strategie de nadire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 07 Iul 2005 16:51

Fratilor si cumnatilor,
De ce va hazardati voi sa emiteti iar postulate despre pescuit. Chiar nu va inteleg....
La o astfel de intrebare sincer nu vad ce raspuns as putea da, cum de altfel nici un pescar cu o oarecare experienta nu s-ar risca.
Nadesti in functie de ceea ce urmaresti, de modul cum se prezinta pestele pe vadul tau, de vadul pe care pescuiesti, de perioada anului, de nada pe care o folosesti, de prezentarile celor din jurul tau, etc, etc, etc...
Acum ca v-am mai dat niste repere ia analizati ce ati scris si ganditi-va cat este corect.....

@ nick
Cel mai important element, in opinia mea, este structura pe care pescuiesti. Astfel un loc care este doar tranzitat de peste trebuie nadit in permanenta. Daca faci acelasi lucru intr-o zona de hranire a pestelui risti sa-ti distrugi partida.
Mai urmeaza si partea cu activitatea... Daca vezi ca prinzi constant este clar ca patul tau de nada se subtiaza pe masura ce trece timpul si de aceea cei mai multi pescari recomanda ca dupa scoaterea unui peste sa arunci 20-30 de bile (asta daca nu pescuiesti marginal sau izolat).
si as mai continua dar nu mai am timp...
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 07 Iul 2005 17:39

.... si legat de ce spunea si daniel.

te duci pe un loc in care al 14-lea simt al tau, cel de pescar inrait, iti spunne ca deja ai peste, ca este acolo si probabil se si hraneste sau cauta hrana sau ....

cata nada dai?

ii dai putina si discret sa nu-l alungi si sa nu-l saturi sau ii dai masiv, asa ca de inceput de partida?

cat dureaza pana te hotarasti daca ai sau nu ai peste pe loc? si cum actionezi?
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 08 Iul 2005 08:19

Ce bine ar fi sa avem al 14-lea simt si sa nu mai trebuiasca sa muncim ore intregi pe balta sa descoperim o structura. :-(
Poate ne invatza si pe noi cineva cum sa ne dezvoltam acest simt :wink:
Subscriu si eu la intrebarile domnului goean si astept un raspuns de la cei mai experimentatzi.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iul 2005 09:09

haideti, va rog, sa nu ne mai domnim atata, iliuta ma cheama.
Nu face ce nu-ti place!

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 08 Iul 2005 10:55

Daniel Costache scrie: La o astfel de intrebare sincer nu vad ce raspuns as putea da, cum de altfel nici un pescar cu o oarecare experienta nu s-ar risca...
Care dintre ele, Daniel, ca s-au pus mai multe?
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Iul 2005 22:25

Mircea
Era o gluma nu???
Salutari din Miami

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

nada

Mesaj de Moose_master » 10 Iul 2005 06:12

Io am dat azi cu sonarul pana am gasit un loc super, apoi am dat la racheta pana mi-a cazut mana , apoi am luat 8 pesti si apoi am plecat acasa, iar acum scriu pe forum.

Stima,

Moose

Pentru Ilie : pe crapii aia nu stiu frate cum sa-i pacalesc... nu vor sa puna botu si gata. Am luat unu l-a japca, l-am taiat si avea burta plina de verdeata si iarba.... ce dreacu sa-i fac ? asta mananca el !!!
azi am dat de un loc beton si l-am nadit cu o juma de galeata de porumb (lasat in prealabil la inmuiat in apa in care am amestecat sirop de porumb, melasa si vanilie). apoi am luat 8 bucati in 6 ore(cel mai mic 9.3 si cel mai mare 15.4 kg).bineanteles ca am procedat la fel ... pe primul prins (ala de 15) l-am luat la bisturiu ... avea burta plina de porumb , iar pe teava gata de eliminat (probabil de la masa anterioara) era plin de iarba sau alge (nu sunt sigur). deci asta saracu e vegetarian cum l-a facut mama natura.de fapt cine sa-l hraneasca ?
da tot nu ma las ... vreau sa iau cinstit cateva din torpilele alea care ma sfideaza....da' cum sa fac ?????????
P.S. ai avut dreptate: cel mai bun aminoacid este porumbul fermentat. dupa ce am nadit fierbea apa pe locul nadit ... sareau, faceau un tambalau de ziceai ca-i nunta.
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

nada

Mesaj de Razvan.D » 10 Iul 2005 14:32

eu am principiul meu pt aruncari lungi ....folosesc cobra la inceput dupa care la aruncari folosesc fir solubil cu 4-5 bile pe fir si merge mama mama

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 10 Iul 2005 17:58

De fiecare data cand stau mai multe zile la pescuit procedez in felul urmator (poate sa nu fie cel corect.):
Primul lucru care fac este sa lansez montura in doua locuri diferite, daca cunosc vadul, (pescuiesc de cele mai multe ori cu 2 lansete), care poate fi structuri diferite, adancimi diferite, sau distante diferite. Dupa asta urmeaza sa amenajez locul de campare, care dureaza cam 4-5 ore (cel mai mult imi ia sas adun gunoiul altora :-? ). Dacain acest timp am trasatura la betele aruncate, nadesc mai moderat in acel loc. Si dupa asta astept.
Daca intra iarasi ceva, mai nadesc dupa fiecare captura cu spod-ul de la Korda (am citit undeva ca nu le speriesi le asimileaza cu saritul pestilor), sau cu prastia (pentru particule).
Daca de la inceput nu prind nimic, nadesc masiv la inceput. Dupa care astept.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 11 Iul 2005 10:52

Daniel Costache scrie:Mircea
Era o gluma nu???
Nu, Daniel, dar nu eram sigur la ce categoria sa ma bag, frate sau cumnat.

Acum, uite ce intreaba florioro:
florioro scrie:Dar daca nu ai trasaturi , mai continui sa nadesti???
si uite ce raspunzi tu:
Daniel Costache scrie: Nadesti in functie de ceea ce urmaresti, de modul cum se prezinta pestele pe vadul tau, de vadul pe care pescuiesti, de perioada anului, de nada pe care o folosesti, de prezentarile celor din jurul tau, etc, etc, etc...
Adica noi aici urmarim stiuci, pestii se prezinta precum lumanarile de pe tort, etc... ca am ramas fara postulate.

Pai, fratele meu, indiferent de anotimp, de felul cum or sta pestii vertical, de prezentarile de moda si asa mai departe, DACA ti-ai facut patul de nada, iarna sau vara, ti-ai instalat lansetele si NU AI RASPUNS, zi-mi si mie, tu, ce faci, nadesti in continuare in speranta ca ce?? il sufoci cu nada si poate iese cu burta la suprafata?
Iar pescarii cu experienta au opinii despre asemenea situatii, unu "mic de stat, mare de sfat" chiar vorbeste despre "lehamitea" de a te muta cu tot calabalacul pe un un alt loc si de faptul ca mai toti pescarii ezita in a lua o asemenea decizie. Nu e vorba de Stefan cel Mare, ca el n-avea site in Essex.

Si apropo de intrebarea lui Iliuta:
Iliuta Goean scrie: cat dureaza pana te hotarasti daca ai sau nu ai peste pe loc? si cum actionezi?
Dureroasa intrebare .... si uite mai am un postulat: cat te tin nervii :lol:
Pe o balta pe care n-o cunosc si trec mai mult de trei, patru ore si nu trage, deja ma gandesc ca pescuiesc in a wrong place, at a wrong time.... trec la executarea silita a unui pat alternativ de nada, incep si gust din boiliesuri, schimb o montura, bag o boaba de porumb, sun colegii de birou sa-mi spuna presiunea atmosferica, chestii de-astea ....
De curiozitate Iliuta, la Darvari in cat timp te-ai convins ca n-ai peste in zona si ce-ai facut?
EFM
Carping Club

Scrie răspuns