localizarea-cea mai importanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

localizarea-cea mai importanta

Mesaj de florioro » 28 Iun 2005 08:59

Sunt la primul meu mesaj pe acet forum.
Nu sunt un foarte vechi pescar de crap, de un an am inceput sa pescuiesc exclusiv la crap.Am avut si ceva rezultate(cel mai mare crap romanesc 4 kg, cteno 6.8 kg) poate si din noroc poate si......
Am citit cu atentzie foarte multe din aceste mesaje din forum , am descoperit foarte multe chestii interesante , am citit si topicul "localizarea crapului" din care teoretic am intzeles tot.
La ultimul pescuit am fost pe un lac aparent fara structuri. undeva cam la 80-100 m este un canal nu foarte pronuntzat , in mijlocul lacului este un fost baraj care desparte practic lacul in doua care acum este sub apa si foarte multa vegetatzie.In acest lac predomina cteno destul de mare cam 6-8 Kg si ceva exemplare de peste 15 kg , crap romanesc 3-5 kg. locul pe care mi-l formasem acolo mi-a fost ocupat si a fost nevoie sa-mi caut un alt loc. Am inceput prin a privi luciul de apa si am observat multe sarituri intr-o zona . Am testat apa cu un plumb para ( nu am de unde sa procur plumbii fox de testare) . Am inceput prin a lansa spre canalul respectiv si am dat peste o bucata de 10-15 m de vegetatzie destul de deasa. m-am gindit ca o sa am probleme in cazul unui drill. M-am apropiat mai spre mal.In zona in care sareau pestii era vegetatzie . M-am apropiat mai mult spre mal si am descoperit o fisie lata de 3-4 m fara vegetatzie( sau cel putzin asa cred) si m-am hotarit sa incerc acolo. M-am apucat de nadit cu porumb fiert si fermentat aprox 2 kg.si am inceput pescuitul tot cu porumb ca nada de cirlig. Pina dimineatza nu am avut nici o trasatura. Dimineatza am pus mina pe racheta si am mai nadit aprox. 2 kg. Pina seara mort totul. M-am hotarit sa nu mai nadesc de teama ca este un surplus de nada pe fund si sa nu sperii ( cel putzin asa am citit) pestii. Pina dimineatza nu am avut iarasi nici o trasatura.
De aceea am deschis acest nou topic pentru a cere o parere de la mai marii pescari de crap ce am gresit si ce trebuie sa fac , cum sa descopar zonele de hranire si cum trebuie inceput naditul ( ce cantitate pentru a nu crea un surplus). Trebuie sa precizez ca de obicei merg la pescuit de vineri dupa amiaza pina duminica la prinz.
Oare ar trebui sa incerc la baza digului?
Oare sa incerc in zona canalului chiar daca este vegetatzie in fata mea?
Va rog ajutatzi-ma sa intzeleg mai bine .

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Iun 2005 10:05

De multe ori unii cred ca in locurile unde sta ziua Crapul, acolo si maninca. Eu de ex, am fost saptamina trecuta pe un Bratz al unui Fluviu unde stateau pestii in apa de numai 50 cm la soare. Am incercat cu tot felul de Nade, scufundate, flotante, om de zapada, etc.. Seara cina a apus soarele nu ai mai vazut nici un peste pe acolo. Aceste locuri sunt doar ptr. odihna, iar daca totusi se prinde un peste, ala doar ca a fost curios si nu flamind.
In astfel de locuri nici nu are rost sa nadesti, mai bine incerci doar cu nada de pe cirlig.
Din cite stiu in Romania se poate pescuii chiar si cu 6 lansete(fericitilor). In acest caz ai putea sa faci un pat de nada diagonal. Adica de la distanta de 80-100m pina aproape de mal. Daca crapul pleaca seara la mincare va da peste aceasta Linie de nada si daca ai si cirligul prin apropiere ai sanse de al prinde.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Iun 2005 10:28

carprom scrie: Din cite stiu in Romania se poate pescuii chiar si cu 6 lansete(fericitilor).
La noi se poate pescui cu plase de cativa km, cu dinamita, cu gaz, curent electric.... Oare ar trebui sa fiu fericit?
Sunt lacuri pe care poti pescui cu cate bete vrei si poti retine orice cantitate de peste (sa nu mai vorbesc de ape publice). Lipsa de reguli sau nerespectarea lor ma fac sa fiu atat de fericit cad prind in crap mai mare de 2-3 kg.
Prefer sa dau cu un bat dar sa am capturile tale, carprom nefericitule :lol:

@florioro
Scuze pentru devierea de la subiect.
Eu pescuiesc de multe ori schiar in vegetatie (depinde din ce este formata) sau la 1m de cracile unor copaci scufundati. Fac asta deoarece simt prezenta crapilor ziua dar mai ales nopatea cand ies la "pascut". Pentru unii nu este un pescuit placut, din 20 de tresaturi reusesti sa aduci la mal mai putin de 5 pesti (in general mai mici). Daca pierd pestele in agatatori fara ca acesta sa se elibereze singur (indrepte carligul, rupa firul...), ma bag in apa si il eliberez.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Iun 2005 10:43

Ai dreptate Razvan, este pacat de ceea ce se intimpla in Romania. Poate cindva copii nostrii isi vor da seama de ce au facut stramosii lor, si totul se va schimba. Oare mai traim noi pina atunci :roll:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Iun 2005 11:02

carprom, din pacate generatia noua este mult mai "distructiva" decat cea veche, luctru oglindit in toate domeniile, activitatile.... din Romania. Am predat in timpul studentiei (acum 4 ani) la un liceu si am ramas la convingerea ca nu mai este nici o sansa pentru redresare in urmatorii zeci de ani, indiferent in ce domeniu vrem sa progresam.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 28 Iun 2005 11:39

@caprrom
Interesanta ideea cu momitul in diagonala.
Dar ce ma fac cu vegetatzia din larg??
cum pot sa pacalesc asta?
@razvanV
cum pescuiesti in vegetatzie?
cum imi dau seama care este lucul de hrana?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Iun 2005 11:42

cauta locuri unde nu este vegetatie, chiar si numai de 1 m patrat. In vegatatie fa-ti o montura da vreo 30 cm cu Boilies sau promb flotant, si foloseste 20 m inainas di fir textil, ptr. a putea taia ierburile

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 28 Iun 2005 11:45

forfac de 30 cm???
folosesc inaintas de vreo 10 m

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 28 Iun 2005 17:21

Du-te cu forfacul pina in 40 de cm,nu e nici o problema.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 28 Iun 2005 19:41

De cele mai multe ori crapul nu se hraneste acolo unde se "joaca",locurile de hranire le depistezi dupa mai multe iesiri pe acelasi lac si in locuri diferite,cauta structuri,vaduri,zone cu nuferi,locuri unde se simte el protejat;nadirea in diagonala este cea mai productiva si eu o folosesc de aprox. 1 an si de cele mai multe ori da rezultate,acum depinde si cu ce momesti,eu iti propun sa amesteci seminte diferite cu spartura de boilis si cu porumb.
Fir intins :-)

Scrie răspuns