Montura pentru boabe de porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 15 Mai 2003 08:52

Intrebare:

Dupa parerea voastra, care ar fi cea mai buna marime de carlig pentru o montura cu boabe de porumb?

Montura la care ma refer este una cu hair-rig classic, trei boabe de porumb conservat pe hair rig.

As vrea sa stiu si ce tip de carlig folositi pentru monturile voastre cu porumb (bineinteles, tot la monturi cu hair-rig ma refer, celelalte cu boabele pe carlig nu ma intereseaza).

Vali
Vali

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 15 Mai 2003 12:54

In functie de marimea boabelor, de la 0.6 la 0.3. In general folosesc ace mustad, cioc de papagal decalate maronii.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 19 Mai 2003 08:08

La cata lume am vazut pe acest forum batandu-se cu pumnul in piept ca pescuieste la crap, un singur raspuns? Sau ar trebui sa cred ca numai Gica si cu mine mai pescuim cu porumb, iar restul Romaniei a trecut pe boilies?
Vali

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Mai 2003 08:24

Touche! Asa ca ma grabesc sa raspund.

Eu dau cu boabe uscate, nu conservate. Prefer carligele Owner Cutting Point si Gamakatsu G-Carp. Marimea carligului difera, cu atat mai mult cu cat carlige cu acelasi numar pot avea marimi diferite. De pilda, un Owner Flyliner nr 8 e cel putin de doua ori cat un Owner SSW nr 8. Si sunt carligele aceleiasi firme! Nu mai zic ca am avut carlige Mustad Carp nr 8 care erau cat Gamakatsu 3350 nr 2 (foarte buna serie!).

Carlige preferate pentru monturi cu porumb? Owner Flyliner nr 8 si nr 6, Owner SSW nr 4 (iar in Delta, nr 2), Gamakatsu G-Carp Super Rig nr 2. Bune si Owner Aya nr 2. Toate sunt carlige negre, cu ochet. Alegerea carligului depinde de marimea si numarul boabelor si, nu in ultimul rand, de marimea si forta pestilor pe care ma astept sa-i prind.

Balaceanu Ion
new member
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2003 12:49
Localitate: ploiesti

Mesaj de Balaceanu Ion » 19 Mai 2003 14:05

Nu stiu daca o sa credeti dar folosesc numai boabe de porumb pentru momeala la crap ( porumb conservat din comert sau de mine si porumbul crud = cel mai eficient ). Nu stiu de ce dar mie mi se pare cel mai eficint direct pe ac , folosesc cel mult 2 boabe pe care le urc pe tija acului pina la nod iar ca ac , MUSTAD Nr 1 /0 , 2 si toamna chiar si 3. ( repet ma refer numai la pescuitul pe DUNARE ).

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 20 Mai 2003 11:52

o merge acum crapul la dunare ?
sau dupa ce se limpezeste si scade, prin iunie iulie ?

dan

Balaceanu Ion
new member
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2003 12:49
Localitate: ploiesti

Mesaj de Balaceanu Ion » 20 Mai 2003 12:05

Sigur merge ,am prieteni localnici din insula Brailei cu care tin legatura permanent. Deja se prinde crap dar deocamdata totusi este prohibitie . Apa este buna ca limpezime si cota.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 20 Mai 2003 12:07

cred ca prohibitia tocmai a incetat in zona granitei cu bulgaria

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 23 Mai 2003 09:12

Cred că ar trebui totusi sa explic si de ce am pus aceasta intrebare:

Cu cateva saptamani in urma, am fost la o balta de pe langa Prut. Am preferat sa pescuiesc la porumb, pentru ca acolo crapul nu a vazut boilies in viata lui. Am folosit porumb conservat, aroma de miere, pe fir de par classic, carlig Gamakatsu Super Hook, nr. 4, leagat cu nod Knotless.

In ciuda faptului ca locul ales a fost bun (cioate, adancime buna – 2,5 m), am facut r…ul praf. Trasaturile au fost anemice (bambina urca pana aproape de bat si apoi cadea brusc) si nu am intepat nici un client.

Dupa ce am ajuns acasa si mi-a trecut oftica, am inceput sa cantaresc cele intamplate. Intre carlig si boabele de porumb am lasat cam 1 cm, deci carligul avea loc suficient sa se invarta in gura pestelui si sa il agate. Atunci m-am gandit ca a fost carligul prea mare si crapul l-a simtit si l-a scuipat de fiecare data. Data viitoare voi folosi niste carlige mai mici (StarBaits S 300, nr. 6), procurate cu greu de la un amic care le lauda ceva de groaza.

Ce parere aveti voi? Aveti alte monturi pe care le puteti recomanda ?
Vali

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 23 Mai 2003 13:16

Distantza de 1 cm intre curbura acului si primul bob de porumb mi se pare prea mica.Dimensiunea carligului este buna.Pana prin toamna nu are sens cred sa folosesti carlige mai mari de 2.Presupunand ca ai folost un fir textil, nu cumva acesta este prea rigid?E posibil sa fi luat boabele in gura si sa fi scuipat momeala imediat ce l-a simtzit. Asta ar putea fi o explicatzie pentru trasaturile anemice in urma carora nu ai intzepat nimic.
Potzi evita asta daca foloseshti un anou( inel metalic subtzire).Aceasta itzi va permite sa-tzi alegi un material pt firul de par diferit de cel cu care ai legat acul, mai moale si mai subtzire si sa-i modifici lungimea in functzie de situatzie. Neaparat, dar neaparat cand legi carligul, pune-i varnis pe tija si treci firul prin varnis cu ajutorul unui ac.Asta te va ajuta la intzepare deoarece carligul se va intoarce spre buza de jos a pestelui.Pentru week-endul asta mi-am legat niste ace tip Eagle Claw.Sper sa am si ocazia sa le evaluez eficientza.
Fir intins!
Dan Cotelici
www.pescari4ever.org
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns