Un sfat de la cei cu mai multa experienta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde lazar » 15 Mai 2011 12:32

Mare rugaminte mare:vreau sa-mi achizitionez niste "scule" si de vreo 2 saptamani imi toc nervii si ochii pe monitor.
Am ajuns la dilema zilei:
-Lanseta Maver Carp Genesis Extreme 3,90m/3,5lb?
sau
-HAKUYO MTX 14 sau 12 ?

as vrea sa le leg cu Banax 5600 NF

Cine le foloseste si ma ajuta...patria are sa-i fie recunoscatoare si io dau o palinca

:D
lazar
new member

Mesajde lazar » 15 Mai 2011 14:04

Imi puteti recomanda un scaun bun de pescuit care sa tina omu de 120 de kg si sa nu depaseasca 100 ron?
lazar
new member

Mesajde maiden » 16 Mai 2011 11:24

Pai ca sa nu zici ca nu-ti raspunde nimeni, desi cred ca n-ai citit tot ce tine de lansete de pe aici, iti zic eu sa uiti de Hakuyo aia, sunt scule pentru incepatori...poate ceva modele de la Maver sa pipai. Este foarte important cum simti tu batul in mana....ca pareri pot fi cate caciuli sunt.:lol:

Daca chiar vrei scule ieftine, mergi la decatlon, am vazut niste bete de crap cu mulinete cu tot la preturi acceptabile....tamburi longcast . Nu cunosc mai multe detalii din pacate. Pentru pescuit "de performanta" adica daca pescuiesti intensiv, participi la concursuri, se iau scule scumpe, care si alea se schimba, ca nu le iei pe viatza.....cu toate ca se poate pescui la concursuri si cu scule mai accesibile. :mrgreen:

Si sa-ti mai spun o treaba, poate unele preturi la scule sunt mari si din cauza brand-ului, dar de obicei...cati bani dai, atata face si atat te ţin !
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI
maiden
Moderator

Mesajde lazar » 16 Mai 2011 20:52

multumesc de sfat e notat.dau palinca
iar app de "roakare"....pe mine m-a tuns :))
rectificare atunci.....maveru oare cum s-o lega de Banax 5600?
poate imi recomanda vreun posesor de maver o mulineta care sa se inteleaga bine sa si sa fie ca pret tot undeva la 200-300 ron
cu scaunul tot in plop sunt inca desi un coleg mi-a facut o recomandare
Unleash the dog's of war
lazar
new member

Mesajde Costi P » 17 Mai 2011 09:56

maiden scrie:Pai ca sa nu zici ca nu-ti raspunde nimeni, desi cred ca n-ai citit tot ce tine de lansete de pe aici, iti zic eu sa uiti de Hakuyo aia, sunt scule pentru incepatori.. !

Cum ai ajuns la concluzia asta ?
Ai ceva concret referitor la ce afirmi ?
Poti face o diferenta clara intre lansete de incepatori si cele de avansati sau profesionisti...sau cum vrei ?
Ai pescuit cu Hakuyo 12 sau 14 ?
Costi Pascu CS CPZ.
Costi P
new member

Mesajde dorys » 27 Mai 2011 16:34

poate maiden a avut in trecut neplaceri cu hakuyo
eu nu am avut...ba dimpotriva spun ca isi fac treaba cu varf si indesat pentru banii pe care ii dai pe ele
maver n-am folosit si nu ma pronunt
dorys
new member

Mesajde lazar » 27 Mai 2011 18:15

Ms de sfatul primit,cred ca am sa raman pe maver,din cate am citit pareri e mai ok.ideea e ca nu se prea grabeste lumea sa se updateze asa ca mai am de asteptat pana sa vina vreo oferta la pret bun.din cate am citit,banax-urile sunt cu tamburul putin prea mic pentru capacitatea betelor.
Si apropo,oameni buni,nu niciunul din cei peste 100-200 de forumisti peste 120 de kg sa-mi poata da un sfat cu privire la un scaun la pret rezon?tare greu mi-e sa cred asta...
Unleash the dog's of war
lazar
new member

Mesajde Laur » 27 Mai 2011 18:30

Daca si sculele de la Decatlon sunt mai bune decat hakuyo, inseamna ca s-a intors lumea cu fundu' in sus. :P
Laur
senior member

Mesajde tomysro » 29 Mai 2011 09:05

scaun la buget de peste 400-500 ron garantat la 120 kg;preferabil fara minere, exista riscul de a te lasa cu toata greutatea pe ele si alea nu tin
eu am un laserfish deluxe de ani buni; recomand daca gasesti cu blocaj care impiedica rabaterea picioarelor ...unii stiu de ce
un prieten bun si-a luat daiwa infinity, e aproape pat, super ok;peste astea nu are cum sa nu fie bun
tomysro
junior member

Mesajde clinci » 29 Mai 2011 19:53

iti zic eu sa uiti de Hakuyo aia, sunt scule pentru incepatori

:)) Cu "sculele astea pentru incepatori" s-au castigat cateva zeci de podiumuri in competitiile crapiste din ultimii 2 ani la noi in tara. (eu personal va pot da reo 20 de exemple fara sa ma strofoc prea tare).
clinci
junior member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare