Cum prescuiesc la crap in sezonul rece

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde arnold_glodean » 12 Oct 2010 18:22

Sunt incepator in pescuitul crapului,pescuiesc doar incepand din anul acesta si as avea de putin ajutor din partea colegilor mai experimentati referitor la pescuitul crapului in sezonul rece ( octombrie-noiembrie )
Sa va dau si datele problemei:

Balta unde merg destul de des are in jur de 1,3Ha si adancimea de 2,5-2,7m,populat cu vreo 2 tone de crap.Vara la o partida de 12H se prinde foarte bine si foloseam carlige nr.2 cu boilies de 20mm squid&octopus
Se nadeste doar cu boilies si nadeam tot cu aroma de pe carlig.
Duminica am fost iar pe balta si nu a tras pestele deloc ( doar vreo 4 bucati pana in 500-800gr.)
Am folosit carlog nr.4 si boilies tot squid&octopus si am mai incercat si ceva arome dulci
Practic am cautat pestele in toate colturile baltii si nimic,doar cateva bipuri dar fara vreo trasatura clara
Am gresit eu cu ceva?
Mentionez ca nu am barcuta si fishfinder

As vrea sa mai incerc pe balta asta sapt viitoare si as vrea niste sfaturi daca se poate
arnold_glodean
junior member

Mesajde Marius_bn » 12 Oct 2010 19:47

Din descriere banuiesc ca e vorba de Valea Vinului (lacul Ocean). Incearca The Source, de la Dynamite Baits, e aroma cel mai mult folosita pe aceasta amenajare. Un alt sfat ar fi sa-ti lansezi monturile cat de aproape de malul opus (0.5 - 2 m). Rabdare multa iti mai trebuie si perseverenta.
Marius_bn
veteran

Mesajde arnold_glodean » 12 Oct 2010 19:51

Da,ai banuit bine este vb despre valea vinului

Am mai pescuit pe acest lac de cateva ori vara asta in general in zona deversorului si bancutele din stanga si dreapta deversorului.
In general lansam cam la 1m de malul opus si am avut niste capturi chiar frumoase( in primul am de pescuit am prins primul meu crap over 10 mai exact 11,5kg )
arnold_glodean
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare