Pentru incepatori

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 15 Iun 2005 05:41

iulianast

Hai sa fac citeva precizari la cele scrise de mine ai sus.
Atunci cind te hotarasti sa introduci ceva in plus unei momeli, trebuie sa stii ce efect va avea. Daca nu stii, experimentezi (adica pescuiesti in cu doua lansete alaturate cu momeala cunoscuta si cu cea noua) si vezi efectul. Experimentul ar trebui sa se intinda pe mai multe zile.
Atfel nu schimbi nimic in momeala ta obisnuita, daca nu cunosti sigur rezultatele. Nu faci o momeala total noua si sa mergi numai cu ea la pescuit.

Poti pescui cu mamaliga simpla pe ape salbatice si unde nu merg multi pescari. Daca mergi la Paradisul Verde cu asa ceva vei vedea ca doar 2-3 pescari prind peste. Acolo situatia se schimba. Momeala "vine" la concurenta cu cea a altor pescari. Unii nadesc (chiar mai multe zile la rind) creind vadul. Acolo crapul are de unde alege ce sa manince si va alege ceea ce i se pare mai bun (pentru el).
Exista solutii si pentru aceasta situatie ... si le gasesti tot pe www.crap.ro - Sau te vei incapatina sa "nu auzi de boiles" ... si rezultatele vor fi ... pe masura.

Fir intins !

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 15 Iun 2005 08:13

Ioan S.

Iti dau dreptate in ceea ce spui 100% dar sa explic putin : ritmul meu de pescuit este, sa zicem, modest ... cam de 8-10-12 ori pe an, din motive diverse (copil mic, resurse materiale modeste, ..... ) si atunci numai duminica. Astea sunt posibilitatile si a trebuit sa ma adaptez vrand-nevrand. Ce-i drept, o luam de dimineata si stam pana seara daca prindem ceva. Mai vin si nevestele pe la pranz cu gratarelul si bericica :)
Ca urmare, nu mi se pare rentabila fabricarea boilies-urilor pentru o zi de pescuit, nici financiar si nici pentru faptul ca pestele trebuie educat cu bilutele, asa cum am citit pe forum si prin reviste. De cumparat boilies-uri nici nu mai vorbesc. DAR, fiindca sunt o persoana deschisa la minte de felul meu, o sa incerc sa fac boilies-uri acasa insa nu sunt dispus sa bag arome de sute de mii sau alte substante (prafuri, fainuri sau diverse lichide) la fel de scumpe. Apropos, voiam sa intreb mai demult : colorantul alimentar cumparat din magazine este bun ? Dupa ce am pus cateva picaturi intr-un pahar cu apa am constatat ca isi face treaba 100%. Am cumparat galben si rosu si ies niste culori bestiale. Chiar ma gandeam sa fac o mamaliga rosie :)
Revenind la problema initiala, pe langa faptul ca voi incerca si cu bilute, voi pescui in continuare cu mamaliga si cu porumb. Si voi incerca retetele de pe acest forum pentru ca mi se par interesante.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Iun 2005 08:26

@ iulianast
ptr. o partida atita de scurta nu ai nevoie de Boilies. Cind mergeam doar ptr. citeva ore imi cumparam un sac(1kg) de Frolic(mincare caini). Cu Frolic ai avantajul avind si Pellete si Nada de cirlig. Dezavantajul este ca cam la 4-6 ore trebuie sal schimbi fiindca se descompune. Montura cu fir de par trebuie facuta cu un Lat si nu cu un ac de boilies. Incearca asa si dupa aceea gindestete la Boilies.
Fir intins si crapi ce latra :wink:

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 15 Iun 2005 08:42

Cateva ore inseamna de dimineata 5.30 sa zicem pana seara 5-6-7. deci sa zicem vreo 10-12 ore duminica. In unele duminici. O sa fac o vizita si la magazinele cu mancare pentru animale. Merci pentru sfat.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Iun 2005 08:59

@iulianast: fara sa te superi, dar modul in care tu spui ca pescuiesti se incadreaza in categoria "pescari de duminica", si ATENTIE, nu vreau sa o iei ca pe o jignire dar asta e realitatea (multi dintre noi am trecut prin aceasta faza, vrand-nevrand). doar ca multi se feresc sa o spuna, dar sincer trebuie sa privim lucrurile asa cum sunt, nu sa ne ascundem in detalii tehnice. nada, respecitv momeala pe care o cauti tu nu exista. PUNCT (mai nou imi place sa pun puncte din astea :lol: ). in concluziea nu poti face altceva decat sa pescuiesti clasic la mamaliga, porumb, chestii din astea la indemana oricui. si sa te bazezi pe noroc, bineinteles.

o alta realitate este urmatoarea: majoritatea dintre noi isi sacrifica foarte mult timp si multe resurse pentru aceasta pasiune. si NU exista alta cale, daca vrei sa o faci macar pe aproape ca la carte... trebuie sa fii dispus la aceste sacrificii, altfel alergi dupa cai verzi pe pereti, pierind timp pretios in discutii de cele mai multe ori fara rezultat.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

...

Mesaj de HackBv » 15 Iun 2005 09:27

iulianast stai linistit ca eu nu am vrut sa te critic sau sa iti dau peste nas deci vreau sa iti explic ca nu vei gasi ceva foarte bun sau de maxima calitate pt ca nu sa gasit inca asa ceva dar poti face ca mine cand ai o partida mai lunga de pescuit te pui cu un prieten pe un loc unde folosesc nade si momeli obisnuite adica ceea ce cunosti deja la ce ai prins deja si la ce spun mai multi pescari ca se prinde destul de bine iar pe un loc putin mai indepartat cu 2 lansete probezi alte inventi facute de tine daca chiar vrei sa descoperi ceva nou dar ca sa poti face acest lucru in primul rand trebuie sa studiezi crapul sa sti cum mananca el ce mananca el ce il atrage pe crap ce nu il atrage ce il atrage dar dupa ce gusta pleaca de pe locul acela de ex (porumb uscat) si multe altele intr-un cuvant tot ce face crapul cand mananca sau cand cauta mancarea cam asta trebuie sa sti ca sa poti experimenta...

P.S. nu crede ca sunt un foarte mare pescar pt ca nu este asa eu abea de anul trecut am inceput la boiles dar fara rezultate iar de pescuit la crap pescuiesc de ceva ani dar nu are importanta pt ca foarte mult am pescuit pe Dunare la crap ceea ce nu se compara cu lacurile si baltile de crap unde trebuie sa nadesti sa il menti in acel loc si altele...

Fir Intins Ca Eu Maine Dimineata Plec

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 15 Iun 2005 09:56

iulianast scrie:Apropos, voiam sa intreb mai demult : colorantul alimentar cumparat din magazine este bun ? Dupa ce am pus cateva picaturi intr-un pahar cu apa am constatat ca isi face treaba 100%. Am cumparat galben si rosu si ies niste culori bestiale. Chiar ma gandeam sa fac o mamaliga rosie :)
Daca e sa dam crezare celor scrise aici pe forum, culoarea e ultimul lucru care conteaza la o momeala. Poti insa folosi colorantul alimentar, nu face rau mamaligii si are un aport benefic pentru ... moralul pescarului.
Si - ca sa-ti spun un secret - si eu folosesc colorant alimentar, nu intotdeauna, ci atunci cind mi se pare ca momeala are aceeasi culoare cu substratul (sau am incetat sa folosesc o anumita momeala cu o culoare pamintie, mult prea asemenatare cu cea a fundului apei).
iulianast scrie:Ca urmare, nu mi se pare rentabila fabricarea boilies-urilor pentru o zi de pescuit, nici financiar si nici pentru faptul ca pestele trebuie educat cu bilutele, asa cum am citit pe forum si prin reviste. De cumparat boilies-uri nici nu mai vorbesc. DAR, fiindca sunt o persoana deschisa la minte de felul meu, o sa incerc sa fac boilies-uri acasa insa nu sunt dispus sa bag arome de sute de mii sau alte substante (prafuri, fainuri sau diverse lichide) la fel de scumpe. ...........................
Revenind la problema initiala, pe langa faptul ca voi incerca si cu bilute, voi pescui in continuare cu mamaliga si cu porumb.
Ai dreptate, intr-o zi de pescuit nu poti descoperi potentialul boilesurilor. Si inca sunt suficiente locuri de pescuit unde inca se mai poate prinde la momelile traditionale.
iulianast scrie:ritmul meu de pescuit este, sa zicem, modest ... cam de 8-10-12 ori pe an, din motive diverse (copil mic, resurse materiale modeste, ..... ) si atunci numai duminica. Astea sunt posibilitatile si a trebuit sa ma adaptez vrand-nevrand.
Sa nu-ti inchipui ca eu am resurse materiale deosebite. Sunt destul de modeste, insa investesc aproape tot (ce am disponibil pentru pescuit) in pescuitul la Prut. Si - la fel ca tine - sunt pescar de simbata si duminica.

Avatar utilizator
monicapop
member
Mesaje: 244
Membru din: 22 Feb 2005 16:57
Localitate: (zalau) domiciliu IT
Contact:

Mesaj de monicapop » 15 Iun 2005 10:48

carprom scrie:@ iulianast
ptr. o partida atita de scurta nu ai nevoie de Boilies. Cind mergeam doar ptr. citeva ore imi cumparam un sac(1kg) de Frolic(mincare caini). Cu
:wink:
Ei eu pot sa zic ca ma dejamagesti fratioare .. mrrrrrrrrr .. da tu stii ce e frolic .. e mai rau decit o BOMBA in stomacel .. sti cit timp ii tre la un crap ca sa digere tot .. aiaiaiaaiia ..... nu stiu de ce vorbim atit . de nada perfecta si .. aruncam magari in apa (( .-.... sa nu te prind ca viu la tine .. ((
MAI BINE O ZI URITA LA PESCUIT DECIT O ZI FRUMOASA DE MUNCA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Iun 2005 10:59

Tu sti ce scrii aici ? Daca da, atunci te rog cu amanunte. 70% din pescarii de pe la noi folosesc aceasta nada in loc de Pelete. Te rog vino cu amanunte :lol:

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 15 Iun 2005 11:29

carprom

Sub ce forma se prezinta aceasta mancare pt caini ? bilute rotunde, ovale ?

Scrie răspuns