abordare lacul Nagykallo

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde arnold_glodean » 02 Ian 2011 23:05

Am deschis acest topic deoarece anul acesta prin iulie doresc sa merg la pescuit cu un prieten pe lacul de la Nagykallo si cum am vazut ca cativa useri de pe acest forum au pescuit pe lacul mai sus mentionat as dori sa ne impartaseasca cateva dinte metodele lor de pescuit.
Noi intentionam sa petrecem 4 nopti pe balta respectiva si ne-am gandit sa nadim doar cu boiliesuri ( asa ni sa sugerat de catre unul dintre proprietari lacului ).in acest caz as dori o mica informatie referitor la ce cantitate de boiliesuri am avea nevoie ( vom pescui cu 6 lansete )Ce arome credeti ca ar trebuii sa folosim?Noi am vrea sa folosim 2-3 arome diferite ( vrem sa pescuim pe 3 zone cu cate 2 lansete pe zona ) si cu aroma care va fi la carlig sasi nadim?Cat de des si ce cantitate sa nadim?am citit printr-o revista de specialitate cum ca ar fi indicat nadirea mai deasa dar cu cantitate mica de nada?Voi ce parere aveti?
Ne-am propus sa pescuim si plantat dar vreo 2 lansete sa le si lansam.Ce parere aveti?Ar fi bine sa le plantam pe toate?
La ce distanta de mal ar trebuii sa pescuim?Am inteles ca printre insule sunt zone cu agatatura,sa incercam cu patul de nada la vreo 5-10m de aceste locuri?
Orice alt sfat care ne-ar fi de ajutor si noua dar si altori pescari care pe viitor vor sa pescuiasca pe Nagykallo ar fi bine venit.
Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru
arnold_glodean
junior member

Mesajde mirus » 03 Ian 2011 09:29

Nagykallo nu e un lac greu de abordat, dar unde din pacate conteaza mult si locul pe care l-ai rezervat. Daca e vorba de extremele lacului adica 14, 0,6,7 sansele sa aveti capturi frumoase cresc considerabil. Atentie la populatia mare de somn pitic care si-a facut aparitia si roade cam tot. Deci puteti sa luati in considerare si alunele. Se pescuieste plantat, un pumn de bile aruncate langa montura. Structuri impresionante nu o sa gasiti, puteti sa incercati zona dintre insule cat mai aproape de copacii scufundati, sau chiar in malul insulei. Bile cat mai deshidratate, dar repet...atentie la somotei. Fir intins
mirus
junior member

Mesajde arnold_glodean » 03 Ian 2011 19:47

Multumesc pentru raspunsul prompt.Rezervarea o vom face pe standul 7 in cel mai rau caz pe 8.Cu somotei stiu cum merge treaba,am mai pescuit in ungaria si miau facut zile fripte.
Oricum intentionam sa ducem si alune tigrate cu noi,mai ales pentru carlig.Referitor la boiliesuri le vom tine la uscat o perioada inainte de partida de pescuit.Am inteles ca boiliesurile care nu contin faina de peste nu prea ar fi pe gustul somoteiilor?
arnold_glodean
junior member

Mesajde marius.tim » 03 Ian 2011 20:26

arnold_glodean scrie:Multumesc pentru raspunsul prompt.Rezervarea o vom face pe standul 7 in cel mai rau caz pe 8.Cu somotei stiu cum merge treaba,am mai pescuit in ungaria si miau facut zile fripte.
Oricum intentionam sa ducem si alune tigrate cu noi,mai ales pentru carlig.Referitor la boiliesuri le vom tine la uscat o perioada inainte de partida de pescuit.Am inteles ca boiliesurile care nu contin faina de peste nu prea ar fi pe gustul somoteiilor?

Alege capetii lacului ,in zona unde este calugarul ,care alimenteaza lacul cu apa proaspata.este un loc ,unde va trebui insistat,daca vrei sa prinzi ceva.Zona din fata insulelor nu este prolifica,decat in unele zone unde sint si copaci scufundati,cum este pontonul nr.1.Ca structura principala exista un canal care traverseaza lacul pe circumferinta,cam la 15-20 mt de mal,in unele locuri chiar mai aproape,acel canal este zona calda,pe aproape toate pontoanele.Ca si nada sigura sint alunele tigrate,bine preparate,dar am observat ca nu ai capturi notabile cu ele.se bat pe ele ,,ciortanii'' lacului,adica exemplarele intre 9 si 12kg.Cei mari numai la bile ,daca ai noroc sa gasesti formula pe care o evita somnii americani.Ce nu le place,Techni Spice si in general bile care contin aome de condimente gen Indian Spice sau variante.Eu am folosit o formula 50-50 frankfurter cu Indian spice stropit bine cu extract de ardei iute.tot cu asta am dipuit si bilele de carlig.
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

Mesajde arnold_glodean » 03 Ian 2011 21:44

Problema cu bile este ca nu am posibilitatea sa le prepar singur si nici nu ma pricep la ele,asa ca va trebuii sa le cumpar din magazine.Eventual imi puteti indica niste bile destul de picante?eu ma gandeam sa folosesc cele de la Dynamite Baits,ceva spicy.O alta intrebare care ma framanta este cantitatea de care as avea nevoie?Eu ma gandeam sa folosim vreo 15-20kg pentru nadit si pe carlig la fiecare peste prins sa punem bila noua,asta insemnand 1-2kg de bile.Dat fiind faptul ca lacul e plin de somotei este bine sa bagam bilele in dip cateva zile inainte de inceperea partidei?
Marius,extractul de ardei iute lai preparat singur?sau lai achizitionat de undeva?in aceste caz poti sa imi spui de unde si ce marca sa caut?

Multumesc mult pentru ajutorul si rabdarea voastra
arnold_glodean
junior member

Mesajde alex_mures » 03 Ian 2011 21:59

Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team
alex_mures
veteran

Mesajde arnold_glodean » 03 Ian 2011 22:03

Mersi Alex
arnold_glodean
junior member

Mesajde mario_kempes10 » 03 Ian 2011 22:05

Salut.
Eu cel mai bine am prins la boiliesuri tehnispice de la nutrabaits cu popup de ananas , dar si cu Trigga+pop up de banana.
De la Dynamite Baits poti incerca cu Spicy Tuna & Sweet Chilli.
Nadirea grea o faceam dimineata si dupa masa , iar in rest nadeam doar cu , cobra cateva bile , dupa fiecare peste prins.
Sa ai fire intinse!
mario_kempes10
senior member

Mesajde marius.tim » 04 Ian 2011 09:40

mario_kempes10 scrie:Salut.
Eu cel mai bine am prins la boiliesuri tehnispice de la nutrabaits cu popup de ananas , dar si cu Trigga+pop up de banana.
De la Dynamite Baits poti incerca cu Spicy Tuna & Sweet Chilli.
Nadirea grea o faceam dimineata si dupa masa , iar in rest nadeam doar cu , cobra cateva bile , dupa fiecare peste prins.
Sa ai fire intinse!

Problema este ca tu ai pescuit in perioada cand somoteii inca nu erau activi.Du-te cand se incalzeste apa cu Trriga si Spicy Tuna. :lol: o sa-ti roada si carligul.
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

Mesajde marius.tim » 04 Ian 2011 09:45

arnold_glodean scrie:Problema cu bile este ca nu am posibilitatea sa le prepar singur si nici nu ma pricep la ele,asa ca va trebuii sa le cumpar din magazine.Eventual imi puteti indica niste bile destul de picante?eu ma gandeam sa folosesc cele de la Dynamite Baits,ceva spicy.O alta intrebare care ma framanta este cantitatea de care as avea nevoie?Eu ma gandeam sa folosim vreo 15-20kg pentru nadit si pe carlig la fiecare peste prins sa punem bila noua,asta insemnand 1-2kg de bile.Dat fiind faptul ca lacul e plin de somotei este bine sa bagam bilele in dip cateva zile inainte de inceperea partidei?
Marius,extractul de ardei iute lai preparat singur?sau lai achizitionat de undeva?in aceste caz poti sa imi spui de unde si ce marca sa caut?

Multumesc mult pentru ajutorul si rabdarea voastra

Asta este cel mai bun.
http://www.xxx.ro/nade/lichide-nutr ... tract.html
Poate fi folosit in componenta lichidelor nutritive pentru boilies,cat si pentru constructia de dipuri.

E bine sa ai la tine un sonar si sa plantezi toate monturile cu barca.Rezultatele vor fi semnificativ mai bune.
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare