Cum lansati ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Lansez :

pe deasupra capului
30
71%
prin lateral
11
26%
in alt fel. Detaliati mai jos.
1
2%
 
Voturi totale: 42

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 05 Iul 2005 09:33

Ar fi bun un avion cu pene (pasare) dresat sa duca momeala acolo unde vrei si sa-i dea drumu' in apa.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 05 Iul 2005 10:43

Pentru mine conteaza conformatia locului din care sunt nevoit sa lansez.

In spatele meu nu este loc, de multe ori la trei metri in spatele meu malul este mai inalt decit mine - si chiar daca nu este mai inalt este plin de vegetatie inalta. Deasupra mea, la mai putin de 5 metri sunt copaci.
De cele mai multe ori trebuie sa arunc spre dreapta, adica oblic cind stau cu fata la Prut, in sensul de curgere a apei.

Este drept ca de cele mai multe ori evit sa lansez departe, asta marind pericolul de agatare a monturii. Insa am intilnit si cazuri de pescari care lanseaza montura sub malul celalalt (aflat la 50-60 metri) si chiar prind peste de acolo.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 05 Iul 2005 19:35

Ioan S. scrie:Insa am intilnit si cazuri de pescari care lanseaza montura sub malul celalalt (aflat la 50-60 metri) si chiar prind peste de acolo.
adica sustrag pestele din Republica Moldova?

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 05 Iul 2005 21:40

Pai ce crezi ca ramane plumbul acolo la viteza cu care curge Prutul :shock:

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 05 Iul 2005 23:49

la mal ar putea curge chiar invers ... chestie de curenti. chiar cred ca ar putea ramane acolo ... pana trece prima craca si ia firul

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 06 Iul 2005 03:12

tudorgabriel scrie:Pai ce crezi ca ramane plumbul acolo la viteza cu care curge Prutul :shock:
Nu si daca sta in agatatura :D

Are dreptate Val , dar din pacate uita unde se afla , adica pe forum :wink:

In tot cazul ii mai importanta precizia decit distanta , atit la crap cit si la alte specii , dar mai ales la crap :-) . Cel mai important ii sa incarci batul , altfel nu faci mare lucru , in opinia mea , moment in care iti dai seama daca ii importanta sau nu calitatea betelor cu care pescuiesti . Pentru lansat cit mai la fix arunc de deasupra capului iar pentru lung peste umar .

Tot aici am sa explic cei Tai-Chii -ul ala de care am pomenit tot eu :D
Ii vorba despre exersarea miscarii , in gol , fara bat . Zicea cineva pe aici ca a lansat nu stiu cite ore si nu mai stiu ce . Unu care lanseaza bine , miscarea corecta si tot tacimul dupa 7-8 lansari se opreste , pentru ca-i.....obosit , si nu cistiga mare lucru . ii mai bine sa exersezi miscarea in gol , la rece cum s-ar spune si dupa aia dai cu batul .Unii mai sugubatii au zis ca seamana cu chii-ul asta :D iar altii nu au inteles .
In tot cazul , sa inveti sa lansezi din citite , mi se pare imposibil , chiar daca ii vorba despre forumul crap . ro . , opinez tot eu :D

Fir Intins!!!

incepator
new member
Mesaje: 8
Membru din: 24 Apr 2005 22:52
Localitate: Slobozia
Contact:

Mesaj de incepator » 06 Iul 2005 08:59

Fratilor eu lansez de deasupra capului,avand in vedere ca am 1.90 m pot spune ca arunc bine referindu-ma la raportul distanta-precizie.Dar pana acum cele mai lungi si precise lansari le-am facut cu......vaporasul de nadit....nu greseste niciodata...:P:P:P

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 06 Iul 2005 15:45

Pentru ca ati inceput sa discutati corect despre problema - mai ridic un aspect de care trebuie tinut foarte mult cont la aruncare- incarcarea lansetei cu plumbajul adecvat . Pentru Fox Rangemaster II ( lansetele mele ) eu am ridicat stacheta la 120 grame , dar recomand un plumb de 110 grame , pentru a nu avea dureri de cap . Incarcarea lansetei in aruncare trebuie facuta cu hotarire si nu cu finetze ca nu cumva sa crape lanseta . In general lansetele nu crapa si au si ele o marja de toleranta , daca sunt lansete bune . Cu cit aveti incredere in lanseta ca nu va crapa si cu cit va bagati in ea - indiferent de metoda de aruncare ( la un plumbaj adecvat ) veti realiza distante tot mai mari . Eu de aia nu arunc cu lansetele oricui , pentru ca nu stiu de unde le-a luat si este penibil sa-i faci praf scula omului , fara intentie .
Revin si spun ca atit tip cit dati cu un fir textil si realizati performanta de a nu va taia la deget si de a nu face diferenta intre textil si mono , sunteti pe calea optima . Orice contact intirziat cu firul duce la taiarea degetului si la micsorarea exponentiala a distantei de aruncare . Degetarul nu este o solutie pentru marirea distantei de aruncare ci este o solutie pentru protejarea mainilor .

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 10 Iul 2005 18:19

Arunc de cele mai multe ori de deasupra umerului drept. Nu stiu de ce, dar asa m-am obisnuit. In 90% dintre lanseuri ating locul desemnat de mine ca find unul bun.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 10 Iul 2005 21:00

si eu arunc tot asa ca tine Laci, de deasupra umerului drept, doar asa reusesc sa lansez cat mai departe... de deasupra capului am clar mai mare control asupra preciziei de lansare insa nu reusesc sa castig distanta dorita.

nu am avut insa niciodata probleme cu taieturi la deget cum patesc unii...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Scrie răspuns