Naditor sau plumb ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Naditor sau plumb simplu ?

naditor cu arc
10
36%
alt tip de naditor
5
18%
plumb simplu
13
46%
 
Voturi totale: 28

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 07 Iul 2005 06:21

la raspunsul asta probabil ca ar trebui sa ma duc sa imi ascund capul in nisip sau ce?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 07 Iul 2005 19:20

Ei, ei ,ei, ce face-ti? :evil:
Nelu B.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Iul 2005 01:10

Naditorul ramane o alternativa pentru partidele scurte sau pentru partidele in care nu pescuiti la distante foarte mari.
Eu niciodata nu am aruncat la fel de bine cu o montura cu momitor ca si una cu plumb. Acelasi lucru este valabil si pentru pungile solubile.

Parerea mea ramane ca pentru o ciortaniada este foarte eficace insa daca urmariti pe mai-marele baltii nu cred ca veti avea un randament prea mare.
Salutari din Miami

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 08 Iul 2005 09:18

@DANIEL COSTACHE
nu sunt intrutotul de acord cu dvs in privinta naditorului si aici ma refer la partea cu mai-marele baltii!
recordul meu personal este un crap de 13kg prins la montura cu naditor culisant.si nu este singurul mai mare al baltii care a luat montura asta!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Iul 2005 09:44

@ Shubu
Vad ca si tu ai aceeasi tendinta de a generaliza un fapt si al duce catre regula.
Faptul ca ai prins la montura cu momitor mie nu-mi spune nimic. Eu prima stiuca am prins-o la carligul gol, acum doua luni in urma la o montura flotanta de somn cu rama neagra in carlig am luat stiuca in loc de somn, iar la twistere sau gruburi s-au prins o gramada de crapi de iti vine sa lasi bilele si sa te apuci de jigging.

In general folosirea momitorului implica o anumita strategie de pescuit. Nici un pescar cu creier nu va folosi si momitor dupa ce si-a facut un pat de nada con sistent din bile, cu sau fara seminte, intrucat folosirea acestuia nu s-ar mai justifica.
La fel cum pentru o partida de cateva ore nu te apuci sa nadesti la greu pentru ca este evident faptul ca nu vei putea beneficia de avantajele patului de nada decat in momentul cand tu deja vei fi pe drumul spre casa.
Salutari din Miami

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 08 Iul 2005 17:14

@daniel costache
corect!
poate ca m-am grabit un pic cu raspunsul atunci cand am citit postarea anterioara!
inca mai am de invatat! :-)

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 08 Iul 2005 21:14

Pai vezi shubu :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns