partida de pescuit

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde livulik » 21 Sep 2010 06:19

Din cate stiu eu, si crede-ma ca m-am interesat destul de mult, azotul inlocuieste pungile de loramina

loramina??? ce e aia?
Orice problema rezolvata genereaza (cel putin) o problema nerezolvata!!!
livulik
junior member

Mesajde cordoba » 21 Sep 2010 06:34

ai pus azot in apa sa vezi ce se intampla? eu asa racesc sticlele de bere vara cand sunt pe balta si stau mai mult.. intr-o galeata . apa . azot si ...berea :lol: si eu tot cred in treaba asta cu azotul daca arunca idiotul din barca azot in apa si pestele simte aici apa calda si imediat rece ? ce crezi ca face ? iti zic eu : se duce draq si se ascunde nu ii mai arde de mincare ! asadar : :shoot:
Bogdan D.
cordoba
junior member

Mesajde Laur » 21 Sep 2010 09:08

Daca ai fost pe la scoala, poti calcula atunci cam cat azot trebuie pt a racii ditamai balta, si cam la ce costuri s-ar ridica.
Nu poti compara racirea apei intr-o galeata cu cea a unui lac de 8-10-15 hectare cu adancimi de 1,5-3 metri. Plus ca racirea apei pe canicula, daca asa s-ar intampla, ar avea un efect benefic asupra crapului si a hranirii lui, fiind stiut ca mananca foarte bine toamna cand apele se mai racesc. Fac pariu ca si tu ai mai multa pofta de mancare cand afara sunt 20 grade fata de o canicula de 40 grade.
Mai reveniti cu picioarele pe pamant ca suntem in secolul 21 si ne dam mari pescari destepti...
Laur
senior member

Mesajde livulik » 21 Sep 2010 09:48

Nu poti compara racirea apei intr-o galeata cu cea a unui lac de 8-10-15 hectare cu adancimi de 1,5-3 metri

punct ochit-punct lovit! e ca si cum ai seca marea cu lingurita!
livulik
junior member

Mesajde cordoba » 21 Sep 2010 10:18

@apropo de scoala

1 nu trebuie sa racesti o balta intreaga. e suficient sa-i faci cateva socuri termice. e la fel ca si cand creste si scade apa . nu trebuie sa golesti balta . :lol:

@Fac pariu ca si tu ai mai multa pofta de mancare cand afara sunt 20 grade fata de o canicula de 40 grade.

2 daca acum sunt 40grade si in doua min. sunt 20 de grade apoi temperatura creste incet spre 40 tu cum ai reactiona ? mai mananci ?
Ultima oară modificat de cordoba pe 21 Sep 2010 14:11, modificat 1 dată în total.
Bogdan D.
cordoba
junior member

Mesajde cordoba » 21 Sep 2010 10:23

livulik scrie:
Nu poti compara racirea apei intr-o galeata cu cea a unui lac de 8-10-15 hectare cu adancimi de 1,5-3 metri

punct ochit-punct lovit! e ca si cum ai seca marea cu lingurita!

nu seci marea dar ia vezi ce s-a intamplat cand dunarea a fost f umflata si la deversare in marea neagra apele marii au pierdut din salinitate ? pestii aia oare nu au murit ? ba da ! si care era proportia de apa dulce ce a intrat in mare ??? O LINGURITA !
Bogdan D.
cordoba
junior member

Mesajde livulik » 21 Sep 2010 10:59

ok...
cum spui tu! :-?
livulik
junior member

Mesajde marius.badea » 21 Sep 2010 12:35

astia cu piceoarele pe pamant si secolu 21 degeaba ziceti daca nu cunoasteti

patronul este un colonel si dalta are cam 5-7 ha
daca bagi azot sa raceti toata balta omori pestele si daca apa eswte in scadere sau creste si bagi azot il omori deci trebuie sa stii cu ele
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde Laur » 21 Sep 2010 14:12

Mai oameni buni nu mai deviati de la subiect cu salinitatea sau mai stiu eu ce...
Ce vreau eu sa subliniez e ca racirea unei balti cu azot este o legenda comunista in care nu mai crede nimeni.
Eu ma duc pe balti de 35 de ani si sincer nu am vazut in anii astia sa dea cu azot in balta pe nimeni.
Poate au aruncat azot niste paznici analfabeti cu gandul sa o raceasca, ca asa au auzit ei ca e bine sa faca sa nu prinda pescarul peste, dar fara efect la nivel total de balta, numai in zona aia de cativa metri cubi.
Laur
senior member

Mesajde cordoba » 21 Sep 2010 14:25

Laur scrie:Mai reveniti cu picioarele pe pamant ca suntem in secolul 21 si ne dam mari pescari destepti...

si eu ma mir uneori ca in secolul de care zici,oamenii arunca gunoiul de la geamul apartamentului . tigara pe geamul masinii, peturile pe olt sau alte rauri si paduri( sa vezi peturi pe olt ...ramai interzis ), pescari care iau acasa zeci de kg de peste si il vand pe bautura sau il congeleaza si ulterior dupa o vreme il arunca ( de e vechi !) si toate astea in minunata noastra tara in sec. 21.

se poate sa nu am dreptate in ceea ce cred, insa raman la parerea mea (pana nu vine cineva cu o documentatie conforma cu realitatea) asa ca va urez toate cele bune si sa ne vedem sanatosi pe balta !

"@Laur Ce vreau eu sa subliniez e ca racirea unei balti cu azot este o legenda comunista in care nu mai crede nimeni."

nu a sustinut nimeni RACIREA UNEI BALTI

AM SUSTINUT CA SOCURILE TERMICE IL FAC PE CRAP SA FIE SUSPICIOS SI SA NU MANANCE PANA LA STABILIZAREA TEMPERATURI !
Bogdan D.
cordoba
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare