Cum se realizeaza practic balizarea ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 15 Iun 2005 11:59

carprom scrie:Si de ce nu din cocean sau stiulete de porumb?
Cel putin astea sunt biodegradabile :lol:

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 15 Iun 2005 12:01

Daca ma gandesc bine merge din aproape orice pluteste, nu ? :-)

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Iun 2005 12:07

Iulian, eu in locul tau mi-asi batea capul cu Localizarea pestelui, iar dupa aia la Markere si alte lucruri(de obicei inutile)

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 15 Iun 2005 17:02

Folosesc doua tipuri de balize: cel din teava de PVC (gen Atropa, dar Home-made) si cel din lemn care se poate folosi foarte usor. E detaliat de catre Steve Briggs cred in ALP.

In timpul pescutului la crap, si in general la pescuitul de fund, una dintre problemele cele mai arzatoare este sa arunci inapoi montura unde ai nadit, un vad care ti se pare acceptabil. Sunt cazuri in care reusita unei partide de spescuit se rezuma la distante de cativa metri, de la locul de "sedere" a crapilor. De acea daca este posibil marcati zona nadita.
Flacoanele legate de diferite greutati sunt deja a trecutului.
Iata care sunt principiile de realizare a balizelor din teava.

Acest marker este izolat pe ambele capete, la partea joasa are o greutate. Cel mai mare avantaj este ca pestele nu se poate incurca in ele, markerul se va inclina intr-o parte, iar dupa ce linia principala va aluneca liber si usor markerul revine la pozitia initiala, cea verticala, putem continua drillul in continuare.
Atentie sa nu infingeti markerul in namol, deoarece va functiona exact ca un tarus, pestele va putea sa se icurce in agatatura creata chiar de noi.
:!:

Teava necesara se poate cumpara din magazine de instalatii electrice. Eu am folosit cea de dim. 13 cu un perete mai gros. De ce nui unul mai gros? Va avea o flotabilitate prea mare, si nu veti putea sa-l fixati pe fundul apei, iar pe un timp cu furtuna markerul s-ar putea sa se deplaseze (pe lacurile mari este cea mai mare problema- valuri)
Partea inferioara se fie de culoarea inchisa, sa nu sperie pestii (nu cred ca are vreo importanta, dar al meu e maro si n-o sa-l vopsesc in alb :!: ).
Puneti o contragreutate atat de multa incat sa fie usor de manuit, dar sa nu fie influenta de acctiunile valurilor.
Este necesar (chiar esential) sa izolati partea superioara cu un dop de pluta sau de plastic sau ce vreti voi. Eu am dat o gaura in dop asa il voi putea folosi si pe timp de noapte.
Partea ce va iesi din apa sa-l faceti vizibil cu banda reflectorizanta, am gasit in magazine de piese auto.

Transportul la balta este iarasi esential, de aceea eu l-am taiat in mai multe bucati (4) de 1.5 metri, fixate intre ele cu un stift de bronz.

Spor la treaba si nu lasati markerul in apa.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iun 2005 21:51

Da tati dar fara barca esti fiul ploii :lol:
Este foarte utila aceasta metoda insa pe cele mai multe balti iti este interzisa folosirea barcii.
Intr-adevar este de departea cea mai buna solutie insa....
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 16 Iun 2005 17:53

Da, este necesar o barca pentru amplasarea balizei. Nu incercati niciodata sa inotati pentru a balaiza locul. Se pot intampla multe accidente. :!:

Iulianast ne-a intrebat daca le putem da cateva informatii cu privire la construirea unei asemenea balize.

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 16 Iun 2005 21:59

Baieti,

eu ma gandeam asa : sa facem un marker din teava de PVC de lungimea celor de la Fox sau de la alte firme (toate au o lungime standard, banuiesc) si il legam de un plumb cu un nailon = cu adancimea apei si sa-l aruncam cu lanseta. Nailonul = adancimea apei sa fie cumva strans pe un "sul" de fir solubil, care, topind-se, lasa markerul sa se ridice la suprafata. Si teava propriu-zisa sa fie si ea atasata de firul principal cu un fir subtire solubil.
Bineinteles, teava trebuie vopsita corespunzator ...

Poate ati observat ca vb numai de markere lansate de pe mal, eu neavand barca.

La asa ceva ma gandeam eu sa construiesc. Cum vi se pare ?

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 16 Iun 2005 22:01

a, si ce am uitat sa mentionez : plumbul sa fie legat de firul lansetei ca sa poata fi recuperat la sfarsitul partidei. Lanseta pozitionata cu varful in apa a.i. firul sa stea pe fund. Pe fundul apei :D

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 16 Iun 2005 22:31

dar de ce nu foloseshtiun marker normal ca toata lumea?

teava de pvc la ce lungime standard vrei sa o tai? te referi la markerele pe care le lansezi, care au lungimi de, sa zicem 10-20 cm, sau la cele pe care le plantezi, mai mari de 1 m? pentru ca daca te referi la cele din urma, heheh, nu shtiu cu ce lanseta vei reushi sa le arunci, poate vreo macara sau ceva de genu ala...iar daca te referi la primul, potzi folosi o pluta mai mare, de genul celor de shtiuca, doar ca nu o sa reusesti sa o arunci la fel de departe ca pe un marker special.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 17 Iun 2005 16:40

Eu cred ca s-ar putea arunca cu o lanseta de somn, dar care n-ar duce decat la o distanta de maxim 30-40 m. La pescuitul somnului se mai folosesc si niste plute mari de tot, care tin pestisorul la suprafata. Gramajul acestora ajunge cateodata la 300 grame, cu o lungime de 1-1.6 m. Nu cred ca vrei sa arunci cu asa ceva, necesita forta, precizie, si scule de xxx, care sa suporte socul de la lansare.

Mai bine foloseste markerele clasice, pe care le poti lansa cu o lanseta.

Scrie răspuns