. Ce facem noi cand tragem de lanseta si "intepam" este definitivarea operei......

Nu as recomanda insa o asemenea montura...in agataturi.....acolo nu ai voie sa cedezi prea mult fir.....sau daca vrei sa lansezi foarte departe deoarece cred ca vei avea probleme la incarcarea lansetei datorita elasticitatii firului......dar daca plantezi....acolo cred ca ar merge ...
Razvann
junior member

Anterior

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare