Retete destinate tuturor - partea a 2-a

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Retete destinate tuturor - partea a 2-a

Mesaj de iulianast » 15 Iun 2005 20:24

Nutza Pedros : "Vreau ca prin acest topic ,toti pescarii de crap care vor ca ceilalti sa invete de la ei sa-si spuna cateva din retetele lor de boiles...Toata lumea are de invatat si un incepatorii si cei care sunt mai avansati...sa se inspire din retetele de boiles si sa testeze pe propria piele(macar sa aiba de unde sa inceapa...iar in cazul celor mai avansati ,macar sa se inspire si sa vada cum face vecinu poate al lui e mai de calitate)."

Haideti sa facem partea a 2-a a acestui topic numai ca schimbam ceva : nu mai scriem retete de boilies ci retete pentru nada/momeala care o folosim atunci cand pescuim la undita. Ce ziceti ? Doar ... asa cum spunea cineva pe forum "pescuitul cu undita este cel adevarat".
Rog pescarii cu experienta sa scape cate un secret-doua legat de acest subiect.
Va multumesc.

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 16 Iun 2005 14:00

Nimeni ?????

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 16 Iun 2005 22:04

Ce te mira ?

Citi crezi ca pescuiesc crap (nu ciortan sau caras) cu undita ?

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 16 Iun 2005 22:08

Unii se laudau ca pescuiesc si la undita ....

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 16 Iun 2005 22:43

la unditza mai greu. eu nu am mai pus mana pe una de ani buni. poate te referi la pescuitul la pluta, care are shi ala mai multe ramuri, sfeffield, rubesiana, bologneza...asta e altceva, pescuiesc cu aproape aceeashi placere shi cu bologneza, dar in principal, pestele urmarit este tot crapul, iar in consecintza, momeala fiolosita este fie porumbul, fie boillies de 10 pana la 14 mm. oricum nu shtiu daca sunt multzi pe acest forum care te-ar putea ajuta cu vreo retzeta de genul celeia pe care o cautzi tu, nu cred ca sunt multzi care cauta nada/momeala minune pentru pescuitul ...carasului la unditza. cel putzin asta e parerea mea, nu o lua in nume de rau, sper sa gaseshti ceea ce cautzi, doar asta vrem totzi de aici, sa gasim ceva ce ne-ar putea satisface nevoile in acest sport care este pescuitul, dar numele forumului este crap.ro.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 16 Iun 2005 22:45

a...shi inca ceva: ai incercat cu rama, sau viermushi...?????(joke)Imagine
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Simi
member
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2005 18:34
Localitate: Brasov

Mesaj de Simi » 20 Iun 2005 00:15

Salut iulian!
La crap(in adevaratul sens al cuvantului) nu pescuiesc de f. mult, dar cu undita lucrurile stau "o leaca" altfel.

Din mesajul tau nu am inteles foarte clar daca vrei o reteta de nada numai pt. crap(ciortan) sau una pt. un pescuit mai generalist, asa ca voi scrie una mai generala(pt. ca eu unul practic un pescuit mai generalist atunci cand dau la undita).

Bun, dar ca sa n-o mai lungesc, uite:
- 50% Super Canal(Sensas);
- 40% 3000 Carp(Sensas);
- aditiv Carpix sau Bremix(conform dozajului recomandat de producator, adica o punguta de aditiv(300g) la 3 kg. de nada(tot Sensas);
- 5% floarea soarelui;
- 5% biscuiti dietetici(sau pesmet) macinati;
- cate ceva din momeala folosita(viermusi, rame);
- cateodata fouillix.

Daca vrei nade bune, ia ceva de la Sensas sau VdE(ca si afara pretul va fi mai mic- uneori simtitor la VdE).Eu unul am dat mai nou peste Maros Mix o nada excelenta raportata la pretul ei.

P.S.VdE nu stiu daca ai sanse sa gasesti prin sudul tarii!
Lucrurile bune sunt fie putine, fie scumpe, fie ilegale.

Simi
member
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2005 18:34
Localitate: Brasov

Mesaj de Simi » 20 Iun 2005 00:32

Va rog sa nu interpretati gresit mesajul anterior!!!!!!
Nu vreau sa fac(si nici nu fac) reclama sau chestii de genul asta, dar i-am spus omului cu ce dau eu.Oricum este bine cunoscut faptul ca cele doua firme pomenite mai sus sun lideri pe piata.

Iliuta, daca e vreo problema te rog spune-mi si voi continua discutia(daca este nevoie) pe privat.
Lucrurile bune sunt fie putine, fie scumpe, fie ilegale.

Scrie răspuns