nu inteleg de ce

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde nebro » 26 Aug 2011 11:02

In ultima vreme am fost la 3 partide scurte pe aceiasi balta(balta Crivatu,face parte din ferma piscicola Cornesti DB).Peste este in balta, dar nu trage decat ciortanul la 1 - 2 kg si acesta rar.Apa este scazuta. In zona unde trebuia sa aiba 3 m are 1,5 iar in rest 1-1,2 m.Am pescuit cu momitor plat ca sa nu se ingroape in mal si forfac de 15 cm infipt in momitor iar ca momeala porumb uscat, din conserva si crud.atat pe fund cat si cu spuma flotanta sa il ridic putin.Am nadit cu porumb preparat amestecat cu seminte de pasarele si porumb crud ras cu cutitul de pe stiulete,iar pe momitor am pus mix benzar cu capsuna amestecat cu seminte si porumb.Am pescuit cam la 45 m de mal in zona unde este canalul de alimentare care merge spre calugar stiind ca acesta are fundul tare.De fiecare data cand scoteam lansetele sa le reincarc atat carligul cat si momitorul erau pline de iarba de pe fundul baltii si mal.Tot ce am reusit sa prind au fost cativa ciortani peste un kg.Ce am gresit , sau ce ar trebui sa fac diferit?

Multumesc!
nebro
new member

Mesajde andita66 » 28 Aug 2011 08:12

Salut,incearca sa dai si cu niste bile pop up dar de dimensiuni mai mari putin ,de la 20 mm in sus poate asa scapi de ciortanica.Im legatura cu iarba care te incurca nu stiu ce sa zic ,daca nu incurca atunci cand scoti pestele nu ar fi o problema .fire intinse
prindeti si eliberati,si nu o sa regretati!!!
andita66
junior member

Mesajde nebro » 28 Aug 2011 12:33

pe balta aia nu s-a pescuit cu boiles, deci sa dau cu pop up e cu risc.cat despre iarba cam incurca.in mom in care scot lanseta sa reincarc tre sa trag mai tare ca altfel ramane montura acolo.multumesc de rasp
oricine poate fi pescar,dar nu oricine poate prinde peste
nebro
new member

Mesajde ProoFf » 28 Aug 2011 12:45

Atunci incearca porumb flotant.
Totusi trebuie sa fie cel putin un loc liber unde poti sa lansezi , daca chiar nu reusesti ori pescuiesti din barca sau la Match.
Ultima oară modificat de ProoFf pe 28 Aug 2011 20:35, modificat 1 dată în total.
ProoFf
junior member

Mesajde mario_kempes10 » 28 Aug 2011 12:55

ProoFf scrie:Atunci incearca porumb flotant.
Totusi trebuie sa fie cel putin un loc liber unde poti sa lansezi , daca chiar nu reusesti ori pescuiesti din barca sau la Match.
Bafta

Nu inteleg de ce-i mai dai sfaturi , daca la sfarsit ii urezi "BAFTA" ???
Chiar nu stii ce inseamna sa-i urezi "bafta" unui pescar??? :oops:
Imagine "TAURUS CARP TEAM"
mario_kempes10
senior member

Mesajde ProoFf » 28 Aug 2011 20:34

Vai ce greseala mare , am uitat.

Gata am editat
ProoFf
junior member

Mesajde mario_kempes10 » 28 Aug 2011 20:38

Ok! :D ;-) :bere:
Deci, sa aibe mult , mult kk pe bete! :lol:
Imagine "TAURUS CARP TEAM"
mario_kempes10
senior member

Mesajde Tilea Gabriel » 29 Aug 2011 15:26

nebro scrie:pe balta aia nu s-a pescuit cu boiles, deci sa dau cu pop up e cu risc.cat despre iarba cam incurca.in mom in care scot lanseta sa reincarc tre sa trag mai tare ca altfel ramane montura acolo.multumesc de rasp

Nebro , daca '' e cu risc '' atunci pescuieste cum vrei tu in continuare , nu mai cere sfaturi si nu mai ai nici un risc sa prinzi pestele care il doresti , cel putin in teorie :lol: Esti mortal , ce te face sa crezi ca daca pe o apa nu s-a pescuit cu boilie atunci pestele fuge de el ca de dracu ? Eu zic asa ...pune mana pe marker si cauta un loc fara iarba pe fundul apei , malul nu trebuie sa te sperie neaparat exista monturi si tehnici care rezolva problema .
Powered by two rods
Tilea Gabriel
Moderator

Mesajde nebro » 29 Aug 2011 19:01

Salutare si multumesc de raspunsuri.Spun ca e cu risc pentru ca am incercat cu boilies atat pe fund cat si jumatate de boilies cu spuma flotanta , am si nadit cu boiles si nu am avut nici macar o trasatura. Acolo din ce am vazut si din ce stiu , se prinde peste doar la plantat iar pe firul de par sandvich-uri cu porumb uscat din comert.Vreau sa merg in weekend iar si ma gandeam sa renunt la momitor , sa folosesc o montura cu plumb plat si forfac-uri cv mai lungi iar nadirea sa o fac cu saci solubili in care sa pun spartura de boilies , porumb si pelete.
nebro
new member

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 01:56

conteaza si densitatea de crap, probabil o fi populata cu ciortan la 2-4 kg si atunci dc nu vrea sa dea la boilies.... teapa. ce marker ce sa caute locuri fara iarba dc se incapataneaza cu porumbul si ala nepreparat, ce te mai chinui sa-l dai jos de pe cocean cu stuletele direct ca este flotant = pop up, lol
acum serios, n-am vrut sa fiu rautacios :
Cauti crapi mari si vrei sa incepi neaparat si cu porumb, mergi cu o nadire completa, seminte inclusiv nelipsitul porumb dar macar fiert si fermentat, groundbait si boiliesuri. lasa pop-up-ul, ala este alternativa mergi cu un boilies normal, de fund, dipui corespunzator. nu merge bagi la o alta lanseta si un snow man, atentie cum pui boiliesurile. Nu merge nici asa incerci si la un pop up singur, tot asa atentie la forfac si cum fixezi boiliesul. Incepe cu o nadire cu bulgari groundbait in care bagi seminte si boiliesuri. or sa intre teoretic intai ciortanii, vizezi crapi mai, la partide scurte iti trebuie si noroc dar si localizare, crapi mai mari la partide mai lungi. dupa ce prinzi primii ciortani si vezi ca mananca nadesti numai cu bile, incearca cu o biluta mica initial 14- 18.
Nu prinzi mare nici asa, arunca 2 din 4 probabile, usor langa zona nadita, chiar la cativa m buni ptr a-l cauta pe ala mare. dc nu stii balta dar nu cred ca este cazul iei la picior malul sau mcara cateva locuri si dai cu markerul poate gasesti ceva interesant. poti incepe cu capetele baltii sau sa vb cu pescarii, dar cred ca stii balta.

TOT ASA F IMP calitatea boiliesurilor folosite,tipul de aroma, dimensiunea bilei, forfacul, carligul, restul de nada. Inlocuieste naditorul cu plumb, dc este namol mare trilobat sau macar unul mai plat si un forfac de min 15 cm. carlig iti zic eu unul tare: solar long shank de 2, dar la crap nu la ciortaniada, monturi clasice sa zicem cu plumb pierdut.

Dc apa este scazuta nu ai avea sanse f bune, este un minus, mai ales dc variatia de nivel este in desfasurare, dc a scazut si a ramas constanta... mai merge, cel putin teoretic. Intr-o situatie de genul asta cu apa scazuta de cateva sapt bune, dar ca nivel constanta de ceva vreme in 2009 am prins eu recordul personal la un concurs pe darvari, 21,7 kg, deci apa scazuta nu este neaparat o sperietoare. desi uneori frecventa trasaturilor poate sa scada, mai ales dc procesul este in desfasurare tre sa stii sa te pui pe un loc cum trebuie.

Mai gandeste-te la tot ce ti-am zis si eu si cu colegii de mai sus ca nu zic rau, dar sa-mi(ne) spui si noua dc ai incercat ce zic baietii astia de aici si INCERCA IN FUNCTIE DE INDEMANARE ce ti-a zis lumea, DAR SPUNE-NE SI NOUA IN PRIMUL RAND DC S-A SCHIMBAT CEVA IN GREUTATEA CAPTURILOR SI CUM A MAI MERS.

INCA CEVA: vezi sa folosesti un boilies de cea mai buna calitate sa le rehidratezi bine, sa le dipuiesti bine pe alea pt rig, nu mai este ca acum 10 ani sa nu gasesti bile bune, multa lume ruleaza si vinde boiliesuri bune, prinzatore. dc esti poasionat cu adevarat ruleazale singur folosind o reteta consacrata, nu zic sa-ti faci singur mixul ca este complicat, ia-ti un mix bun si ruleazale tu. dc esti la inceput si nu ai tot arsenalul de rulat si nu ai incredere in ce cumperi ruleaza-ti macar cu o masuta sin aia mica de 18 cateva oua macar sa ai ptr carlig (rig) si ptr plasutele solubile, dc folosesti, eu zic sa folosesti.

Boiliesul cel mai bun, parerea mea, valabil ptr orice nada si momeala, este cel in care ai cea mai mare incredere si-l ai acolo pe rig in apa si astepti trasatura, ce o sa vina sigur, mai devreme sau mai tarziu. Eu am mixul meu, bile pe care le rulez singur in care am incredere maxima si nu exista ceva mai de calitate sau mai prinzator
Boiliesul solubil este alta manacre de peste, lasa-l dc nu te pricepi pt inceput, trebuie alt rig, alta nadire, incepe cu un boilies normal.
Cu verdeata si ragalia este alta discutie..... interminabila.o poti evita sau profita de ea, depinde de la caz la caz, dar sa-ti adaptezi montura cu un forfac ceva mai lung ca este namol si cu carligul mascat intr-o plasa solubila. Dupa lansare nu mai recuperezi fir deloc, o lasi asa si fara momitoare ca pui nada pe ele si aduni maruntisul, nu mai dai de ala mare.

hai ca am scris prea mult, spor la treaba si nu uita sa revii cu rezultatele dupa ce tii cont si de ce zicem noi pe aici sper. Altfel ne-ai pus sa scriem degeaba
carpkiller
veteran

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare