Cum lansati ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Lansez :

pe deasupra capului
30
71%
prin lateral
11
26%
in alt fel. Detaliati mai jos.
1
2%
 
Voturi totale: 42

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Iul 2005 18:15

Ma lasati !? Ziceti ceva interesant si nu mai despicati postarile . Eu am zis , dar se pare ca va intereseaza semantica frazei si nu continutul ei . La Hobaia au fost vreo 75 pescari - te asigur ca 50 din ei fac treaba asta .

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Iul 2005 18:17

OK, Val,
tu nu te-ai exprimat pe intelesul meu, iar eu am inteles poate altceva. Sorry

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 02 Iul 2005 23:40

Nu neaparat distanta este importanta, cat precizia. Ma multumesc sa pescuiesc de cele mai multe ori la 70-80m si sa lansez cu precizie. Arunc frecvent de deasupra capului sau din laterala, teoretic lansare "pendul" este cea mai lunga, dar la asta nu prea ma pricep. Un fel de pendul fac cu spodul, cand nades cu racheta, dar nu din laterala ci de peste umar, este o aruncare pe care "am descoperit-o in timp ce nadeam cu racheta, pt a castiga distanta.La distante mai mari pescuitul devine chiar obositor pt ca nu este chiar lejer si lansezi cu spodul sau cu cobra la 100m
La 60-65m (masurati cu contorul) din 9 aruncari am nimerit markerul de 2 ori, mai mult nu m-am antrenat la precizie partida respectiva pt ca am incurcat firele ultima data cand l-am nimerit.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Iul 2005 08:08

In urma cu mai multi ani lansam numai pe desupra capului. Acum insa - datorita conformatiei malului apei - m-am obisnuit sa lansez lateral.
Lateral e un fel de a spune, pentru ca lanseta (in timpul lansarii) se misca intr-un plan aflat intre planul orizontal si cel vertical. Si (ca o adaptare la conditiile de pescuit), daca am fi la tenis as spune ca lansez "pe rever" (cel mai des). Lanseta, la plecare ocupa o pozitie aproape orizontala undeva in zona "orei 8" pentru ca la eliberarea firului sa fie in zona "orei 1" (uneori chiar si "ora 2"). Distanta o obtin nu numai marind forta aruncarii, dar si dind virfului lansetei o traictorie mai mult ascendenta.
Pentru aruncari mai lungi ma straduiesc sa plece montura la un unghi apropiat de 45 de grade fata de orizontala (unghiul ideal pentru lungimea maxima la aceeasi forta a aruncarii).

Nu ma pot lauda cu o precizie deosebita, insa foarte rar gresesc aruncarea (mai des in lungime, aproape niciodata ca directie).

Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 03 Iul 2005 08:19

arunc de deasupra capului dar in acelasi timp pac un pas inainte ca o fandare,cred ca fiecare pescar isi formeaza un anume fel de aruncare nu prea conteaza cum arunci daca dai acolo unde vrei ,ai admir pe cei care dau dintro parte .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Iul 2005 17:44

Baietii eu am fost un instructor de strument cu corzile si, din esperienta personala, va pot spune ceva: fiecare poate sa arunca cum se simte mai bine si sa obtina resultate bune, dar, pentru a depasii limitele, tecnica miscarile contaza foarte mult. Acest ce inseamna: daca va multumiti de a fi un bun aruncator, inainte sau dupa cu oricare miscare se ajunge la un resultat, DAR daca vreti sa fiti un aruncator excelent (de jabba aruncati in fiecare zii de sute de ori daca miscare nu este cea potrivita..)trebuie studiata miscare, si fara sa fortati aruncare incepeti sa va intrenati si zii dupa zii o sa vedeti ca miscarea aceasta o sa devina din ce in ce mai naturala. Numai atunci incepeti sa fortati din ce in ce aruncare. O sa vine distanta extrema, o sa vina si precizia: tot este sa incepem cu miscarile corecte. De pilda respectez foarte mult Pavlovic din punc acest de vedere pentru ca este unul dintre putin pescari pe care cunosc care intradevar a studiat si cunoste miscarile aceste (daca aveti ocazia apelati la el inainte de a va intrena pentru a lua drumul potrivit).
Eu personal am vazut faptul ca un procent bun de precizie in aruncare este dat de la lanteta (impreuna cu miscarile..) si mai exact de la varful lantetei. Si pentru distanta...contaza mult tecnica dar nu substimati echipament cu care aruncati, acest adica ca daca aveti un echipament mediocre si aruncati precis la 100 de m. eu zic ca trebuie sa fiti multumiti.
Eu personal nu sunt un super aruncator asa ca las esplicatile la cine se pricepe mai bine. Numai bine

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Iul 2005 17:48

ps. apropo eu arunc de pe umer, aruncare laterala il folosesc cand momesc mult cu racheta si ma doare spinarea, atunci schimb positia de pe umar in laterala pentru a putea odini o parte din muschi (schimbi positia, schimbi si o parte de muschi care sunt solicitati). Acesta este o tecnica ca folosesc cand trebuie sa nadesc masiv si departe cu racheta. Numai bine

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

aruncare

Mesaj de Moose_master » 03 Iul 2005 21:58

Eu lansez EXCLUSIV pe deasupra capului pt ca asa m-a obisnuit. Am avut parte de adancirea acestui subiect (transpus si in realitate) chiar pe balta cu niste amici. Atunci am incercat sa arunc de pe umar si rezultatul a fost un hohot de ras intrucat am lansat la 3 metri de mal intr-o plescaiala generala.
Cred ca fiecare arunca asa cum "il prinde" cel mai bine. Fiecare are un anumit stil in functie de inaltime, de biceps, de loc, de experienta etc.
Cred (este parere personala) ca ai mai multa precizie pe deasupra capului decat de peste umar (si asta nu pentru ca am fost ciuca batailor intre amici).
Insasi mecanica aruncarii de peste cap spune multe despre precizie. Pozitionarea si alinierea mainilor (si deci implicit pozitionarea si alinierea vergii catre directia dorita) in cazul aruncarii "peste cap" cred ca sunt argumente solide in cadrul pledoariei pro - "peste cap".
Personal chiar doresc lecturarea cat mai multor opinii pentru ca sunt foarte interesat de acest subiect. Sunt nevoit uneori sa lansez foarte departe si uneori reusesc asta dar cu mari eforturi.
Spuneti colegi, spuneti, nu va sfiiti !

Stima tuturor,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 04 Iul 2005 20:26

Si eu consider ca lansarea de deasupra capului este cea mai reusita,dar bineinteles conteaza enorm si sculele :wink:
Fir intins :!:

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 04 Iul 2005 21:11

Am o aruncare ceva mai ciudata pot spune asa... incepe de undeva din lateral si se termina oarecum peste umar... uimitor dar arunc cred cu cel putin 20 m mai departe decat de deasupra capului. In schimb cu precizia stau foarte rau la aceasta aruncare si nu am avut niciodata rabdare sa arunc un plumb in apa de nu stiu cate ori doar pentru a-mi perfectiona tehnica, cu toate ca ar fi ideal. Deci deasupra capului e si la mine!

Scrie răspuns