strategie de nadire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

strategie de nadire

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 20:23

intrebare: in momentul in care ti-au intrat pestii pe vad, moment semnalat prin faptul ca incepi sa prinzi care e strategia cea mai buna?
e bine sa nadesti vadul pentru a incerca sa tii pestii pe loc sau te multumesti cu faptul ca ti-au intrat pe vad si te bizui pe cata nada ai acolo si astepti cuminte sa se termine papa si odata cu ea si prezentarile.
pun aceasta intrebare deoarece cunosc mai multe balti in care perioadele de activitate sunt reduse la cateva ore de obicei intre orele 7-11 dupa care pauza. poti prelungi aceste perioade daca nadesti in continuare vadul, sau mai bine sa nu sperii pestele cu racheta si alte pleoscaieli inutile.
sau e mai bine sa dai mancare mai multa seara si sa speri ca le va lua crapilor mai mult timp a doua zi de dimineata sa curete vadul si astfel vei avea prezentari mai multe. :idea:

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 06 Iul 2005 20:29

Eu de obicei nadesc la inceput masiv, iar dupa 5-6 ore nadesc mai putin din 2 in 2 ore.
Nelu B.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 20:34

cat inseamna masiv cat insemna mai putin?te-ai risca sa dai cu racheta pe un platou cu apa de 1 m aflat cam la 90 m dupa ce ai luat ceva pesti de acolo sau mai bine nu i-ai deranja, si ai spera ca mai intra unul?

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 06 Iul 2005 21:09

Bine pusa intebarea.
Teoretic da, dar si daca asi vrea nu prea o sa pot pentru ca mar omora vecinii :lol: :lol: :lol: sa stii ca era sa o patesc o data.
Asa ca dupa ce nadesc masiv(cu racheta), cam un bidon (de maslline) de 5 litri, trec pe favorita prastie :wink:
Nelu B.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Iul 2005 21:13

si eu dau cu prastia si cobra boiles, dar cand e vorba de canepa, porumb, tigernuts etc cum procedezi?

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 06 Iul 2005 21:32

Am pus si eu intrebarea asta o data si am primit raspuns solutie de prins (lipit) viermusii, este buna dar e cam scumpa.
Am in tot deauna la mine mamaliga instant(20-30mii/200-300g,parca)+ceva care leaga(faina, tarate....), ii fac cocolosi si ii las la uscat(avantaj Nastase daca-i soare)
Nelu B.

GEORGE GRIGORE
member
Mesaje: 108
Membru din: 21 Iul 2004 21:36
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de GEORGE GRIGORE » 06 Iul 2005 21:52

Poti face bile din mix pentru boilis sau nada praf, in care adaugi canepa,porumb,alune tigrate sparte,pe care ,dupa ce le lasi la uscat,le poti arunca cu ajutorul cupei pentru nadit.Deasemenea poti folosi monturi cu naditor in locul celor cu plumb.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 07 Iul 2005 08:17

Dar daca nu ai trasaturi , mai continui sa nadesti???

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 07 Iul 2005 09:19

Cred ca s-a mai discutat pe aici pe forum cum ca naditul cu racheta in timp ce pestii sunt pe vad nu dauneaza absolut deloc sanatatii sau cel putin asa se vede pe casetele de la Korda.
Pe urma ganditi-va ca daca iti demareaza un crap de pe patul de nada unde se hranesc mai multi, sa zicem, cred eu ca ala face mai mult deranj decat daca ai arunca racheta cu tot cu spod in locul respectiv.


Florioro, daca nu trage, nu mai nadi, ori schimbi locul, ori ai o incredere nebuna in nada ta si stai si tu ca .... nu mai stiu, Steve Briggs, cred, doua zile pana se mai duce aroma din boiliesuri :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 07 Iul 2005 10:29

Corect spus Mircea.

La concursul de la Darvari noi nadeam cu racheta, iar la nici 10 m de locul unde aceasta cadea, in acelasi timp, am avut 2 prezentari. Bineinteles ca asta tine foarte mult si de densitatea de peste din apa care se hraneste pe vadul nostru.
Daniel Verdete

Scrie răspuns