Cum se realizeaza practic balizarea ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 13 Iun 2005 17:24

eu prefer sa lipesc o bucatica de izolir band pe fir, pe care il tai mai grosier, ca sa fasaie pe inele.
si dau stop firului in momentul in care aud fasaitul.
nu prefer nodul sau marker, pentru ca in general dau cu monturi critic echilibrate, care tin carligul cu varful perpendicular pe fundul baltii.

si in cazul nodului sau al markerului, se presupune o aruncare mai lunga, si recuperarea monturii pana la semn.

ceea ce la monturile mele ar conduce la "racairea" fundului baltii de catre carlig, lucru nu prea recomandabil :D :D :D

as putea folosi pufuleti solubili (chiar o fac de multe ori), dar acestia taie cativa metri buni de aruncare, in special pe vant puternic.

si, in cazul in care iti stapnesti bine aruncarile, mai este si varianta numaratului in gand, care functioneza si ea destul de bine...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Iun 2005 18:52

Daniel Costache scrie:
carprom scrie: pui firul in clipul mulinetei .
Mie asta mi se pare cea ma proasta idee folosibila pentru a arunca la ceeasi distanta.
In aczul in care ai peste mai mare care ia mai mult fir atunci te vei trezi cu lansetele in apa sau iti va rupe linia din clips.
Se pare ca ori nu ai citit atent, ori nu ai inteles, ori tu pescuiesti si cu markerul ??????????????
Ce peste sa traga la un Bat fara nada ????

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 14 Iun 2005 12:33

Gata m-am prins :lol:
Totusi mi se pare cam mare deranjul sa tot scot si sa arunc markerul mereu.
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

......

Mesaj de HackBv » 14 Iun 2005 13:33

da shi mie eu unu las markerul in apa si folosesc tot metoda cu banda izolir ziua dar noaptea nod pe fir cu fir fluo este cea mai buna dupa mine.si cea mai buna solutie sa bati la punct fix dupa mine este exercitiul si sa vez ca dupa 3-4 saptamani de pescuit in acelasi loc la aceeasi distanta cu aceste mici artifici aproape ca nici nu vei mai avea nevoie sa te uiti la semnele de marcare eu tin markerul un apa si il insemnez ca sa stiu si a doua si a 3 si a 10 zii unde sa merg sa nadesc cu barca

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 14 Iun 2005 22:27

Daniel Costache scrie:Nu uita dupa ce termini partida de pescuit sa recuperezi balizele din apa chiar daca sunt de "unica folosinta".


bun sfat mai ales ca iulianast e incepator!

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Re: ......

Mesaj de florin plesu » 14 Iun 2005 22:39

HackBv scrie:da shi mie eu unu las markerul in apa si folosesc tot metoda cu banda izolir ziua dar noaptea nod pe fir cu fir fluo este cea mai buna dupa mine.si cea mai buna solutie sa bati la punct fix dupa mine este exercitiul si sa vez ca dupa 3-4 saptamani de pescuit in acelasi loc la aceeasi distanta cu aceste mici artifici aproape ca nici nu vei mai avea nevoie sa te uiti la semnele de marcare eu tin markerul un apa si il insemnez ca sa stiu si a doua si a 3 si a 10 zii unde sa merg sa nadesc cu barca



te-as contrazice hackbv! dupa cum spune shi toni stopezi firul in momentul cand auzi banda lovind inelele shi daca esti rapid mulinezi putin pana banda ajunge la locul fixat de tine! adica undeva intre mulineta shi primul inel! poti mulina dupa lansare doar cateva secunde inainte de a ajunge montura pe fundul apei! daca foloseshti pufuleti dizolvabili poti mulina chiar shi cu montura pe fund!





in privinta balizelor........eu folosesc cate doua balize pt fiecare zona de nadire ambele echidistant fata de patul de nada , la 4-5 m, shi incerc sa lansez intre ele , la distanta data de banda de pe fir ! nu vad cum ai putea fi mai exact decat atat! prietenul meu foloseste nishte tepuse pe care le infinge in pamant in dreptul fiecarei lansete! lanseaza intotdeauna din acelasi loc cu lanseta in prelungirea tepusei ! de aemeni cu banda! este o metoda buna pt partide scurte ! ( asta pt a evita lasarea markerului in apa!)

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 15 Iun 2005 01:45

Fara misto, mie mi-a tras la marker. La Darvari, s-a intamplat in prima seara, lanseta de marker a plecat hotarata in apa :D :D :D . Se pare ca un peste s-a incurcat in fir. Am ridicat usor lanseta, dar nu mai era acolo
@iulian :
Eu ma impac f bine cu markerele fox pt distanta, cu markerele ESP (mici, din plastic) la distanta mica, si cu marker-ul starbaits lestat si mare in caz de agatatura sau namol mare. Culoarea cea mai vizibila ziua (cand bate soarele) este negru. Iar cea mai buna metoda ca sa nu incurci in timpul drilului ( si mi s-a intamplat de prea multe ori :-( mai ales noaptea) este sa aduci markerul langa plumb dupa ce ai terminat de nadit si lansat.
Ca sa mentii directia si distanta iti iei din timpul zilei un reper( sa zicem directia data de 2 cracane sau directia rod podului) si cauti sa stii intensitatea cu care lansai pe timpul zilei(fara clipsuri, bande izloatoare si alte minunatii).
Sa fim seriosi.... cati dintre cei care ati recomandat banda izolatoare chiar sta s-o si lipeasca la fiecare aruncare !

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 15 Iun 2005 07:40

@ CK, nu chiar la fiecare aruncare, mai repede la fiecare pescuiala :D :D :D

se lipeste o data si bine, dupa o aruncare corecta, si ramane pe tambur pana la ultima extragere din apa ( dezavantaj: trebuie cautat un material care nu se topeste la soare :D )

pt hack, metoda nu foloseste decat in timpul noptii, cand chiar si daca ai baliza luminoasa nu poti stii unde cade montura...

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

......

Mesaj de HackBv » 15 Iun 2005 09:34

dap asta cam asa este dar eu am spus ca folosesc si ziua metoda cu banda izolir si noaptea partea care ma deranjeaza este ca am o lanseta cu un inel foarte mic in varf si imediat se impiedica in el chiar si cand imi fura fir crapul ceea ce e deranjant si incerc ca dupa cateva zile sa elimin banda izolir pe timpul zilei

P.S. ori cum era vorba de balizare ceea ce eu nu am folosit niciodata asha ca va las cu parere de rau pt ca dimineata plec La Pescuit Fir Intins :)

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 15 Iun 2005 09:40

si tie din toata inima Fir Intins.

Scrie răspuns