dimensiunea carligelor ??

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde poki » 02 Dec 2010 16:15

Buna,
Care credeti ca este dimensiunea si forma optima a carligelor pe timp de primavara,vara si toamna ?
(aici ma refer cu care ati prins cel mai mult si mai mare peste)
de ex pt. mine cel mai de succes carlig toamna aceasta am folosit korda wide gape x nr. 8 si 6 si fox arma ssc de nr. 7
Nu prea am avut noroc la carlige mai mari....
voi ??? pareri, opinii, recomandari ???

precizez ca sunt un pescar incepator
poki
junior member

Mesajde DODO27 » 02 Dec 2010 17:44

poki scrie:Buna,
Care credeti ca este dimensiunea si forma optima a carligelor pe timp de primavara,vara si toamna ?
(aici ma refer cu care ati prins cel mai mult si mai mare peste)
de ex pt. mine cel mai de succes carlig toamna aceasta am folosit korda wide gape x nr. 8 si 6 si fox arma ssc de nr. 7
Nu prea am avut noroc la carlige mai mari....
voi ??? pareri, opinii, recomandari ???

precizez ca sunt un pescar incepator

răsfoind forumul ai să găsești destule discuții legate de acest subiect!
totuși, în fugă, voi enumera câteva aspecte pe care eu le consider esențiale vis a vis de problemele enunțate de tine:
1.în primul rând, mărimea cârligelor o aleg în funcție de dimensiunea nadei pe care o atașez de cârlig;
2.un alt criteriu în funcție de care îmi aleg cârligul este dat de locul unde urmează să pescuiesc (baltă cu agățătură sau nu, baltă cu substrat moale sau balastieră...etc);
3.de dimensiunea peștelui vizat (uneori chiar și a speciei)
4.forma cârligului o aleg în funcție de montura folosită;
dimensiunea cârligelor diferă (de regulă) de la un producător la altul, chiar dacă pe ambalaj este trecută aceeași mărime.
și eu sunt adeptul cârligelor mai mici însa de foarte buna calitate! (cârligul fiind cea mai importantă piesă dintr-o montura).
un articol legat de cârlige îl găsești și în ultimul număr al unei reviste de profil.
spor la lecturat!
Ultima oară modificat de DODO27 pe 04 Dec 2010 09:10, modificat 1 dată în total.
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!
DODO27
member

Mesajde rapy » 06 Dec 2010 16:40

forma o alegi in functie de rigul pe care urmeaza sa il faci...
marimi mici primavara devreme si toamna tarziu cand sunt mai capriciosi nr 6,8... vara nr 2, 4 cand sunt frenetici :P ...
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde mitranhary » 18 Feb 2011 20:28

depinde unde pescuiesti ,eu pescuiesc la dunare
primavara-toamna 2-4 vara 1 si mai mari
Pazea ca se cocarja lanseta
mitranhary
new member

Mesajde Jonny Leordean » 02 Mar 2011 22:37

In primul rand trebuie sa tii cont de montura pe care o folosesti, apoi de sezon, apoi de pestii vizati si asa mai departe.Eu personal primavara folosesc carlige de 6 si 8 de la korda,dupa ce incep sa manance mai bine, sub numarul 2 nu pun niciodata, merg numai pe numerele 1 si 2 ( aici vorbesc in cazul unei monturi simple) Nu-ti face griji ca ar putea fi prea mari, daca vizezi pestii mari atunci nu trebuie sa-ti faci probleme , adevarul e ca poti prinde la fel de bine un crap mare cu un carlig sub numarul 8 si la fel de bine cu numare mai mari de 1 , deci pana la urma ramane la alegerea ta, insa dupa cum merge si regula, momeala mare - peste mare, carlig mare - peste mare ...parerea mea :)
Jonny Leordean
member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare