partida de pescuit

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde marius.badea » 15 Sep 2010 18:07

sambata aceasta ma voi duce pe o balta pe care de 2 ani nu s-a pescuit si s-a populat. s-a dat drumul la pescuit de acum 2 saptamani.
am primit informatii de la pescari ca in prima saptamana a tras foarte bine, un crap la 5 min, dar unii spuneau ca sambata trecuta au bagat un sac de azot.
eu am pregatit o reteta de porumb cu betaina canepa grau etc.
voi nadi cu catapulta si cu un pva mic.
pe mijlocul baltii este namol, iar la 40 de metri de ambele maluri este nisip, pietris si pamant tare.
eu am aflat locul unde dau patronii mancare. acolo voi da si eu dar o sa arunc pe malul celalat pt ca acolo nu se pescuieste si este mai liniste.
as incerca si la boilies dar nu s-a pescuit niciodata pe acea balta cu asa ceva.

mai dati-mi si mie niste sfaturi va rog!
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde Laur » 15 Sep 2010 18:29

Cum se numeste balta?
Laur
senior member

Mesajde marius.badea » 15 Sep 2010 20:57

stiu decat ca este in satul sarbeni in zona teleorman
un om de acolo care era cu niste capre zicea ca se numeste balta fantanelor
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde octopussy78 » 20 Sep 2010 08:25

daca dai la boilies incearca cu solubile ceva cu aroma de fructe sau aroma de porumb.de ce a bagat azot?
octopussy78
member

Mesajde marius.badea » 20 Sep 2010 12:52

pentru ca este foarte mult peste si sa raceasca apa sa-l mai bage la namol pt ca tragea in prostie
dar am fost sambata si am prins 3 ciortani la 2 kg unu la 3 kg si am pierdut unu peste 5
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde cristi_cristi » 20 Sep 2010 14:00

cat e taxa si da mai multe detalii cum se pescuieste daca vrei
cristi_cristi
new member

Mesajde marius.badea » 20 Sep 2010 15:11

50 ron 6 bete
e bine sa dai la porumb uscat montura (un bob pop-up-bob) cu aroma de miere si cu aroma de feromon amesticat sau miere cu vanilie
este bine sa arunci la 5-10 m de malul celalalt peste este si de 20 de kg da nu treage ala trage intre 2-5 kg ai voie sa iei doar 5 kg de peste dar iei si mai mult daca nu stii cum sa ajungi la balta ma anunti si imi spui de unde esti sa-ti fac ruta ok
Ultima oară modificat de marius.badea pe 20 Sep 2010 19:08, modificat 1 dată în total.
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde gby_c-ta » 20 Sep 2010 15:42

Din cate stiu eu, si crede-ma ca m-am interesat destul de mult, azotul inlocuieste pungile de loramina care le arunca proprietarii baltilor, cand se prinde prea mult. Asupra crapilor are un efect foarte rau, creand semiparalizia temporara, adica sta pe fund si nu se misca 6-7 ore din locul ala. Sa nu cumva sa te gandesti ca daca sta pe locul ala ... si mananca,.... nu. Doar sta nemiscat, Dac stie altcineva , altceva va rog sa ma contraziceti, dar vrajeala cu apa cald care este recita cu ajutorul azotului nu o cred.
gby_c-ta
junior member

Mesajde Laur » 20 Sep 2010 17:14

De unde scoateti prostiile astea cu azot si mai stiu eu ce? Chiar credeti in asa ceva in secolul 21? :P :lol:
Laur
senior member

Mesajde marius.badea » 20 Sep 2010 21:01

azotu este azotat ingrasamant a bagat 4 saci pt ca patronu si cu un prieten de-al meu a bagat cu lopata 4 saci de azot si 10 de mancare de pasari azotu are ca efect tinerea crapului in amorteala nu mai se hraneste 1 saptamana sau ceva de genu si raceste apa in acel loc
daca nu credeti nu am mai intereseaza
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare