fir de par vs momeala pe carlig

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde cornelserbu » 06 Oct 2010 21:29

nu este concludent...daca incercai carlige nr. 10 cu o singura boaba pe firul de par si nu prindeai, atunci puteai sa spui ca ti-ai batut joc de bani, dar sigur prindeai mai multi ciortani decat cu boaba pe carlig...

marimea carligului si numarul de boabe faceau tot secretul :D
cornelserbu
senior member

Mesajde Colonelu » 06 Oct 2010 23:41

cornelserbu scrie:nu este concludent...daca incercai carlige nr. 10 cu o singura boaba pe firul de par si nu prindeai, atunci puteai sa spui ca ti-ai batut joc de bani, dar sigur prindeai mai multi ciortani decat cu boaba pe carlig...

am vrut,dar imi era imposibil sa leg carligul cu nodul fara nod cu firele care le aveam.incep insa sa trag o concluzie,balta stiu sigur ca e furajata cu spartura de porumb si srot,probabil pestele s-a obisnuit cu mancarea fina,particule marunte si e mai circumspect cand vede 2-3 boabe.
Colonelu
new member

Mesajde Madalin Dirla » 22 Oct 2010 22:56

Colonelu scrie:
cornelserbu scrie:nu este concludent...daca incercai carlige nr. 10 cu o singura boaba pe firul de par si nu prindeai, atunci puteai sa spui ca ti-ai batut joc de bani, dar sigur prindeai mai multi ciortani decat cu boaba pe carlig...

am vrut,dar imi era imposibil sa leg carligul cu nodul fara nod cu firele care le aveam.incep insa sa trag o concluzie,balta stiu sigur ca e furajata cu spartura de porumb si srot,probabil pestele s-a obisnuit cu mancarea fina,particule marunte si e mai circumspect cand vede 2-3 boabe.

Important este ce pui pe momitor si mai putin ce pui pe firul de par ;-)
Madalin Dirla
senior member

Mesajde cornelserbu » 22 Oct 2010 23:41

daca ar fi asa cum spui, s-ar putea pescui si fara momeala, doar cu nada... :D

si acum fara gluma, am constatat in nenumarate randuri ca prezentarea monturii si a momelii este foarte importanta si nu trebuie neglijata deloc...
cornelserbu
senior member

Mesajde Madalin Dirla » 23 Oct 2010 09:46

[quote="cornelserbu"]daca ar fi asa cum spui, s-ar putea pescui si fara momeala, doar cu nada... :D

Nea Cornele pescuitul doar cu nada se foloseste la "BOMBA" :cry: :cry: :cry:
Madalin Dirla
senior member

Mesajde cornelserbu » 23 Oct 2010 10:36

Madalin007 scrie:Nea Cornele pescuitul doar cu nada se foloseste la "BOMBA" :cry: :cry: :cry:

stiu, madaline, dar nici n-am vrut sa pomenesc despre asa ceva...nu l-am practicat niciodata, fiindca mi s-a parut ca insel pestele nu ca il pacalesc :-)
cornelserbu
senior member

Mesajde Madalin Dirla » 23 Oct 2010 17:34

cornelserbu scrie:
Madalin007 scrie:Nea Cornele pescuitul doar cu nada se foloseste la "BOMBA" :cry: :cry: :cry:

stiu, madaline, dar nici n-am vrut sa pomenesc despre asa ceva...nu l-am practicat niciodata, fiindca mi s-a parut ca insel pestele nu ca il pacalesc :-)

Corect,pacat ca inca se mai practica si in zilele de azi :cry:
Madalin Dirla
senior member

Anterior

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare