o fi bine... no fi bine... ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde gby_c-ta » 28 Aug 2010 09:13

Sa "traiti bine" domnilor pescari. (Nu e injuratura chiar va doresc asta , pe bune)
Uitandu-ma intr-o zi la televizor, la o emisiune de profil, am observat ca am cam ramas in urma cu tactica , tehnica... Eu folosesc pentru crap (ex. ptr. o lanseta) urmatoarele: Fir principal de 0.28, inaintas de fir textil de 0.30 de doua lungimi de lanseta, pe care bag tubul antitangle si plumbul (plumb pierdut sau in linie - cu accesoriile de rigoare)- un vartej ,fir cu camasa si carlig ( descrierere pe scurt).Din ce se vorbea la emisiunea respectiva ( era vorba de un concurs) auzeam de termeni pe care, spre rusinea mea nu-i cunosc... :forfac propriu - zis, fofac de atac, inaintas de fir monofilament conic de la 0.70 la 0.30... Luminati-ma si pe mine va rog ca am intrat in ceata.
gby_c-ta
junior member

Mesajde chiorean alin » 28 Aug 2010 09:28

De cele mai multe ori complicatiile prind pescarii si nu pestii.
Cu cat mai simplu cu atat mai bine , eu recunosc ca si progres doar leadcorul ca si noutate ,restul sunt complicatii fara sens.
chiorean alin
senior member

Mesajde 2door » 28 Aug 2010 11:25

aceeasi parere o am si eu.sunt accesorii necesare si sunt accesorii care ne fac sa ne credem mai pescari decat suntem. :mrgreen: :mrgreen:
pe de alta parte,fiecare cu pasaricile lui...
2door
veteran

Mesajde Vali Vesa » 28 Aug 2010 13:14

gby_c-ta scrie: ...inaintas de fir monofilament conic de la 0.70 la 0.30...

Probabil era vorba despre Tancabesti, unde, datorita agataturilor, inaintasul textil a fost interzis si se foloseste inaintas mono conic.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro
Vali Vesa
maniac

Mesajde msimarian » 01 Sep 2010 09:37

chiorean alin scrie:De cele mai multe ori complicatiile prind pescarii si nu pestii.
Cu cat mai simplu cu atat mai bine , eu recunosc ca si progres doar leadcorul ca si noutate ,restul sunt complicatii fara sens.

De acord cu Alin.Nu ai ramas deloc in urma,complicatiile nu-si au rostul.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare