strategie de nadire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 11 Iul 2005 15:19

Frate Mircea
Da cin' te pune bre sa faci pat de nada?? Nu ai citit si tu ca unii nadesc cat sa prinda un singur peste??? - iti trimit eu avp-ul
Iarna tu nadesti la fel ca vara?
Nu am zic ca dai dupa stiuci dar intr-un fel pescuiesti peste mare si in altul "la ce vine"....


Mai vorbim la o bere ca-i prea cald sa stam in casa.... te sun cand ajung in Bucuresti si discutam pe un pat de Jidvei sec sau Pinot Gris de Murfatlar... 8)
Salutari din Miami

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 11 Iul 2005 15:31

Daniel Costache scrie: te sun cand ajung in Bucuresti si discutam pe un pat de Jidvei sec sau Pinot Gris de Murfatlar... 8)

Looking forward .... :lol:

Tu nu vii la Cupa Cupelor?? Ca bere rece sigur iau eu cu mine.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 11 Iul 2005 15:34

Se pare ca "patul" de bere este cel mai eficace . :wink: :wink:
Poate trebuie sa "producem" mai multa in decursul iernii.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

HOTARIRE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 11 Iul 2005 19:46

De unde stiti ca este zona de trecere sau zona de hranire?
Cind ai dat nada,deja ai studiat structurile si modul de actiune este urmatorul:ramii pe loc pina la sfirsitul partidei.Nu pleci.Daca nu prinzi te intorci PE ACELASI LOC ,nadesti din nou cu aceeasi aroma,apoi tragi concluzii daca merita sau nu sa parasesti definitiv acest loc.Ce,la concurs poti schimba locul?Cauti alte structuri ,ATIT.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Iul 2005 20:34

@mircea
pe seara aveam niste banuieli cam negre, dimineata eram convins.
Nu face ce nu-ti place!

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

postulate

Mesaj de Moose_master » 12 Iul 2005 05:43

Cine a emis ipoteza cum ca domnu crap mananca toata ziua ... cred ca era pescar de rapitor.
Cine a emis ipoteza ca domnu crap daca da de mancare nu mai pleaca pana nu o termina... cred ca asemana crapul cu Yokozuna.
Cine a spus ca porumbul e sfant, sau ca mamaliga, sau ca boilesu' este arma mortala... cred ca era prea dornic sa emita postulate fara acoperire.

Crapul (nu ma refer la crapii din baltile private furajate, ca aia sunt deja domestici) este o salbaticiune ca orice alta salbaticiune si nu tine cont de nici o regula din cartile lui Paisley, sau CD-urile de la Korda cu crapi dresati si duble trase pana iese cadrul asa cum vrea Fairbrass.
Intradevar intr-o oarecare masura este atras de dulce, de ferment, de arome ghiduse, mananca ca un porc si vine daca il nadesti, dar nu tine cont de reguli.
Mananca atat cat vrea (apoi fara nici o explicatie lasa nada acolo si pleaca), mananca doar o bucata din zi apoi intra intr-o letargie greu de explicat ore intregi, il doare in cur de diferitele tipuri de nada, pentru el totul este doar mancare (pune-i porumb, boiles, pelette si orice altceva si ai sa vezi ca le va manca la rand fara nici o diferenta).

Repet asta nu se refera la crapii din baltile unde boilesu este mancarea lui curenta si plescaiturile rachetei de nadire inseamna clar semnal de papica.
Eu vorbesc de crapul salbatic, care nu a vazut in viata lui plase tiganesti de monofilament, curent electric, carbid, butan si alte mijloace de exterminare in masa.

Singura perioada din an in care joaca asa cum ii canti tu este primavara cand este in bataie. Atunci pescarul face legea, iar el este doar o marioneta care joaca asa cum i se canta. Dupa terminarea perioadei de reproducere....... PA !!! Zici nu mai este acelasi peste. Il prinzi numai daca ii cunosti bine locurile si daca te tii dupa el.

Este incredibila aceasta lighioana .... io-l iubesc.

Fire-ntinse

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: postulate

Mesaj de Daniel Costache » 12 Iul 2005 15:05

Moose_master scrie: Singura perioada din an in care joaca asa cum ii canti tu este primavara cand este in bataie.
Faci ce vrei cu el doar daca esti crapoaica :lol: :lol: :lol:
Mai bine merge inainte si la o saptamana dupa... zic si eu...
Salutari din Miami

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Iul 2005 14:07

Nu a raspns nimeni la ntrebarea pe care a pus-o Panait Cezar cum ne dam seama ca este zona de trecere sau este zona de hranire???

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iul 2005 16:41

Empiric vorbind si fara a intra in alte interpretari putem spune ca :

Zona de trecere este aceea in care la un anumit interval orar ai trasaturi dese ( uneori si la 2-3 lansete odata ) , dupa care se lasa o pauza de citeva ore bune
Zona de hranire este zona in care pestele trage relativ constant , la diferite lansete .
Intervalele orare le stabilesti functie de densitatea pestelui din balta respectiva .

O strategie proasta ( m-a costat ultimul loc la Hobaia ) este aceea de a nadi masiv pe o zona de trecere in afara intervalelor de trecere prin zona a pestilor . Ideea era de a opri cardul de pesti pe un pat masiv de nada . Pot spune ca nu a functionat deloc !

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 20 Iul 2005 20:20

Val, sunt multi care spun ca daca nadesti masiv o zona de trecere ai sanse sa le tii pe loc.

Scrie răspuns