de ce cade momeala de pe firul de par

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde nebro » 01 Sep 2010 12:22

Saptamana trecuta am fost la pescuit si am incercat pt prima data monturile cu fir de par.Am pescuit cu porumb cate 3 boabe pe firul de par iar ca opritor am folosit fir de iarba.Dupa ce atasam boabele si puneam "opritorul" trageam putin de fir ca opritorul sa intre putin in gaura primei boabe sa nu cada in aruncare.Trasaturi nu am avut si totusi boabele cadeau,zic eu cand recuperam firul.Care ar fi explicatia?Unde am gresit?
nebro
new member

Mesajde ctinescud2004 » 01 Sep 2010 12:43

posibilitati pot fi multe:

1.boabele de porumb fiind mai dure au sansa sa oscileze putin pe firul de par si automat opritorul cadea. cu siguranta nu ai folosit opritor mic de silicon si pe firul de par intre ac si boabele de porumb
2. balta are raci care pur si simplu iti toaca porumbu iar senzorii nu zic nici "pas". foloseste putina spuma flotanta ca sa ridici putin momeala de pe substrat

oricum ar fi, iti recomand opritoarele in forma de "T", sau cum imi place mie sa le spun, "omega".. vezi: http://www.totalfishing.ro/stopper-jaxo ... -9735.html sau http://www.totalfishing.ro/stopper-kord ... -2816.html
ctinescud2004
junior member

Mesajde chiorean alin » 01 Sep 2010 12:47

Incearca cu un opritor si nu cu iarba :lol: , pentru inceput,daca tot nu merge ne spui apoi si ce boabe ai folosit. ;)
De cand a spus Matrix in filmele lui ca se poate folosi si iarba in loc de opritor totzi incepatorii ati inceput sa faceti economie la opritoare :lol:
chiorean alin
senior member

Mesajde nebro » 01 Sep 2010 12:58

nu e vb de economie ci de simplul fapt ca eram la tara si nu aveam de unde sa cumpar.am folosit porumb uscat gaurit cu un burghiu subtire.in balta respectiva sunt multi raci.
multumesc de raspunsuri
nebro
new member

Mesajde djalinuu » 01 Sep 2010 13:01

Poate nu-si permit toti sa dea banii pe opritoare. Sau poate le-a uitat acasa.
Poti folosi orice chestie care intra acolo,are aceeasi culoare si e putin tare.. nu neaparat iarba.
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"
djalinuu
junior member

Mesajde M@tr|X| » 01 Sep 2010 13:48

"Firul acela de iarba" sau orice alt tip de opritor improvizat folosit trebuie sa fie cat de cat rezistent, nu moale, altfel este normal sa iasa de pe fir.

Daca ai folosit fir de iarba moale si ai ma si tras de el ca sa intre in primul bob...ii clar ca a cazut la lansare.
Razvan Grindean
- carp addicted-
M@tr|X|
veteran

Mesajde nebro » 01 Sep 2010 13:59

am folosit un fir de iarba mai gros de la radacina rotund si tare.si sunt sigur ca nu au cazut in lansare pt ca pe unul din forfacuri dupa recuperare am gasit 2 boabe pe firul de par cel mai probabil din cauza racilor. oricum multumesc de raspunsuri
nebro
new member

Mesajde chiorean alin » 01 Sep 2010 17:16

djalinuu scrie:Poate nu-si permit toti sa dea banii pe opritoare.
.

La cei care li se par scumpe opritoarele eu sincer le recomand sa se lase de sportul asta ![/u]
chiorean alin
senior member

Mesajde ctinescud2004 » 01 Sep 2010 18:49

Mai dar rai mai sunteti. Daca omu s-a dus la un pescuit spontan ce aveti cu el? Ca voi nu va treziti pe balta ca va mai trebuie una alta.

@Nebro: o metoda de a scapa de raci e sa ridici boabele de pe substrat. Foloseste intre boabe o spuma flotanta, sau altceva si ridica cativa centimetrii buni toata momeala. Testeaza in prealabil sa vezi cum se aseaza momeala, asa cum ne-a invatat Matrix. O alta metoda e sa cauti niste rame si sa prinzi racii ca sunt buni rau fierti si cu mujdei :D
ctinescud2004
junior member

Mesajde nebro » 01 Sep 2010 18:58

"La cei care li se par scumpe opritoarele eu sincer le recomand sa se lase de sportul asta !"

nu e vb de bani.pur si simplu nu am avut de unde sa cumpar.multumesc tuturor pt raspunsuri
nebro
new member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare