Studiu de caz!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ionutmx » 29 Iun 2012 11:41

Salut, sunt incepatot si as avea si eu nevoie de cateva pareri de la voi. Am fost sambata trecuta la o balta si maine vreau sa ii mai fac o vizita. Mi-am facut eu o parere dar as vrea sa stiu cum ganditi si voi problema.

Balta pe care ma duc este una , in forma de para …taiata pe inaltime( astfel apa este mai adanca la baraj/calugar si mai mica la coada)
Are 9ha, cam 1- 1,5 m adancime (media) undeva langa baraj/calugar ceva mai mare 2-2,5m
Pe fund balta are mal, destul de mult si pe unele locuri o iarba( am adus pe plumb la mal si am vazut ca era neagra si mirosea si ea a mal).

Vremea (aici e marea mea dilema)
Au fost cateva saptamani foarte cald, sambata trecut am mers cu speranta ca o sa fie ploaie si o sa se racoreasca dar au fost doar nori. Acum in ultima saptamana s-a racorit mai mult. A plouat aproape in fiecare seara si temperatura seara a ajuns undeva la 17-19 grade, ziua nu a mai mai trecut de 30.

Sambata trecuta cand am mers nu am reusit sa prind nimic …. doar caras mic care mi-a mancat toata nada.

Intrebarile mele ar fi:
1. Unde v-ati aseza pe balta ?
( la ponton unde e apa mai mare sau acum ca sa racit e posibil sa fi iesit si la apa mai mica)
2. Cam ce fel de nada ati folosi?
( arome de fructe sau ceva mai gras, rame , vierimi sau porumb…etc)
3. Ce cantitate de nada ati arunca in apa ?
( la inceput ..pe parcurs)

Astept raspunsurule voastre si va zic mai apoi si cum ma gandeam eu sa procedez!
ionutmx
new member

Mesajde lucianfiat » 11 Iul 2012 11:37

Pe astfel de balti, in cazul in care este alimentata continu de un parau, exista posibilitatea sa fie formata o albie pe mijloc unde curge raul care alimenteaza acest baraj si este un curent (de o anumita intensitate) continu spre calugar, in general in zona descrisa este posibil sa nu fie depuneri de mal sau iarba. In cazul in care nu ajungi sa pescuiesti la acea distanta, este de rocomandat sa gasesti o structura de oride natura (prag, palc de vegetatie, copaci scufundati... etc). Acolo este indicat sa faci o nadire cu seminte de diferite dimensiuni, asta in cazul in care vizezi pestii de talie mai mare. In nada mai poti adauga o cantiatea nu foarte mare rame tocate. Ca nada de baza (mix) poti folosi una din nadele cu granulatie mai mare destinata crapului.
Pt inceput nu are rost sa nedesti masiv, undeva la 5-10 bulari de dimensiunea unei mandarine ar trebui sa fie ok. Important este ca in nada sa fie multe seminte fierte de diferite dimensiuni printre care si canepa care este foarte apreciata de toti pestii pasnici chiar si de cei salbatici care nu am mai avut contact cu semintele de canepa.
Ultima oară modificat de lucianfiat pe 11 Iul 2012 11:58, modificat 1 dată în total.
lucianfiat
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare