despre pescuitul la dunare spre bazias

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde lucanu » 13 Ian 2012 11:44

cine are informatii despre locuri tipuri de momeli etc, la bazias
Ultima oară modificat de lucanu pe 13 Ian 2012 18:30, modificat de 2 ori în total.
lucanu
new member

Mesajde lucanu » 13 Ian 2012 11:45

ma refer mai mult la pestii pasnici si pe tot parcursul anului
lucanu
new member

Mesajde man.fishing » 03 Feb 2012 12:46

George Iorga da pe al Dunare din cate imi amintesc..da-i un mesaj si iti spune el mai multe.
man.fishing
veteran

Mesajde Cucu Ionel » 03 Feb 2012 19:23

Nu cred ca a ajuns George sa pescuiasca pe la Bazias!! ;-) :lol: :lol:
N-am mai pescuit nici eu in ultimii 5-6 ani, zona s-a aglomerat prea mult ptr. gustul meu, nu vreau sa plec la pescuit de marti sau miercuri sa pot sa prind un loc mai bunisor. Locul meu era langa Filip, mosul cu rulota care statea din aprilie si pana in noiembrie pe Dunare, putin in aval de Bazias. Am pescuit si cu porumb si cu mamaliga, rezultate echitabile, cu un plus parca ptr. mamaliga, dar era de la sine inteles, deoarece pescuiam in aval de Filip iar acesta nadea zilnic cu cate o mamaliga mare, facuta pe loc.
Locuri bune ar fi: in dreptul cimitirului din Bazias, in primavara ar trebui incercat tot golful care se formeaza acolo,adica aici http://maps.google.com/?ll=44.825378,21 ... 3&t=h&z=14
putin mai in aval de Bazias, adica aici http://maps.google.com/?ll=44.801662,21 ... 7&t=h&z=15
si locul meu preferat, adica aici http://maps.google.com/?ll=44.787904,21 ... 9&t=h&z=17
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde lucanu » 05 Feb 2012 12:16

multumesc de informatii, daca sunt si altii care pescuiesc mai des la dunare de la bazias pana la cozla si au ceva informatii secrete :)) astept mesajele lor.
lucanu
new member

Mesajde lucanu » 05 Feb 2012 12:16

multumesc de informatii, daca sunt si altii care pescuiesc mai des la dunare de la bazias pana la cozla si au ceva informatii secrete :)) astept mesajele lor.
lucanu
new member

Mesajde Dan Cristian » 06 Feb 2012 21:58

Cucu Ionel scrie:. Locul meu era langa Filip, mosul cu rulota care statea din aprilie si pana in noiembrie pe Dunare, putin in aval de Bazias.

Sa inteleg ca nenea asta statea mai mult de jumatate de an la pescuit pe Dunare, in locul respectiv ?!? Avea vointa mare, sau chiar avea capturi care-l stimulau ?!? Sunt mai mult decat curios, pentru ca este o perioada foarte lunga, iar Dunarea mai creste, mai scade se mai tulbura ... adica nu e perfecta pentru pescuit mereu. :-)
Dan Cristian
veteran

Mesajde Cucu Ionel » 07 Feb 2012 20:42

Da, Filip statea mai bine de jumatate de an in acel loc. Spre toamna ziceai ca-i Mos Craciun, asa barba avea! :lol: Asta nu inseamna ca nu se spala s-au nu-si facea toaleta. Era in leg. cu un cioban din zona, la fel cu cel care ducea paine si alte alimente in Bazias, era mereu bine aprovizionat cu alimente. De asemenea, avea un nepot care-l vizita in interval de 3-4 zile si-i aducea cele necesare si ... lua eventualul peste prins acasa. ;-) :D
Nu avea capturi zilnice, cateodata dura si cate o saptamana pana sa ia un crap, dar si cand incepea sa manance crapul ... Zilnic facea cate o mamaliga mare cu care nadea zona de pescuit. Nu stia sa pescuiasca decat la placuta, cum se numeste in Banat, cu mamaliga pusa pe o placuta destul de grea, cu arc spiralat prins in plumb si care sa tina mai bine mamaliga, cu doua "tate" in care se ascundeau carligele ... Betele ancorate bine si legate suplimentar cu cordeline elastice ( cum sant cele cu care se lega portbagajul la dacie pe timpuri), mulinetele cu franele stranse la maxim . Cam asta era stilul de pescuit a lui Filip. Cel mai mare crap vazut de mine pe care l-a prins a avut 17 kg. Mi-a spus ca a luat si de 24 kg, multe rupturi cu balauri pe care nu i-a putut tine cu firele de 45 pe care le avea (destul de bune fire, Dam, ii aducea in fiecare an fiu-sau din Germania). Cam asta-i pescuitul lui Filip, nu-i singurul prin zona care practica asa ceva, mai sant cateva persoane in aceasta zona care pescuiesc din primavara si pana toamna, din asta traiesc! :-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Dan Cristian » 08 Feb 2012 23:09

Impresionant ... asta da pescuit dus la extrem ! Cred ca ar putea scrie si o carte :-)
Dan Cristian
veteran

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare