Incepator la pescuit ...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ionutserban » 03 Oct 2010 22:07

Salutare tuturor!
Sunt nou pe acest forum, la postare, dar am citit cateva din topicurile existente deja inainte de a ma inregistra. Sincer poate nici nu ma inscriam daca nu aveam parte azi de o partida de pescuit, care pe mine m-a lasat putin descumpanit.

Sa incep cu inceputul de mic am fost pescar dar nu foarte profesionist adica ma duceam de 3-4 ori pe an. Pana cand anul acesta, nu pot sa imi explic motivele, m-a prins rau microbul. Si toata vara asta si toamna asta mi-am petrecut-o pe balta si am investit si niste bani in scule de pescuit.
De asemenea am citit tot felu de carti de specialitate urmarit filme pentru a ma specializa in pescuitul crapului.

Bun si acum povestea de azi: Eu cu un prieten si cu baiatul lui si sotia mea ne decidem sa mergem la pescuit la unguri la Gyula o balta cu crap 50 RON si poti sa duci 3 pesti acasa pana in 4kg pestele restul se elibereaza. Vin aici sa mentionez ca prietenul este un pescar mai vechi cu scule a caror valoare le depaseste cu mult pe ale mele.
Ajungem pe balta pregatim nada nadim lansam monturile in stanga se prinde un crap de 7 kile... noi ne bucuram ca este peste si folosim diferite monturi si momeli popup, pelete, porumb etc... Tin sa mentionez ca ai voie doar cu 2 bete de pescar.
Trece ziua si in dreapta se prinde iar un peste de 7 kile si inca unu de 4 ala de langa maghiar care intelegea romaneste cand prinde pestele si ne face un cuib in fir in asa fel incat a trebuit sa taiem firul, isi cere scuze si io il intreb la ce l-ai prins ... tacere totala parca ar fi secret de stat. No nu ii nimic il urmarim distanta intre noi fiid de 2 metri si vedem ca foloseste porumb...Bun ok dar la noi de ce nu trage mai trece ceva timp si iar prinde alt peste deja eu disperam faceam monturi in disperare era deja ora 15 si de la 7 nu prinsesem nimic. Montura D, montura anti blowout, montura de cumparat din magazin gata facuta... in fine intr-un final reusesc sa prind la o montura stiff doi crapi cam de 700 g si unu de 1 kil la pelete cu aroma de capsuni si ma iau si plec acasa ca seara aveam alt program, dar prietenul ramane.
Inainte de a pleca acasa cam cu 1 ora imi zice prietenul "ma asta pune porumbul direct pe ac..." pai zic io pune un bat si tu asa... desi cred ca azi are mai multa bafta decat noi cu atat mai mult ca nu foloseste fir de par. Ii dau un momitor cu 2 ace ce in aveam pierdut printre scule si il plaseaza pe locurile nadite de noi. Eu plec si il las necajit ca nu a prins nimic.
In seara asta il sun si imi trimite poze cu baiatul care prinsese in timpul ramas 4 crapi 7,6 kg 6,4 kg 3,2 kg si 1 kg toti la porumb direct pe ac. Evident ca dupa prima captura isi mutase toate monturile direct pe ac.

Bun acuma intrebarea... toate cartile si toate filmele se insala? Firul de par e mai prost decat legarea direct pe ac in cazul porumbului?

Va rog sa ma lamuriti pentru ca eu in ziua de azi am avut impresia facem noi ceva gresit si se pare ca ne complicam in loc sa simplificam.
ionutserban
new member

Mesajde BATRINU » 26 Noi 2010 11:24

:mrgreen: cind ati fost?Firul de par daca nu il folosesti corect nu te ajuta.Din ce scrii tu trebuia sa lucrati cu firul de par foarte scurt asta ca sa nu mai zic de montura in general,posibil sa fii trebuit un forfac scurt max 5 cm.Cam atit la ce ai povestit tu,poate daca erau mai multe amanunte iti spuneam mai multe.
BATRINU
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare