localizarea-cea mai importanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Iun 2005 11:06

florioro scrie:dar.........trebuie sa lansez peste o fisie de vegetatzie submersa . daca bate vintul ceea ce este foarte probabil, o sa i-mi dea foarte multe semnale false.
Bai nenica, m-am "agitat" un pic cat am citit de vegetatia asta. Ce fel de vegetatie e? Pai daca iti permiti sa arunci peste ea, intr-un loc "descoperit" de tine, riscand sa aduci pestele prin aceasta vegetatie, inseamna ca nu e vreo padure pe acolo.
Prin urmare, eu cred ca daca ai vazut pestele facand "baie" pe acolo, chiar acolo, direct in vegetatia aia, trebuie sa dai. Atat timp cat zici ca ai dat pe langa si nimic, da chiar in vegetatie. Vezi dupa aia ce faci. :wink:
Adapteaza-ti monturile, la o lanseta baga ceva flotant, la alta niste doape de pluta, :!: sa-ti stea momeala sus ... la vedere, chit ca nu prinzi nimic, iar cu a ... sasea, da normal. Si vezi, ca taman la aia o sa-ti traga.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iun 2005 11:07

sunt in ceatza totala :shock:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Iun 2005 11:10

Daca "ceata" se datoreaza mesajului meu, am vrut sa spun ca cel mai bine este sa dai chiar in vegetatie, cu conditia sa nu fie vorba despre vreo padure inundata.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iun 2005 11:11

@ gica chioru
Este un fel de bradish care cedeaza destul de repede si se poate recupera instalatzia intacta ( evident cu cirligul plin de bradish)

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Iun 2005 11:16

Pai vezi ... Baga acolo insa ai grija ca acul cu momeala sa ramana curat in bradis. Foloseste un forfac mai lung la una, o montura flotanta la alta ... vezi depsre ce e vorba, dar da chiar acolo, in bradis. Forfacu mai lung are printre avantaje (sunt si dezavantaje dar nu asta discutam aici) faptul ca acul cu momeala se aseaza mai usor pe fundul apei, in cazul nostru pe vegetatie. Dupa ce ai aruncat, nu mai misca montura.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iun 2005 11:36

@ gica chioru
Este un fel de bradish care cedeaza destul de repede si se poate recupera instalatzia intacta ( evident cu cirligul plin de bradish)

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iun 2005 11:43

@gica chioru
"ceatza" nu era de la mesajul dvs. Era de la mesajul de la carprom cu guma de mestecat si elasticul
ieri am luat arhiva de la AVP si am gasit un articol al lui chris woodrow super exact despre o situatzie asemanatoare.
am bagat-o la bibilica. El recomanda sa infigem virful cirligului intr-o bucatzica de spuma cind lansam.
Dar cum fac sa am un semnal real la muscatura?
montura in line este ok?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Iun 2005 11:59

OK, de la inceput.
Pe lanseta, aproape de virf legi un elastic mai subtire(nu si peste fir, ci doar pa lanseta) Dupa ce ai aruncat, nu mai misti nimica, asa cum tia spus si Gica.
Faci un Laz,bucla sau cum vrei sai spui si o bagi sub elasticul car este legat de lanseta. In momentul in care pestele ia nada si trage din fir, acel Latz,bucla se desprinde din elastic.
A inteles cineva la ce ma refer ?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Iun 2005 12:17

florioro scrie:@gica chioru
El recomanda sa infigem virful cirligului intr-o bucatzica de spuma cind lansam.
Dar cum fac sa am un semnal real la muscatura?
Imagine

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 29 Iun 2005 12:21

carprom scrie:
florioro scrie:@gica chioru
El recomanda sa infigem virful cirligului intr-o bucatzica de spuma cind lansam.
Dar cum fac sa am un semnal real la muscatura?
Imagine
Cred ca chestia asta rateaza 90% din pesti.

Scrie răspuns