forfac leadcore

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde jiguala » 30 Apr 2011 07:54

Am vazut un reportaj in care se facea forfacul cu leadcore. Ce parere aveti despre asta? Bineinteles, din portiunea cu care se lega carligul se scotea firul de plumb. Se aduceau 3 argumente: pozitia "culcat obligatoriu" a forfacului, care nu risca sa falfaie in curent, riscul mult mai mic de ranire a pestelui (fata de monofilamente, care la un dril mai prelungit ar putea sa o faca) si camuflarea "perfecta" inclusiv a forfacului. Pun aceasta intrebare, pt. ca undeva in acest forum am citit, din partea unei persoane autorizate "sper ca nu faci fortfacul cu leadcore" !
jiguala
new member

Mesajde Jonny Leordean » 30 Apr 2011 11:48

jiguala scrie:Am vazut un reportaj in care se facea forfacul cu leadcore. Ce parere aveti despre asta? Bineinteles, din portiunea cu care se lega carligul se scotea firul de plumb. Se aduceau 3 argumente: pozitia "culcat obligatoriu" a forfacului, care nu risca sa falfaie in curent, riscul mult mai mic de ranire a pestelui (fata de monofilamente, care la un dril mai prelungit ar putea sa o faca) si camuflarea "perfecta" inclusiv a forfacului. Pun aceasta intrebare, pt. ca undeva in acest forum am citit, din partea unei persoane autorizate "sper ca nu faci fortfacul cu leadcore" !
Depinde unde pescuiesti, daca pleci la pescuit pe o apa curgatoare cu curent foarte puternic, ai un avantaj cu leadcorul pe post de forfac insa trebuie sa fi atent cu partea leadcorului unde legi carligul, trebuie sa tai firul de plumb macar 5 cm inainte de carlig.Trebuie sa tii cont ca, carligul are nevoie de o mare mobilitate pentru a intepa pestele, cand acesta scuipa boilesul de aceea am zis ca trebuie macar 5 cm de la carlig sa ramana portiune fara plumb care totusi nu e asa de rigida.In cazul apelor statatoare nu cred ca are niciun rost sa te complici cu asa ceva, pe langa ca e si mai dificil de lucrat cu el decat cu un textil are si dezavantajul ca e foarte rigid iar pe anumite ape unde crapul e foarte pretentios in privinta monturilor, preferand doar cele foarte fine, leadcorul este o optiune inutila.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare