Crap - nelamuriri

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde klaus » 09 Oct 2011 11:13

Buna tuturor ! Nu de mult timp, m-am apucat si eu ''serios'' de pescuitul crapului. Din pacate, inca nu am avut nici-o captura, doar o trasatura destul de buna, insa aveam un fir mult prea prost, si s-a rupt pierzand atat crapul cat si montura (fir de par, momitor). Pescuiesc frecvent pe acest lac, in localitatea mea, deoarece cam aici am posibilitatea, deplasandu-ma si pe altele atunci cand am posibilitatea. Pe acest lac, traiesc aprox. 4 specii de peste, caras, clean, rosioara respectiv crap (pentru care imi fac si eu prezenta nu de mult timp, dupa cum v-am spus). Am o lanseta de 3.60 m de la Baracuda, iar ca si montura cum v-am spus si mai sus, folosesc plumb de 50g cu tub antitangle inclus, (firul principal Carp Expert de 0.30 mm trecut prin acest tub, si legat la un vartej) dupa care forfacul, fir de par utilizand ca momeala porumb conserva. Cu ce gresesc? Pur si simplu nu imi dau seama, probabil intervine problema ''camuflarea monturii''? Adica camuflarea plumbului, culoarea lui cat si a tubului antitangle? Nu am deloc nici-o trasatura, in afara de cea pe care v-am spus-o, la momitor. Si ieri spre exemplu am stat toata ziua cu batul in apa, relansand din cand in cand, pentru ca de multe ori ma trezeam din cele 3 boabe de porumb, doar cu 1 buc sau deloc. Si dupa asezarea monturii pe fundul apei, bambina se tot lasa in joc, asa usor, brusc cateodata, pot fi carasii? Spun asta deoarece ieri un caras mai marisor si-a facut prezenta pe aceasta montura, am ramas cam surprins (ma gandeam ca este vre-un crap micut).

Explicati-mi voi, ce sa fac, cum sa fac, deoarece sunt un incepator la pescuitul crapului, vrand sa cunosc cat mai multe tehnici.
Multumesc si sper ca acest forum sa ma ajute in rezolvarea problemei mele.
klaus
new member

Mesajde carpkiller » 09 Oct 2011 12:21

pai gasesti destula informatie pe crap.ro si nu numai, carti, reviste, filme, etc. Tu vrei sa-ti zica cineva totul despre carpfishing dintr-un singur raspuns. Cam greu. cat la faza aia cu ruptura ca firul de 30, sa lasam firme si altele, nu aveai voie sa ai ruptura nici cu unul de 20kg, in conditii normale(fara agatat, far fir tocit sau copt). gasesti peste tot tehnici, echipamente, nada, important este la ce nivel vrei tu sa practici.
carpkiller
veteran

Mesajde klaus » 09 Oct 2011 13:09

Pur si simplu la nivel de pescar (normal).
Si nu vreau sa aflu totul dintr-un singur post, deoarece toti suntem intr-o continua invatare..dar intreb ce nu fac bine, probabil gresesc undeva, m-am cam extins eu cu post-ul, dar intrebarea ar fi cam asta: Cu ce gresesc asupra monturii? Si firul de 0.20 care s-a rupt, era intredevar prost, pe el scria ca tine 4.50 kg, oricum, ceva chinezarie de 3 lei. (atat a si costat).

Si forfacul, cat de lung sa fie? Ma refer la montura fir de par care o atasez la firul principal, la mine probabil are aprox 10-15 cm, nu mai mult, sa fie lunga sau nu conteaza daca plumbul sta ''aproape'' de carlig ? Totusi incerc sa fac niste poze si revin cu montura.
klaus
new member

Mesajde carpkiller » 09 Oct 2011 19:07

cu ce scrie pe el, este o intreaga alta discutie. important in dril este cum reglezi tamburul si cum tragi de el, ce scrie pe fir, nu-ti fa probleme momentan... pai de ce nu incerci un fir mai bun, pune-i inaintas 7-9m, de inaintas direct montura legata sa zicem o montura cu plumb pierdut si pe urma mai vezi ce se intampla. ca diametru dc alegi intr 26 si 33 asta fara agataturi extreme cu un inaintas, sa zicem....sufix balistic. iar ca fir principal, aici parerile sunt f impartite, eu merg pe shimano tehnium.
tre sa te gandesti si la alte aspecte: pestele vizat (marime), densitatea pestelui din balta, marimea medie, balta in sine..cu namol, fara, cu structuri, etc, nada, momeala.
fir iti recomanda baietii aici pe forum 10000, toate bune, fiecare a multumit un pescar in anumite conditii, la fel si monturi (cu pb pierdut sau inline, poate helicopter) le gasesti explicate si ce-ti tre sa le construiesti,dc le cauti..
carpkiller
veteran

Mesajde klaus » 09 Oct 2011 19:46

pai a mea este o montura inline, ti-am zis, plumb cu tub antitangle (inclus), trecut fir principal carp expert de 30 si legat de vartej, iar de vartej forfacul, folosind acest tip de fir http://www.xxx.ro/products_image ... elul-1.jpg ,exact ca cel din dreapta insa de 15lb nu de 35. Cam asa ar veni montura mea, fir de par. Am folosit doar porumb de conserva, insa totusi, nu cumva problema mea ar veni din cauza nadirii? Eu nu nadesc, tocmai pentru ca inca nu mi-am luat sculele pt nadire, ma gandesc la o prastie, nadind cu bulgari (Benzar mix vreau sa incerc, pana acum foloseam ttx care mai puneam pe plumb sau momitor).

Zic chestia cu naditul deoarece am observat la cealalta lanseta cu care pescuiam la caras la fund...prindeam unul dupa altul pana cand nu am mai pus ttx, din acel moment nici-o trasatura.

Sa fie aceasta problema mea pentru care nu am reusit pana acum sa capturez un crap? Si, ca impresie, pe balta sunt crapi dintr-un kg pana in aprox 3-4 kg. (doar asa se prinde, si sunt sigur de asta)
klaus
new member

Mesajde Cata » 09 Oct 2011 19:57

Salutare
O singura lanseta ai ?
A 2-a chestie daca mergi de dimineata pina seara momitorul ii sfint ,cirligu se leaga la cel mult 7-10 cm distanta de momitor si nu-ti fa griji de camuflarea lui ti-l camufleaza nada ,cirlige dimensiunea 6 cam si porumbul daca bagi din ala de conserva pe firul de par,cauta boabele mai intregi si cauta porumb fals care ca il pui pe firl de par ca alt fel unele din boabele de porumb care is prea moi cind lansezi se smulg de pe firul de par dar daca faci un sendvici cu bob fals la capatul firului de par si apoi stoperu sunt sanse mai mici sa le pierzi in lansare,cauta lansete cu actiune 80-150gr sau cel mult pina in 200 gr ca sa poti arunca cu momitoru plin si sa nu-ti fie frica ca le rupi.
Daca pescuiesti cu naditor nu ai nevoie de nadire nadeste momitoru fix unde trebuie linga momeala,schimba bambina cu un senzor si swinger si asa nu trebuie sa mai stai cu ochi pe ele si nici nu pierzi o posibila trasatura in timp ce nu esti atent sau sa disperi din cauza vintului care iti misca bambina si nu mai stii de-i trasatura sau alt ceva...
Respecte!
Fir intins!
Cata
member

Mesajde klaus » 09 Oct 2011 20:11

Salut, si in primul rand iti multumesc din suflet pentru raspuns.
Cu ce mi-ai zis tu, elimin plumbul si voi plasa un momitor cu tub antitangle. Am avertizor, doar ca nu am swinger asa ca am pusa o bambina, el suna la cea mai mica trasatura deci nu e nevoie sa stau cu ochii pe el. Oricum, cand trage crapul, trage serios, nu ca si carasul. Totusi, atunci de ce mi se tot lasa bambina in jos, tot cate un pic, insa nu de fiecare data. Pot fi chiar pestii care se ''joaca'' la momeala sau ce? Ma gandeam si ca din cauza valurilor (pe vant) se misca montura prin apa si din aceasta cauza. Lanseta are o actiune de 150-250g (Casting Weight 150-250g).

Multumesc inca odata ca m-ai lamurit si mai astept un raspuns final despre ceea ce priveste lanseta.

EDIT: Si inca ceva, tu te referi sa pun in capat pe firul de par un porumb artificial? adica 2 boabe din conserva + unul artificial in capat?
# si sa relansez la intervar de aprox 60 min? Cu nada proaspata pe momitor? In acelasi loc nu ?
## am vazut ca pe carlig este pus un mic ''tub'' care tine si firul de par mai bine...se foloseste doar pt. pop-up sau si pt normal? Este tub termo?
klaus
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare