Pescuit cu linii moi sau slacklining

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde colega » 21 Ian 2011 10:26

M-am hotarat: vreau sa incerc aceasta tehnica, a liniilor moi cu montura culisanta.

Ce fir scufundator si relativ greu recomandati?
Ce parere aveti referitor la Solar Safety Lead Clip? Ce eficienta are in monturi culisante? http://www.flacktackle.com/solar-tackle ... -378-p.asp
colega
member

Mesajde mikecarp » 22 Ian 2011 00:12

Cel mai indicat ar fi un fluorocarbon, gen X-Line. Poti incerca si Krysonite, eu l-am folosit cu succes in aceasta tehnica. De fapt tot ce ce inseamna fluorocarbon poate fi folosit, fiind mai greu decat celelalte monofilamente.
Referitor la leadclip nu l-am folosit pe cel Solar dar am folosit destul de multe alte firme si po sa-ti spun ca singurele care au trecut testul sunt cele de la Korda. Iti spun si de ce. Pt ca daca vrei ca plumbul sa se piarda cand trage pestele si conectorul nu este reglat cum trebuie pierzi plumbul in momentul in care plumbul loveste suprafata apei. Am folosit si Fox si Gardner, dar cele mai bune rezultate le-am avut cu cele de la Korda.
O alta problema care se iveste cu conectorii de mai sus este cand folosesti saci solubili la carlig. Sare plumbul de zici ca nici n-a fost. :evil:
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Mesajde mikecarp » 22 Ian 2011 00:36

Un sfat pe care ti-l-as da ar fi sa folosesti mai bine plumbi culisanti, din experienta mea merg mai bine cu firele culcate. Plumbul semifix cu linia culcata te ajuta doar ca pestele sa nu vada linia, dar un plumb culisant te ajuta cand pestele realizeaza ca ceva nu e in regula cu momeala si presiunea apei ajuta la preintepare. in cazul plumbului semifix se poate ca din cauza greutatii acestuia sa-i sara carligul din buza si sa ramaneti amandoi cu buza umflata.
mikecarp
veteran

Mesajde rigman » 22 Ian 2011 15:41

Din pacate , singurul fir cu aceste proprietati este fluorocarbonul .Spun din pacate pentru ca pretul unui fluorocarbon de calitate este destul de mare si in Romania nu prea se gaseste decit pe role 20 m .O solutie de compromis si mai putin costisitoare este folosirea back lead-ului (vezi Fox Captive Back Lead ). Montura culisanta de la Solar o folosesc de 3 sezoane , in special primavara devreme si toamna tirziu ,si se comporta excelent .Prezentarea cea mai eficienta a fost cu leadcore si un fluorocarbon suplu de 15- 20 lb , pe un cirlig long shank .Pentru a evita pierderea nedorita a plumbului , foloseste un conector mai rigid (Carp System ) pe care il introduci fortat pina la capat , peste clips .Ca montura culisanta sa fie si sportiva , verifica daca ansamblul clips- plumb - conector trece usor de nodul de la leadcore si cel de la inaintas (daca folosesti ).
rigman
junior member

Mesajde colega » 22 Ian 2011 21:46

Am in plan sa folosesc ca linie principala un fir de 0.31 mm sau chiar mai gros, doar pentru a fi mai scufundator/greu, ceva in genul:
http://www.ultimauk.com/carp/power_carp.php
fara inaintas, ca am bete flexibile si nu vreau sa ajung cu montura in cortul vecinului de vis-a-vis.

Ma gandesc sa folosesc un plumb culisant care sa se opreasca intr-o protectie
http://www.korda.co.uk/products/view.php?id=136
care sa contina un vartej de care sa fie conectata montura finala, respectiv varianta b. , adica leadclip Solar cu adaptor de montura culisanta, ca sa schimb plumbul dupa bunul plac.

Multumesc pentru parerile exprimate si va invit sa impartasiti in continuare din experienta voastra.

Prosperitate.
colega
member

Mesajde mikecarp » 25 Ian 2011 04:08

Poti incerca firul asta, este conceput pt asa ceva. http://carpio.ro/prod.php?id_cat=73&id_prod=3205
mikecarp
veteran

Mesajde colega » 25 Ian 2011 10:20

:bere:
colega
member

Mesajde Claw » 31 Mar 2011 10:00

se poate sa dai mai multe detalii despre acest stil de pescuit ? ce avantaje are , de unde stii cand trage pestele etc ?
Claw
member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare