Orice sfat e de mare ajutor .multumesc

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde andita66 » 30 Mai 2011 14:25

Am si eu o nelamurire,sunt nou in domeniu ,am fost doar de doua trei ori la crap si nu am avut rezultate excelente,de curand am inceput incet incet sa mi achizitonez si toate sculele necesare.Si de doua zile tot citesc pe forum dar nu am gasit indicatii exacte .Vreau sa merg pe o balta din zona fagarasului pentru 2 zile,peste este si mananca si la pormb si la boiles din cate stiu.Si ce nu prea stiu este ,cum se formeaza patul de nada ?daca ma ajuta cineva.Vreau sa cumpar zilele astea pelete ,boiles,mixuri de la dynamite baits am un buget maricel pt nada cred eu 400 de ron pt inceput.Dar daca mi puteti explica cum se face patul de nada?Am doar o racheta de nadit,dar balta nu este prea mare deci e suficient.Deci cum formez patul si cum lansez in zona lui in spatele sau in fata am vazut in multe discutii.Si daca mi mai puteti spune cum se poate marca locul momit?Am vazut cu marker dar nu stiu cum se foloseste acel marker.Va multumesc
andita66
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 31 Mai 2011 19:49

andita66 scrie:Am si eu o nelamurire,sunt nou in domeniu ,am fost doar de doua trei ori la crap si nu am avut rezultate excelente,de curand am inceput incet incet sa mi achizitonez si toate sculele necesare.Si de doua zile tot citesc pe forum dar nu am gasit indicatii exacte .Vreau sa merg pe o balta din zona fagarasului pentru 2 zile,peste este si mananca si la pormb si la boiles din cate stiu.Si ce nu prea stiu este ,cum se formeaza patul de nada ?daca ma ajuta cineva.Vreau sa cumpar zilele astea pelete ,boiles,mixuri de la dynamite baits am un buget maricel pt nada cred eu 400 de ron pt inceput.Dar daca mi puteti explica cum se face patul de nada?Am doar o racheta de nadit,dar balta nu este prea mare deci e suficient.Deci cum formez patul si cum lansez in zona lui in spatele sau in fata am vazut in multe discutii.Si daca mi mai puteti spune cum se poate marca locul momit?Am vazut cu marker dar nu stiu cum se foloseste acel marker.Va multumesc
In primul rand alegi zona care crezi tu ca e mai buna pentru pescuit, daca inca nu stii sonda apa si mai mult ca sigur nu ai inca nici sonar, intrebi localnicii sau administratorul baltii cam care e zona cu cel mai bun randament de pe balta.Dupa ce ai ales locul il balizezi, asta ce inseamna....pui in locul in care vrei sa nadesti o baliza, daca nu... poti lasa markerul.Ziceai ca nu stii cum se procedeaza cu markerul: in primul rand ai nevoie de un plumb special pentru asa ceva, in cazul in care vrei sa sondezi substratul, in cazul tau nu e cazul pt ca e suficient un plumb simplu pentru a tine markerul fix.Deci ai nevoie de o lanseta separat, un plumb culisant si un marker.Pui plumbul sa culiseze pe firul principal , iar apoi montezi markerul in capatul liniei.Lansezi in locul dorit si atata tot ai locul marcat.Abia apoi te apuci de nadit.Patul de nada il faci din ce vrei tu, din pelete, boilesuri, seminte, mixuri etc, daca il faci doar din boilesuri le arunci cu cobra, daca vrei sa pui si altceva atunci iei racheta.Patul de nada inseamna defapt zona intreaga pe care o nedesti,incearca sa nadesti o zona cat mai restransa , sa ai un nucleu bogat, adica o zona de 3 , 4 metri patrati nadita f bine, sa nu depasesti 8 max 10 m patrati.Iti spun asta pentru ca o sa observi si tu, ca mult mai bine da randament o suprafata mica nadita bine, decat o suprafata mare.Trebuie sa tii cont aici si de pozitionarea monturilor pe patul de nada ce l-ai facut.Incearca sa mergi pe pozitionarea piramidala a monturilor. Una pe patul de nada cat mai in centru, alta in marginea acestuia ,iar a treia in afara la cativa metri, daca in caz ca ai si o a patra lanseta, atunci, aia da-o pierdut , undeva total diferit fata de locul unde ai nadit, si atasandu-i si un saculet solubil cu niste boilesuri sfarmate, peleturi,ce vrei tu .... te poti astepta la surprize foarte placute.Fir intins!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde andita66 » 01 Iun 2011 00:13

Multumesc pt sfaturi,ma bucur ca mai st si oameni ca tine care mai pierd doua minute pt a ajuta un incepator, ca acuma sambata vreau sa merg la crap si habar nu aveam ce si cum.Am tot cautat filmulete si am citit dar nu am gasit nimica concret .multumesc mult.Sper sa am si rezultete ,daca vor fi rezultate ma apuc si eu sa mi cumpar barcuta de nadit si tot ce mi trebuie .Inca o nelamurire mai am,deci am inteles perfect tot ce ai zis si pot sa pun si in practica,dar cum sa fac sa nu incurc firul de la marker cu cele de la lansete in timpul drillului sau la recuperare normala?sa pun markerul din lateral? fir intins
andita66
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 01 Iun 2011 19:46

andita66 scrie:Multumesc pt sfaturi,ma bucur ca mai st si oameni ca tine care mai pierd doua minute pt a ajuta un incepator, ca acuma sambata vreau sa merg la crap si habar nu aveam ce si cum.Am tot cautat filmulete si am citit dar nu am gasit nimica concret .multumesc mult.Sper sa am si rezultete ,daca vor fi rezultate ma apuc si eu sa mi cumpar barcuta de nadit si tot ce mi trebuie .Inca o nelamurire mai am,deci am inteles perfect tot ce ai zis si pot sa pun si in practica,dar cum sa fac sa nu incurc firul de la marker cu cele de la lansete in timpul drillului sau la recuperare normala?sa pun markerul din lateral? fir intins
Buna intrebare,pe care sunt sigur ca si-o pun multi altii care sunt la inceput.Deci tinand cont ca acel marker are rol de a semnaliza locul nadit, el trebuie sa ramana fix sa nu se miste din loc, astfel avem doua variante : markerul ramane pe loc, insa pe substrat nu la suprafata, sau, il scoatem afara daca folosim varianta doi de mai jos .Dupa ce ai terminat de nadit si lansat monturile pe patul de nada pur si simplu bagi varful de la bat in apa, sau atasezi un back leds pe linie (inseamna un plumb care are rolul de a tine linia pe substrat pana la montura, deci firul nu sta intre ape),apoi mulinezi firul pana ce markerul da de plumbul de pe substrat, cand simti ca deja nu mai vrea sa vina ,decat daca fortezi linia putin, e ok markerul e langa plumb deci la fund fara sa mai existe riscul unor incalceli intre linii.O alta metoda ar fi, dupa ce ai nadit locul si ai lansat monturile pe pat, pe linia principala de la fiecare bat sa atasezi un scoci sau un elastic.Doar lipesti un scoci mic colorat de exemplu sau un elastic colorat pe firul principal de la mulineta cam 10 cm mai sus , cand linia e intinsa la maxim.Astfel la urmatoarea lansare cand vei simti ca ti-a trecut peste deget acel scoci\elastic vei opri linia si ea va cadea exact pe locul pe care a fost marcata prima data.In cazul acesta poti scoate markerul afara nu vei mai avea nevoie de el.Metoda a doua mi se pare mai valabila, desi nu e la fel de usoara ca prima cred ca da randament mai mare pentru ca acel marker mai ales daca e si foarte mare si colorat poate speria crapi fiind pe substrat.E doar o parere insa cred ca metoda doi te avantajaza!Sa ai fir intins si capturi cat mai frumoase, si astept vesti dupa partida;)
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde andita66 » 02 Iun 2011 09:21

Mersi mult pt ajutorul acordat, sper sa am rezultate bune si sa reusesc sa fac totul cum trebuie .Fir intins si tie
andita66
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 02 Iun 2011 19:31

andita66 scrie:Mersi mult pt ajutorul acordat, sper sa am rezultate bune si sa reusesc sa fac totul cum trebuie .Fir intins si tie
Mersi fain si eu fac maine seara o iesire pana pe duminica, am pus ochii pe o balta tare faina, salbatica !
Imagine
Jonny Leordean
member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare