Naditor sau plumb ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Naditor sau plumb simplu ?

naditor cu arc
10
36%
alt tip de naditor
5
18%
plumb simplu
13
46%
 
Voturi totale: 28

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Naditor sau plumb ?

Mesaj de iulianast » 06 Iul 2005 09:19

Folositi naditor sau plumb simplu ? Cu avantaje si dezavantaje va rog.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Iul 2005 09:56

cred ca lipseste din chestionar si "amandoua"...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 06 Iul 2005 10:07

Le folosesti pe amandoua odata ?

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 06 Iul 2005 11:14

amandoua deodata pe acelasi bat :lol: ..Ce ti se paer asa ciudat?..4 bete 4 feluri de plumbi sau naditoare :-)

adigogo
member
Mesaje: 154
Membru din: 18 Apr 2005 14:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de adigogo » 06 Iul 2005 11:25

Plumbul simplu il folosesc in partide mai lungi, pe un pat de porumb sau cand nadesc cu boilies.
Cu plumbul simplu se poate lansa mai departe decat cu naditorul, dar, bineinteles, nu poate transporta in conditii eficiente nada, cu toate ca , am vazut pescari care imbraca si plumbul simplu intr-un bulgare de nada.
Naditorul il folosesc la caras si ciortan, in partide scurte,cand nu are rost sa consum prea multa nada scumpa, pasta sau mamaliga si cele cateva boabe de pe naditor fiind, de obicei, suficiente, mai ales daca arunci repetat in acelasi loc.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Iul 2005 12:28

Albert scrie:amandoua deodata pe acelasi bat :lol: ..Ce ti se paer asa ciudat?..4 bete 4 feluri de plumbi sau naditoare :-)
Imagine

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Iul 2005 12:32

@iulianast: intrebarea e "Naditor sau plumb simplu ?"... din asta inteleg ca ma chestionezi cam ce folosescin general... sunt situatii si situatii. nu cred ca sunt multi cei care folosesc exclusiv numai un tip de "greutate", adica ori numai feeder ori numai lead. le am pe amandoua in bagaj...

dar asta e... de aia e forum, sa ne dam cu parerea sperand ca in acelasi timp iscam un flame in care sa pierdem din timpul altora. :lol:

apropo, de momitoare lestate ai auzit?

ps. ar fi castigat adriano la darvari daca nu avea la el si momitoare?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 06 Iul 2005 13:36

Danke caprom...Si eu am folosit combinatii asemanatoare cu cea din poza in delta sau pe Somes..nu erau asa frumoase ca si aia..da' macar au fost eficiente.. :D

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 06 Iul 2005 21:42

eu folosesc destul de des un tip de naditor lestat, cu tub antitangle rigid, deci se poate spune ca le folosesc pe amandoua deodata :lol: :lol: . chiar shi atunci cand nu este incarcat cu nada este destul de greu shi il folosesc in monturi inline semifix.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 06 Iul 2005 22:34

[quote="mirceas"]@iulianast: intrebarea e "Naditor sau plumb simplu ?"... din asta inteleg ca ma chestionezi cam ce folosescin general... sunt situatii si situatii. nu cred ca sunt multi cei care folosesc exclusiv numai un tip de
"greutate", adica ori numai feeder ori numai lead. le am pe amandoua in bagaj...

dar asta e... de aia e forum, sa ne dam cu parerea sperand ca in acelasi timp iscam un flame in care sa pierdem din timpul altora. :lol:

[/
quote]

1. Daca te simti "chestionat" inseamna ca ai ceva probleme in adaptarea la grupul in care activezi (forumul, in speta).

2. NU vreau sa dau nastere la nici un "flame" !!!

3. Decat sa "pierzi" timpul invatand pe altii (care nu s-au nascut asa destepti ca tine :shock: ) poate ar fi bine sa te apuci de popice si sa nu mai intri pe forum.

4. Consider subiectul incheiat (chiar eu facand pledoarie pentru un forum fara discutii, sa zicem ... "off-topic").

5. Revezi punctul 3 !
Fir intins !

Scrie răspuns