Cum lansati ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Lansez :

pe deasupra capului
30
71%
prin lateral
11
26%
in alt fel. Detaliati mai jos.
1
2%
 
Voturi totale: 42

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Cum lansati ?

Mesaj de iulianast » 01 Iul 2005 23:03

As dori sa dezvoltam raspunsul pa care-l dam la chestionar cu avantaje si dezavantaje.

Eu, spre exemplu, dau lanseta prin lateral, in spate si arunc. Lansarea pste cap mi se pare mult mai incomoda si greoaie. Voi cum procedati ?

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 01 Iul 2005 23:08

18 vizualizari in 2 minute. Frumos....

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 02 Iul 2005 11:41

cred ca totul depinde de cum te-ai obisnuit, shi cum te simtzi tu mai bine. eu arunc peste cap pentru ca acest stil imi ofera mai multa precizie, fiind o aruncare "simetrica" sa spun asha. e adevarat ca pierd un pic din lungimea aruncarii, deoarece cursa pe care o fac bratele este un pic obstructzionata de aceasta pozitzie. cine a vazut seria carpwise, in volulul 2 este un interviu cu frank warwick, in care chiar se pune accent pe felul in care acesta lanseaza, dupa parerea mea un stil excelent, un hibrid intre cele doua stiluri mentzionate mai sus. inceputul lanseului se face peste cap, iar apoi bratele se duc un pic spre lateral, efectuand o cursa completa, astfel pastrandu-se precizia, dar cashtigand in lungime.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Iul 2005 13:17

Jumatate din precizia si distanta unei aruncari este data de momentul in care eliberezi firul din deget . Este vorba de antrenament si sincronizare perfecta . E greu de explicat dar va spun ca asa este . Din lateral arunci departe fara precizie , de deasupra capului arunci precis ( la mm ) dar mai aproape - cit de "aproape" depinde de aruncator .
Eu nu dau cu degetar si nu m-am taiat niciodata cu fir textil . Cu conditia ca la aruncare frina sa fie strinsa la maxim .
Ultima oară modificat 02 Iul 2005 22:34 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Iul 2005 14:08

Val Pangica jr scrie: de deasupra capului arunci precis ( la mm ) dar mai aproape
Si la distanta de, hai sa zic 75 m, tot la mm ? :roll:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 02 Iul 2005 14:11

carprom scrie: Si la distanta de, hai sa zic 75 m, tot la mm ? :roll:
Daca te uiti pe tastatura tasta "k" se afla deasupra tastei "m". Ai inteles care a fost greseala?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Iul 2005 17:39

MM este folosit pentru a accentua precizia necesara unei nadiri linga marker , de exemplu . La 75 m , stai linistit , ca nu dau in afara unui cerc de 1 metru diametru , chiar daca dau cu spatele la balta . Si stiu vreo 50 oameni care pot face acelasi lucru . Eu zic ca la pescuit , asta poate fi denumita o nadire la mm .
Poate voi aruncati constant chiar la 10 cm de un marker si atunci aceasta plaja de distanta este de ris . In acest caz imi cer scuze !

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Iul 2005 17:59

Val Pangica jr scrie: La 75 m , stai linistit , ca nu dau in afara unui cerc de 1 metru diametru , chiar daca dau cu spatele la balta ..!
Val, hai sa nu fim copii, lasa asta cu spatele ca "Lauda de sine nu miroase a... peste"
Si aia 50, care sunt ? Aia ar insemna toti pescrii de crap din Bucuresti :|

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 02 Iul 2005 18:01

Si noi din Gremania :D :D :D :shock:
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Iul 2005 18:04

Eu nu stiu sa arunc cu spatele, dar in schimb noaptea :roll:

Scrie răspuns