Montura Fir De Par

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 16 Iul 2011 05:33

Am urmarit tutorialul montura fir de par de pe un site desi am 2 mici neintelegeri.

1.Cum fac bucla in forma cifrei 8.
2.Dupa ce fac bucla ce atasez la ea ca sa o pun in continuarea monturi ? Trebuie Vartej ? Daca da atunci decare si cum il leg ?

Nu vreau sa fac reclama puteti modifica postul dar site-ul este asta

Cod: Selectaţi tot
http://www.aventurilapescuit.ro/articol_1287/monturi_crap__monturile_bune_de_pescuit_la_crap.html
ProoFf
junior member

Mesajde ProoFf » 16 Iul 2011 08:54

Mica schimbare.L-a inceput am vrut sa fac montura HeliCopter

Dar acum vad ca nu am lucrurile necesare asa ca voi face montura fir de par la capatul unde trebuie facut nodul in forma de 8 voi pune un plumb culisant de 25 sau 40 gr. si mai fac un nod opritor

Ce ziceti ? Ar fi buna ?
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 17 Iul 2011 10:07

ProoFf scrie:Mica schimbare.L-a inceput am vrut sa fac montura HeliCopter

Dar acum vad ca nu am lucrurile necesare asa ca voi face montura fir de par la capatul unde trebuie facut nodul in forma de 8 voi pune un plumb culisant de 25 sau 40 gr. si mai fac un nod opritor

Ce ziceti ? Ar fi buna ?

Montura fir de par poti sa faci si la pluta nu vei rezolva nimic daca ea nu e facuta corect si nu are mecanica buna.Iti spun o montura simpla pe care o folosesc si eu cand si cand insa cu rezultate f bune. Pe un fir monofilament de 0,28 0,30 faci o bucla mica intr-un capat.Apoi tragi un boiles pe fir pana in acea bucla si ii pui un opritor.adaugi apoi pe fir un varnis de silicon , treci apoi varful carligului de 2, sau de 4 prin acel varnis astfel incat varnisul sa stea pe tija carligului iar carligul cu curbura in jos desupra boilesului.Dupa ce lasi un cm aproximativ intre curbura carlugului si boiles faci nodul fara nod la carlig si gata ai forfacul gata.Poti sa-l adaugi pe ce montura vrei tu apoi printrun simplu vartej.Apropo vezi ca intrebarile astea care le pui tu , sunt deja discutate pe forum , incearca sa cauti in arhiva ca gasesti raspunsurile la toate intrebarile tale.Numai bine si fir intins!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 17 Iul 2011 11:27

Ok multumesc ff mult.

O intrebare mai am ce nod sa fac la vartej ?
ProoFf
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 17 Iul 2011 12:33

Uite aici diferite tipuri de noduri http://www.animatedknots.com/knotlist.p ... dknots.com
Eu folosesc la vartej nodul palomar
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 04:36

chiar dc este mai veche postarea ta zi-mi si mie unde vezi 8 sau sunt eu chior. acolo este prezentat un nod clasic fara nod si un d rig mai precis un d rig mini. ce 8 ?
sfat prietenesc: incerca forfac cu nodul fara nod si atat, pe bune, pescuieste o perioada asa si pe urma mai vorbim.....
cauta sa simplifici cat mai mult montura sa fie cat mai clasica pe cat se poate.pt ca sunt 2 feluri de accesorii, valabil si pt nade, echipament, etc. accesorii facute pt peste si pt pescar, ok ? sper ca ai inteles.
vino si tu ca faze mai concrete la modul am incercat PE BALTA asta si asta, obiectiv, dar dc modific asta ce se intampla a facut cineva, etc?
Banuiesc ca esti la inceput, nu te pierde in moturi complexe, pt ca cele simple sunt cele mai eficiente si cu care se prin recorduri an dupa an.
decat sa stai o zi cumulat la legat carlige este mai util la inceput o zi pe balta. decat sa cumperi 10 cacaturi si sa le incerci pe toate mai bine te axezi pe ceva clasic consacrat si de cea mai buna calitate.
Nu stiu eu ce cumperi tu, dar tentatia este sa ai de toate in trusa, chiar dc anumite lucruri nu o sa le foloseti niciodata
Banuiesc ca nu ai tot timpul din lume asa ca fii atent la ce conteaza mai mult la pescuit. Nu zic, modul de legat carligul este lectia nr 1 de carpfishing f f f important, dar conteaza mult cum descifrezi o balta si timpul alocat pescuitului, naditului, lansarii precise la marker, folosirea markerului, manipularea unui crap in dril dar si din clipa in care intra la mincig pana la eliberare etc

ai pescuit pe vreo balta c&r consacrata sau concurs, o sa ti se schimbe radical parerea despre carpfshing dupa ce pescuiesti langa un singur pescar experimentat sau intr-un concurs dc nu ai apucat pana acum.

Asta dc te intereseaza crapul si vrei recorduri sau cantitate, normal este vorba de nivelul la care iti doresti sa ajungi, dar ca pescar cine nu vrea sa-i rupa gura si sa puna pe mal 200kg pe zi sau sa prinda recordul :)
carpkiller
veteran

Mesajde alex24 » 03 Mar 2012 21:55

am facut si eu cateva monturi rog pe cei mai experimentati sa isi exprime parerea despre acestea
astept parerile voastre

Imagine

Imagine
gata cu hamburgerul ca are prea mult colesterol
e bine maiden ? de acum doar produse bio :))
alex24
senior member

Mesajde Jonny Leordean » 05 Mar 2012 15:16

Din ce se vede, e totul ok, nodul facut bine carligul legat bine..parca tubul termo e putin ,,inestetic" da ce mai conteaza :)) crapului sa-i placa.Eu unul nu-s adeptul firului textil la forfac, folosesc f rar, doar in cazuri cand am multe acataturi sau pescuiesc pe un substrat cu scoici , pt mine ramane numarul unu , fluorocarbonul, de la 0,18 pana la 0,45 pentru forfac.Numai bine!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde alex24 » 06 Mar 2012 16:16

Salut jon merci de raspuns
Tuburile alea le-am oparit de le-a luat dracii si degeaba probabil trebuia sa cumpar un pic mai subtiri dar asa in general pare totul ok este?
gata cu hamburgerul ca are prea mult colesterol
e bine maiden ? de acum doar produse bio :))
alex24
senior member

Mesajde Jonny Leordean » 06 Mar 2012 19:28

alex24 scrie:Salut jon merci de raspuns
Tuburile alea le-am oparit de le-a luat dracii si degeaba probabil trebuia sa cumpar un pic mai subtiri dar asa in general pare totul ok este?
Testeaza-le si apoi o sa fii sigur 100 %.Fir intins si numai bine!
Imagine
Jonny Leordean
member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare