Sfaturi partida de 48 h Cetariu

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Mandella » 27 Mai 2013 09:15

Salut

Sunt nou pe forum si in ale pescuitului la crap. Daca poate cineva sa-mi dea cateva sfaturi despre ce nada sa folosesc la Cetariu, (merg pe la jumatatea lunii iunie).
Ce stand sa rezerv.

In caz ca e bine de stiut , pescuiesc cu lansete Lineaeffe Carp Beater 3.6 m, 3lbs , echipate cu Okuma LB 665.

Multumesc anticipat
Mandella
new member

Mesajde BartLeby » 28 Mai 2013 01:10

Mandella scrie:Salut

Sunt nou pe forum si in ale pescuitului la crap. Daca poate cineva sa-mi dea cateva sfaturi despre ce nada sa folosesc la Cetariu, (merg pe la jumatatea lunii iunie).
Ce stand sa rezerv.

In caz ca e bine de stiut , pescuiesc cu lansete Lineaeffe Carp Beater 3.6 m, 3lbs , echipate cu Okuma LB 665.

Multumesc anticipat

Tocmai ce m-am intors din Cetariu, dupa o partida de 72 de ore. Eu ti-as recomanda standurile 14,15 daca vrei sa stai pe partea cu padurea, daca nu standul 2, cred ca este ideal.
BartLeby
new member

Mesajde Mandella » 28 Mai 2013 11:20

Ok, multumesc, in legatura cu nada, momeala (nu stiu ce tipuri de boilies-uri, pop-up, groundbait sa folosesc)
Ce cantitate?
Mandella
new member

Mesajde BartLeby » 28 Mai 2013 12:37

Mandella scrie:Ok, multumesc, in legatura cu nada, momeala (nu stiu ce tipuri de boilies-uri, pop-up, groundbait sa folosesc)
Ce cantitate?

Nadirea masiva pe acest lac deobicei da rezultate, dar daca mananca pestii vei prinde si fara sa nadesti excesiv. Poti sa folosesti atat groundbaits cat si pelleti sau boilies pentru nadire. Iar ca momeala fiecare foloseste dupa gust, boilies de la Dudi, HNV, SBS, Dynamite baits... Eu as lua pentru perioada respectiva ceva dulce (capsuni, ananas, fragute, zmeura, coacaze, prune) si daca alea dulci nu merg sa ai de rezerva si ceva puturos (calamar, caracatita sau ficat). Trebuie sa ai atat bile solubile cat si tari dar nu strica sa ai si ceva pop up.

Oricum sa te astepti ca la perioda respectiva succesul va depinde in mare parte de distanta de lansare, daca o sa fie caldura sufocanta, pestisorii se vor aseza in partea adanca de la mijlocul lacului, unde doar cu o lansare de 130-150m ai sansa sa ajungi. Daca nu o sa fie foarte cald ai sanse sa prinzi si ceva frumusel mai aproape de mal.
BartLeby
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare