orice sfat e binevenit:)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Ioan Daniel » 28 Ian 2011 19:48

Salut cine imi poate da un sfat despre un inaintas rezistent..fac cinste:).Unde pescuiesc sunt praguri multe cu scoici.Am incercat si mai incerc monturi si fire...dar orice sfat e binevenit.(am vazut pe forum cineva sa interesa ... cum poate tine linia cat mai aproape de fundul apei...ei uite eu nu stiu cum sa o ridic:))
Multumesc anticipat....sanatate si numai bine
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 28 Ian 2011 20:01

Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Ioan Daniel » 29 Ian 2011 00:33

Mersi dar e vorba de cu totul altceva...nu plantez....pt ca nu vreau sa ma urc in barca la fiecare peste si sa duc montura in larg..si iar..ma rog..prefer sa arunc de pe mal..
Ca sa ajung la albia raului unde apa e cu mult mai adanca si exemplare mai mari...tre sa arunc cat de cat departe.Acuma in momentul cand se aseaza plumbul si linia...problema cea mare este ca...zona de fracare a firului este exact pragul care delimiteaza zona cu apa mica de albia raului...e plin de scoici..si la prima frecare..adio:)
Singura solutie e sa ridici repede batul si sa incerci sa il aduci cat de repede posibil mai la suprafata.
Rugamintea mea era sa imi recomandati un inaintas rezistent din punctul asta de vedere,pentru ca monturile indiferent de care are fi nu imi aduc aici nici un fel de rezultat.
Si alte sfaturi sunt binevenite.Mersi mult oricum pt mesaj.
sanatate si numai bine
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 29 Ian 2011 11:38

Din pacate, cum ai zis, metoda nu se aplica ptr. aruncari de la mal! :evil: Singura solutie ar fi folosirea inaintasului mai tare la abraziune ceva de genul
www.climaxtackle.com/ultima/power_xtrem ... leader.htm
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde mikecarp » 03 Feb 2011 12:23

Eu ti-as recomanda un inaintas mono, ceva in genul celor de la Fox, conice. in comparatie cu textilul sunt mai rezistente la frecarea pe scoici, dar totusi nu-ti fa iluzii prea mari pt ca au si ele o limita.
Mai poti incerca si varianta lui Steve Briggs si anume sa suspenzi firul in asa fel incat sa treaca peste agataturi.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare