localizarea-cea mai importanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Iun 2005 12:51

Si sa nu uiti sa ne spui si noua cum a fost, ce ai facut si cum ai facut. Ceva obligatii fata de noi :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Iun 2005 12:59

Evident ca va voi spune tot ce am facut si ce a iesit.
Multumesc f mult la toata lumea
Voi pune ceva la rece si alcoolic si nealcoolic fiecare ce prefera :wink:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 29 Iun 2005 21:45

Panait Cezar,carprom are dreptate,de oriunde s-ar apropia crapul da de patul de nada,din fata gaseste nada ptr. ca este dispusa diagonal si din lateral este acelasi lucru,atunci ce nu intelegi :?: eu consider ca este cea mai buna schema de nadire :wink:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 01 Iul 2005 06:34

Tudore,dupa parerea mea(poate ca e gresita),in acest caz patul de nada avind o lungime foarte mare(80-100 de metri-dupa spusele lui Carprom) problema capata aspecte particulare.Stim cu totii cum linga marker,pe o portiune cit mai restrinsa se nadeste tocmai ca momeala sa fie exact pe nada sau exact in marginea suprafetei nadite.Eu,tocmai acest fapt vreau sa-l subliniez:sansele ca pestele sa dea peste momeala din cirlig in cazul nadirii "in diagonala" sint mai mici(cel putin teoretic)decit in cazul al doilea(cel mai des folosit).Ati vazut cit de mica era suprafata nadita in filmele de la Korda.
Cred ca "nadirea in diagonala"este mai eficace daca folosesti momeli forte aromate si imbibate cu mult atractant(de atractie),sau daca patul de nada este alcatuit din seminte mici si foarte mici si folosim momeala in cirlig de dimensiuni vizibil mai mari decit a semintelor folosite pe patul de nada.Apoi,pe un pat de nada de 80-100 de metri aruncate doua cirlige cu momeala:ACUL IN CARUL CU FIN!
Fir intins tuturor!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: RASPUNS

Mesaj de carprom » 01 Iul 2005 07:08

PANAIT CEZAR scrie:.Ati vazut cit de mica era suprafata nadita in filmele de la Korda!
Cezare, tu doar nu crezi ca aia de la Korda, au plecat la fel ca unii dintre noi in "necunoscut" sa Filmeze. Nu vreau sa stiu de cit timp,investitie,scafandrii au avut, pai aia erau numai pe Driluri ca si colegul asta
Imagine

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 01 Iul 2005 08:02

Banuiesc ca aceea nadire in diagonala nu se face pe 80- 100 m.
Probabile este vb de o zona mult mai restrinsa de 20-30 m intr-o zona de interes la o anume distantza de mal.
Sau gresesc??? :oops:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Iul 2005 08:23

Daca cunosti traseul, ajunge 20m, iar daca nu, prefer o distanza mai mare

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 01 Iul 2005 08:34

@ carprom
In cazul in care vintul este destul de schimbator este mai bine sa nadim in Y??? Mi se pare ca este o varianta mai cuprinzatoare si chiar permite o plasare mai usoara a momelii ( din rig).

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Iul 2005 08:53

Florio, nu complica prea mult lucrurile. Dute pe Balta incearca ceea ce crezi tu ca e mai bine. Teoriile de aici au fost doar un mic ajutor, pe balta este cu totul altceva.
Nu stiu cit de des, poate sa-si schimbe vintul directia :|
Incearca,incearca si ai incredere in ceea ce faci. Spor la treaba si Fir Intins

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 01 Iul 2005 09:01

@carprom
Mersi mult pentru incurajari.
Azi ma duc pe balta , am o tensiune si deabea astept sa ajung. Vremea este cam ploioasa , dar este poate sa ninga ca tot ma duc.
Sper ca luni sa pot sa va arat ceva poze cu pestii pe care ii voi prinde si elibera.

Scrie răspuns