abordare lacul Nagykallo

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde arnold_glodean » 16 Ian 2011 11:01

mia spus si de somnul pitic ca o sa creeze probleme daca voi folosi bile pe baza de faina de peste,cum si alti de pe forum si el mia recomandat bilele spicy
arnold_glodean
junior member

Mesajde mirus » 01 Iul 2011 16:27

23-26 iunie pontonul 7. O sesiune reusita. Au raspuns doar la bile. Sfatul meu, nu prea te baza pe tehnispice. Nu pune somoteiul botul la ele dar nici crapul nu se omoara. Noi am pescuit cu bille facute pe baza mixurilor de la Solar. Fir intins
Mai jos un filmulet
http://www.youtube.com/watch?v=rY95tXxbbes
mirus
junior member

Mesajde arnold_glodean » 01 Iul 2011 17:43

Am niste bile facute la cluj mai picante,la alti au reactionat bine crapii la ei luna asta
arnold_glodean
junior member

Mesajde kosashu » 24 Noi 2011 10:29

Salutari! In perioada 07-10.06.2012 am rezervat standurile 7 si 8. Am inteles ca standul 7 este destul de bun si tine mai mult peste mare. Am insa emotii cu data care am ales-o (desi a fost singura perioada in care ne-am putut aduna cativa prieteni sa mergem impreuna) deoarece se cam depun icrele in perioada respectiva. Deja incep sa imi fac planuri referitor la strategiile de nadire, ma gandeam sa fac nadiri punctuale, cu cate un pumn de bile peste montura, bile mari de 26-30 si sa fac un pat de nada cu seminte in afara zonei de pescuit, sa atrag ciortanimea pe patul respectiv. Cei care au mai pescuit in perioada asta (depunerea icrelor) sau oricine cu experienta pe balta, ce ma sfatuiti? Multumesc!
kosashu
junior member

Mesajde kosashu » 24 Noi 2011 10:29

bad post, sorry!
Ultima oară modificat de kosashu pe 24 Noi 2011 20:44, modificat 1 dată în total.
kosashu
junior member

Mesajde arnold_glodean » 24 Noi 2011 18:06

Pe pontonul 7 daca mergi sondeaza bine apa in partea dreapta a pontonului paralel cu peretele de stuf ( vreo 6 m de el ) pana spre capatului lacului aproape de deversor,acolo ar fi un punct fierbinte ( pacat ca am aflat dupa ce mam intors de pe balta )eu am folosit bile de 24 si 20 dar sa fie cat mai tari si mixul din care sunt facute sa fie de granulatie cat mai mica.
Somnul pititc a pus botul si la bile picante si la bile normale asa ca aici nu pot sa iti spun care e mai bun,atentie cu nadirea pe baza de seminte,e permis 1kg/lanseta/zi
Ar fi bine daca ai avea un sonar si un motor electric pentru barca ca sa plantezi mai usor ca altfel cu vaslele e foarte nasol ( eu nu am avut )si sondeaza bine de tot zona sa gasesti zonele cu pesti
Marginile insulelor au dat peste dar nu mai mare de 10kg

Fire intinse
arnold_glodean
junior member

Anterior

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare