Monturi si marimile firelor folosite???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde tanaseraduus » 01 Apr 2013 14:22

Salutare,

As vrea sa stiu cam ce fire folositi si sub ce forma (monturi) si in ce combinatii. Intrebare vine de la o dilema de a mea declansata de un prieten care mi-a sugerat in loc de linie principala de 0.25 una de 0.35 fara prea multe detalii, amanunte sau avantaje prezentate. Pestele vizat este crapul bineinteles (undeva intre 7 pana la 15Kg, pescuiesc cu boiles de 12-18mm) si lacurile frecventate nu au agataturi deci nu trebuie sa trag de el, sa-l scot dintre copaci scufundati sau din stuf.

Pescuiesc in general cu plumb de 80-120g la distante de 100m cu lansete de 3,5lbs Maver. Momentan folosesc o linie de 0.25 mm cu fir textil de soc.

Poate imi puteti spune niste combinatii de marimi pentru diferite monturi:
- linie principala (in mm si lbs)
- linie de soc din textil (nu-mi place monofilament pentru ca nodul de conectare iese destul de mare)
- leadcore daca folositi (cand, cum, branduri producatoare si ce marimi, lungimi)
- fire cu camasa pentru forfac (marimi si brand, producator)
- fire textile pentru forfac (marimi si brand, producator)
- fire monofilament (marimi si brand, producator)

Stiu ca e o discutie stufoasa dar as aprecia cateva raspunsuri pentru a-mi face o idee cum asociati diferitele marimi ale liniilor.
Fiti blanzi pentru ca sunt incepator si pana acum am practicat doar pescuitul stationar.

Multumesc anticipat!!!!
tanaseraduus
junior member

Mesajde carpxpert » 10 Apr 2013 12:04

Buna. Intrebarea ta e foarte logica. Pe un lac fara agataturi nu are sens sa folosesti fir mai gros. Maxim 0.28mm. In ultimii 2 anii au aparut cateva fire foarte bune, desi eun nu sunt adeptul firelor scumpe. Eu pescuiesc pe lacuri cu scoici si oricum trebuie sa schimb des firul.
Ca sa iti raspund exact, nu ne e nevoie de fir mai gros. Cu frana bine reglata poti scoate chiar si cu fir de 20 crapi de peste 15kg.
Eu in ultima perioada am trecut de la shock leader textil la fire monofil tapered(cu diamentru variabil 0.60-0.20) in general segmente de 15 m. Tai partea mai subtire decat firul principal si unde ajunge la 0,25-0,25 faci nodul. Atat Trabucco cat si Fox fac shock leader tapered foarte bun.
Eu folosesc leadcore si nu tubing deoarece imi place sa fie totul lipit de fund. Folosesc leadcore de la PB product. Au pe mai multe culori in functie de lac. Lungimea recomandata e de aprox 1 m. Ceva chiar mai bun decat leadcoreul ar fi tubul de la Korda cu impregnare de tungsten. Are acelasi efect ca si leadcoreul dar e mult mai maleabil si se aseaza ff bine pe fundul apei.
In 80% din cazuri folosesc inaintas cu camasa. Recomand Fox si Strategy(de la Spro) din motiv ca au interiorul textil extrem de moale. De obicei las langa carlig un deget de fir fara camasa.
In restul cazurilor folosesc fir floucarbon. Acesta in general pentru monturile stiffrig, combilink sau orice chod pentru pop-up.
Pt inaintas indiferent ca e textil sau floucarbon folosesc grosimile corespunzatoare 15-25 lbs. pt floucarbon recomand Korda IQ Fluocarbon sau pt montura chod Korda MouthTrap.
Sper ca te am ajutat. Daca ceva nu e clar, intreaba linistit!
If you want to be happy 1 day get drunk...If you want to be happy 1 month get married...But If you want to be happy all your life start fishing!!!!!
carpxpert
member

Mesajde tanaseraduus » 10 Apr 2013 12:18

Iti multumesc mult pentru raspuns, ceva mai complet nu am primit decat pe Stationar in legatura cu un alt topic de la un om de mare valoare, Adi Suciu. Iti multumesc inca o data si rog pe cei care au alte pareri sa raspunda si ei pentru a dezvolta subiectul.

Consider ca e foarte importanta corelarea dimensiunilor pentru a avea monturi cat mai fiabile de la mulineta la rig. Foarte complet raspunsul!
tanaseraduus
junior member

Mesajde carpxpert » 10 Apr 2013 19:10

ma bucur ca te-am ajutat. Oricum simt nevoia sa mai completez......
Depinde montura (cum zici tu de la mulineta la rig) foarte mult si de anotump. Acum eu au merge cam pana cand temperatura ajunge la 24-26grade pe un fir principal 0.20-0.22mm, un shokleader textil ( apa se incalzeste mai repede unde e mica si in apa mica tapered-ul reflecta lumina), 1 m de leadcore sau un tub tungsten, un plumb mai usor deoarece pestele e mai sensibil si mananca mai fin, un inaintas de 10lbs, un pic mai lung ca in mod normal sa nu simta pestele asa repede greutatea plumbului si un carlig nr 10 sau 8. eu nu folosesc din principiu carlig mai mare de nr6. deocamdata nu am pescuit pe lacuri cu "giants" cea mai mare captura fiind de 15,4kg cu carlig nr 8 si fir de 0.25mm. si iti spun ceva din experienta mea (nu foarte mare) totdeauna scoti mai usor un peste mare si experimentat decat unul de aprox 7-10 kg. acestia sunt cei mai agresivi. cu cel de 15 am avut impresia: "hai frate scoate-ma odata, fa-mi poza aia afurisita si da-mi dracului drumul" Tata Nitu a spus asa si ii dau dreptate:" da, cu un carlig mare prinzi un procent mai mare din pestii care au tras, DAR ce vrei mai mult? 20 trasaturi cu carlig mic din care prinzi 15 sua 5 trasaturi cu carlig mare din care prinzi 4?
incearca cu 2 lansete: pe una fri 0.35 cum a spus prietenul tau, plumb 120, inaintas de 25lbs si carlig 4 iar pe cealalta ce am spus mai sus....vei fi uimit de diferenta!
iti mai spun un pont incredibil:(nu pe toate lacurile merge, dar unde merge face diferenta) PASTA de boilies. inveleste bila solubila in pasta proprie.....e ceva de necrezut ce obtii.... si nu te teme sa pui pe o bila de 20mm pasta cat sa ajunga de 40mm ca oricum aia se dizolva. am prins puiuti de 4-5kg cu ditamai bolovanul de 40mm si nu odata....
If you want to be happy 1 day get drunk...If you want to be happy 1 month get married...But If you want to be happy all your life start fishing!!!!!
carpxpert
member

Mesajde tanaseraduus » 10 Apr 2013 20:14

Merci mult de completare, astea sunt concluziile pe care fiecare dintre noi ar trebui sa le traga singur. Am practicat, practic si nu ma voi lasa de pescuitul stationar care implica finete, am scris mai sus "Fiti blanzi pentru ca sunt incepator si pana acum am practicat doar pescuitul stationar." si sunt 100% convins ca tot ce ai punctat mai sus este adevarat si aplicabil in 99,9% dintre situatii.
In ceea ce priveste comportamentul pestilor si modul in care vin la mal si acolo ai dreptate, pescuiesc pe Balta 4, Doripesco, si asa se intampa de fiecare data.
tanaseraduus
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare