Montare pluta pe fir

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 07 Apr 2011 18:32

Caut si iar caut dar nu gasesc. Mad
Vreau sa imi ziceti cum montez o pluta pe fir ?
Imagine : http://www.dadylures.home.ro/plute.html mai exact nr 17. (a mea este de 1 gr.)
Se poate monta fara nici un fel de alt material inafara de fir si pluta,sau mai am nevoie de un varnis sau altceva...
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 07 Apr 2011 21:31

ProoFf scrie:Caut si iar caut dar nu gasesc. Mad
Vreau sa imi ziceti cum montez o pluta pe fir ?
Imagine : http://www.dadylures.home.ro/plute.html mai exact nr 17. (a mea este de 1 gr.)
Se poate monta fara nici un fel de alt material inafara de fir si pluta,sau mai am nevoie de un varnis sau altceva...
Bun venit pe site in primul rand.O pluta in functie de constructia ei se poate fixa pe fir printr-un varnis de cauciuc, prin opritoare fie de cauciuc fie alice de plumb mici in cazul plutelor culisante sau pur si simplu scoatem acel betisor din mijlocul plutei punem firul prin acel orificiu iar apoi punem batul la loc.In cazul tau ai niste plute fixe care se monteaza pe fir foarte simplu.Ia un varnis de cauciuc il tragi pe fir si apoi pui pluta in interiorul lui.Asta in cazul in care pluta nu are ,,ureche" sau acel inel de pe corpul plutei.Daca are acel ochi de care ti-am zis, introduci firul prin acel ochet, apoi tragi varnisul pe fir apoi pui in varnis partea terminala a plutii adica acel bat subtire ;)
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 10 Apr 2011 07:12

da are acel mic ochi.eu am facut in felul urmator:
Am bagat firul prin acel ochi mic apoi la josul plutei am montat un varnis.

Am mers bine dar o mica problema.
Cand e pe apa sta culcata si atunci cand trage se ridica capul in sus.
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 10 Apr 2011 11:12

Da, ti se intampla asta pentru ca nu ai pluta echilibrata.Ce inseamna asta?Inseamna ca greutatea plumbuletilor de pe fir ( de sub pluta bineinteles) trebuie sa fie egala sau putin mai mica decat greutatea plutei.Daca pluta are 4 grame vei atasa pe fir vreo 2 plumbuleti sau 3 pentru a ajunge la un gramaj de 3,5 .Dupa ce ai facut asta verifica si adancimea apei, pentruca daca ai pluta echilibrata insa plumbuletii tai stau pe fundul apei normal ca nu mai are cine sa traga pluta in jos, nu mai ai greutate, si se culca.Deci tine cont in primul rand de echilibrarea plutei iar apoi de adancimea apei si reglarea distantei dintre pluta si carlig ;) Fir intins!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde boris21 » 13 Apr 2011 06:36

[quote="ProoFf"]da are acel mic ochi.eu am facut in felul urmator:
Am bagat firul prin acel ochi mic apoi la josul plutei am montat un varnis.

Am mers bine dar o mica problema.
Cand e pe apa sta culcata si atunci cand trage se ridica capul in sus.[
/quote]
sunt tare curios de cat timp te-ai apucat de pescuit,daca esti incepator te inteleg ,dar daca ai ceva experienta si u ne spui ca nu sti din ce cauza nu sta pluta in cap ,ma pufneste rasul :?:
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde razvi » 03 Mai 2011 22:53

Salut tuturor,

Lasati omul sa invete. In viitor, daca o sa ii placa acest sport, va fi printre noi :)

Bine ai venit, in aceasta lume minunata a pescuitului ProoFf :)
. . . already fishing :)
razvi
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare