prima data cand am fost la o crescatorie

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

milanocito
new member
Mesaje: 19
Membru din: 13 Iun 2005 16:38

prima data cand am fost la o crescatorie

Mesaj de milanocito » 15 Iun 2005 15:19

la inceputul primaverii am vb cu cineva sa ma ia cu el la o balta buna
omul mi a zis cand o sa vb cu niste prieteni o sa ma sune sa merg si eu
m-a sunat intr-o zi si mi-a spus ca a doua zi mergem
si mi-a spus ca merge cu noi un pecar adevarat
am zis ce inseamna pescar adevarat si am spus ce inseamna pescar adevarat tot arunca batul si prinde
cand am ajuns la balta atunci a fost prima data cand acel om a mers la balta s-a plimbat asa un pic si a zis aici am sa stau eu
se uita la mine si zambea si mi-a spus sultan daca vrei sa inveti stai pe langa profesorul in pescuit
eu nu am stat langa el si m-am dus cu prietenulmeu in alta parte
in total am fost 6 persoane
fiecare dadea cu 2 si 3 beteiar el numai cu unul singur de lungime 4 m
nici macar pluta cumparata nu avea una facuta de el si cand a venit sa plecam
avea numai el singur jumatate din cat am prins noi 5
am mai mers alta data si am stat pe laga el numai sa mauit sa vad ce face
facea niste lucruri ciudate cu batul si cu pluta o misca
intr-adevar el prindea jucanduse parca cu mamaliga si ademenind pestii
chiar as vrea sa fiu ca el
a doua oara cand am fost acelasi lucru a luat dublu cat noi numai el
ce parere aveti despre acest pescar?
am sa mai merg inca o data cu el si va anunt ce face el acolo
:p
asm uitat sa va spun ca mai are inca un frate mai rau ca el in meserie
bafta si va lass

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 15 Iun 2005 15:23

el avea sonar pe pluta :lol:
><)))°>-------- Dani

milanocito
new member
Mesaje: 19
Membru din: 13 Iun 2005 16:38

Mesaj de milanocito » 15 Iun 2005 15:27

avea o pluta facuta din pene si colorata de el numai alb negru

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

......

Mesaj de HackBv » 15 Iun 2005 18:00

mah la pluta e distractie mare iti spun eu ce ai de facut pt ca eu cu pluta am inceput si am invatat de la un tigan baltagar sa pescuiesc la pluta in primul rand cauta un loc cat mai ferit de vant dupa aceea pt caras arunca 2-3 maini de grau in apa ia mamaliga framantata in genul in care iti zic eu mai jos si incepi sa dai la pluta dar pluta sa fie dreapta o pui sa stea intre ape cum ar veni nici pe fund ca sa stea lata nici sa stea in picioare si te apuci de prins peste acuma sa iti dau reteta de mamaliga

pui 2 linguri de malai 1 lingura de faina le amesteci intr-un castron daca vrei mai multa mamaliga pui 4 malai si 2 de faina si tot asa pui putin colorant in ea sa o faci galbena adaugi cate putina apa pana se leaga aluatul sa se faca ceva mai muale adica sa nu o poti lua cu mana fara sa se lipeasca pui o cratita pe foc cu apa cand da apa in clocot dai focul incet si pui cocoloasele la fiert le lasi aprox 15 min la fiert cu foc mic dupa aceea le scoti pe un prosop sa traga apa din cocoloase si incepi sa le framanti cat mai fierbinti posibil cand ajugi pe malul balti daca sa mai intarit o mai framanti cu putina apa din balta cam asta e reteta poti pune si ceva arome in ea dar nu au mare efect la caras dupa aceea pe bat sa ai niste carlige mici 10-12 in principiu cu tija scurta iar cocoloasele de mamaliga care le bagi in carlig le faci mai lunguiete precum bobul de orez umflat si incepi sa dai norma la mamaliga dar ai grija ca daca ai pescuit la viermusi si la ramana pana acuma trebuie sa fi mult mai agil la mamaliga

iti urez Fir intins si fi sigur ca vei prinde totul este sa iti alegi locul potrivit si sa fi atent :))

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ......

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iun 2005 21:46

HackBv scrie: incepi sa dai la pluta dar pluta sa fie dreapta o pui sa stea intre ape cum ar veni nici pe fund ca sa stea lata nici sa stea in picioare
Taica-meu are o vorba: Daca nu poti sa-l ajuti incurca-l!!!

Prietene mai citeste si pe urma da sfaturi.
Esti mult prea departe de adevar si bunele tale intentii vor sfarsi intr-o mare de lacrimi ( a celor care iti urmeaza sfaturile).

Echilibrarea unei plute se realizeaza intr-o multime de feluri si ceea ce vezi tu deasupra luciului apei este in concordanta cu felul plutei si greutatea lestului. Citeste bine ceea ce s-a scris si apoi trage concluzii.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iun 2005 21:59

Nu o spun cu rautate ci la modul cel mai constructiv posibil.

NO OFENCE!
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

.....

Mesaj de HackBv » 15 Iun 2005 23:01

mai deci daca cineva a pescuit mai mult ca mine la pluta si daca a avut mai multe rezultate la caras la pluta ca mine si ca acel tigan care ma invatat pe mine eu plec capul si ma las de pescuit de finitiv deci eu am pescuit in fel si chipuri chiar si la pluta hopa mitica daca sti cum se face si la pluta cu plumb dedesupt si deasupra si la pluta la farful batului si la pluta scufundata si la pluta de ciocan asa ca sincer acesta este un subiect la care ma pot contrazice la boiles tac si ascult si invat pt ca nu stiu da ceea ce lam sfatuit lam sfatuit de bine pt ca eu merg pe crescatori frecvent si prind cate 5-10 kg de caras linistit pe zi depinde de vreme asa ca pls nu va mai credeti profesori toti in toate pt ca pana nu incercati nu aveti de unde sti rezultatele am uitat sa precizez distanta intre cele 2 carlige sa fie mai mare decat deobicei

P.S. eu studiez pe viu nu din citit sau critici si de aceea pot sa vb pt ca am cunoscut foarte multi pescari care la teorie sau la termeni mau depasit dar la rezultate nu ....... nu o luati in nume de rau dar eu spun un singur lucru incearca o partida de pescuit sa faci ceea ce am zis eu si o partida ceea ce zice ori cine altcineva si vreau sa imi spui rezultatele care le-ai avut si cu o metoda si cu alta

fir intins si nu o luati in nume de rau pt ca eu am dat un sfat care intotdeauna il folosesc cand nu reusesc sa pacalesc crapul..... bye all maine plec si nu mai auziti de mine pana in august :))

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 15 Iun 2005 23:43

HackBv scrie:eu am pescuit in fel si chipuri chiar si la pluta hopa mitica daca sti cum se face si la pluta cu plumb dedesupt si deasupra si la pluta la farful batului si la pluta scufundata si la pluta de ciocan
Ehe... si io am pescuit la pluta de ciocan... pana mi-a cazut secera peste ciocan si l-a ciomuit putin.
HackBv scrie:bye all maine plec si nu mai auziti de mine pana in august :))
Drum bun! Nu uita pluta hopa-mitica.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Re: .....

Mesaj de RazvanV » 16 Iun 2005 09:29

HackBv scrie:mai deci daca cineva a pescuit mai mult ca mine la pluta si daca a avut mai multe rezultate la caras la pluta ca mine si ca acel tigan care ma invatat pe mine eu plec capul si ma las de pescuit de finitiv
Daca esti om de cuvant, inseamna ca deja esti un fost pescar :lol: .
Daca ai avea mai multa rabdare si ai fi mai deschis spre studiu (pescuitului in general) ai realiza ce "prostiuta" ai spus. Pescuitul la pluta are si el ramurile lui (match cu finetea,rubesiana cu precizia,bologneza...).
Urmareste un pescar care foloseste una din tehnicile descrise mai sus si cred ca o sa ai o revelaite. :x

Eu unul sunt un pasionat al pescuitului la match, am scule performante, adopt tactici consacrate, prind suficient (mult mai mult decat "batarii" si ale lor 10 lansete din piata) dar inca nu ma pot lauda ca as fi un autostiutor in aces stil.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Re: .....

Mesaj de SF » 16 Iun 2005 14:29

HackBv scrie:mai deci daca cineva a pescuit mai mult ca mine la pluta de ciocan asa
Nu ti se duce la fund pluta asta, de ciocan :lol:

Io-s mai smecher , pescuiesc la pluta fara pluta :lol: :lol:

Fir Intins!!!

PS: Cred ca de acu inainte nici nu o sa mai pun momeala in cirlig :lol:

Scrie răspuns