abordare partida la crap de 48 ore

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde everaldo78 » 23 Mai 2011 10:40

in luna iunie vreau sa fac o partida la crap de 48 ore pe o balta din jud constanta.mentionez faptul ca nadirea vreau sa o fac cu porumb tinut in apa 24-40 ore si cu bulgari de nada dati cu catapulta.apelez la cei mai experimentati in pescuitul crapului cum sa fac nadirea?adica sa fac 2 paturi de nada sau unul?monturile sa le tin pe patul de nada sau sa le incerc si mai in fta patului?vreau sa folosesc la monturi porumb pe fir de par si porumb flotant de la entreprise.sa folosesc si momitor?atept pareri.va multumesc anticipat
everaldo78
new member

Mesajde Jonny Leordean » 23 Mai 2011 22:53

everaldo78 scrie:in luna iunie vreau sa fac o partida la crap de 48 ore pe o balta din jud constanta.mentionez faptul ca nadirea vreau sa o fac cu porumb tinut in apa 24-40 ore si cu bulgari de nada dati cu catapulta.apelez la cei mai experimentati in pescuitul crapului cum sa fac nadirea?adica sa fac 2 paturi de nada sau unul?monturile sa le tin pe patul de nada sau sa le incerc si mai in fta patului?vreau sa folosesc la monturi porumb pe fir de par si porumb flotant de la entreprise.sa folosesc si momitor?atept pareri.va multumesc anticipat
In primul rand depinde ce pesti vizezi.In cazul in care dai dupa ciortani e ok, poti folosi porumb ca nada si bulgari , pe un singur pat de nada cu montura, cu arc naditor... vei avea rezultate daca balta are peste.Daca vrei insa sa pescuiesti la crap, crap mare atunci problema se schimba.In primul rand porumbul nu e o nada selectiva , lucru care te dezavantajeaza, nadind cu porumb vei aduna mult ciortan si caras.Mai bine alegi bile , peleturi de diferite marimi, si eventual seminte amestecate cu boabele de porumb.In cazul in care crapul, pe balta e invatat doar la porumb atunci incearca niste bile facute din faina de porumb, eventual niste pop-upri de max 16 mm si neaparat de culoare galbena, dar asta deja e alta poveste.In legatura cu patul de nada : dupa ce ai sondat bine balta si ales locul potrivit un singur pat de nada e suficient, insa foarte consistent la inceput, apoi in functie de cum raspunde pestele , mai nadesti insa doar de intretinere.Monturile sa iti fie pe patul de nada insa, cel putin una o lasi si in afara patului deoarece se stie faptul ca de cele mai multe ori crapul mare fiind suspicios ramane in afara zonei nadite , dar si asta depinde de la caz la caz.In cazul de fata nu e necesar arc naditor insa ti-ar prinde bine niste saculeti solubili care dupa mine sunt mult mai practici .In rest ramane doar norocul :) .
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde everaldo78 » 24 Mai 2011 13:31

balta tine mult ciortan dar tine si crap peste 10 kg si nu prea e invatata cu bile.
everaldo78
new member

Mesajde Jonny Leordean » 24 Mai 2011 14:56

everaldo78 scrie:balta tine mult ciortan dar tine si crap peste 10 kg si nu prea e invatata cu bile.
daca ai posibilitatea sa mergi pe balta mai des atunci ii inveti singur.Faci niste bile daca cunosti sau daca nu cumperi insa mai ieftin iti iasa sa le faci tu, apoi mergi si nadesti un loc cateva zile la rand cu bile, dupa vreo 4 ,5 zile de nadire consecutive, inaintea celor 48 de ore, sigur vei prinde si pe bile.O alta metoda buna ar fi ca peste porumbul pe care vrei sa-l folosesti ca nada sa adaugi niste dip cat de iute si piperat, ceva de genul Hot Daemon .... ciortanilor nu le prea place picant, iar la carlig intre 4-6 boabe de porumb uscat.
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde everaldo78 » 24 Mai 2011 20:36

merci.am mai invatat cate c eva
everaldo78
new member

Mesajde everaldo78 » 25 Mai 2011 20:17

azi am fost pe balta respectiva.am prins un ten la 8kg.am mai vazut cateva sarituri de amur in jur si cum umbla pe la suprafata.am nadit cu vreo 3 kg de ttx amestecat cu benzar crap si niste pelete ''the source'' aditivate cu csl amestecate in nada respectiva.ceva sfaturi mai bune in legatura cu prinderea lui sunt binevenite.
everaldo78
new member

Mesajde Jonny Leordean » 26 Mai 2011 08:33

incearca in topicul asta, e vorba cam tot de amur, deci spor la citit. http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic12137.html
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde everaldo78 » 09 Iun 2011 19:23

azi am venit de pe balta.48 ore foarte proaste.eu 3 ciortani la 2,5kg si colegul meu la fel.am nadit cu cu porumb fiert aditivat cu lapte praf si alte arome,seminte diverse si cu vreo 6 kg de bulgari de nada.n-a vrut sa manance efectiv.pe toata balta nu s-a prins nimic.
everaldo78
new member

Mesajde Jonny Leordean » 09 Iun 2011 19:44

everaldo78 scrie:azi am venit de pe balta.48 ore foarte proaste.eu 3 ciortani la 2,5kg si colegul meu la fel.am nadit cu cu porumb fiert aditivat cu lapte praf si alte arome,seminte diverse si cu vreo 6 kg de bulgari de nada.n-a vrut sa manance efectiv.pe toata balta nu s-a prins nimic.
Asta e, nu poate fi mereu soare :)) mai is si nori.. si eu ieri am facut o iesire scurta de 12 ore insa nu am reusit decat o oglinda de 8 kg, foarte mic pentru balta pe care am fost, dar asta e, speram ca data viitoare va fi mai bine, altfel ce farmec ar mai avea pescuitul daca am prinde mereu ?;))
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde everaldo78 » 10 Iun 2011 14:31

asta e.numai ca la mine iesirile astea sunt foarte rare si ma asteptatm si eu la capturi mai mari.
everaldo78
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare