tehnici de exceptie la crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

tehnici de exceptie la crap

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 19:20

Ce porumb fermentat, ce canepa imputita, ce atatea lansete si mulinete care costa de-ti dizloca contul bancar....

Asta-i pescuit frate .... Oare chiar asa este ?

Cam cu asta este asociata imaginea crapului pentru unii americani ... nu pentru toti ce-i drept (nu de alta da-mi sare in cap Supercarpio si este mai inalt ca mine...)
http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp ... speed=_med

Vedeti si bucurati-va sau intristati-va sau faceti ce-ti vrea voi sa faceti !

Stima,

Moose


P.S. Si io ma chinui cu urmareli pe sub apa, cu nazi care mai de care mai mirobolante, cu panda din copac etc.... sunt aberant, zau asa !
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: tehnici de exceptie la crap

Mesaj de carprom » 17 Iul 2005 19:27

Moose_master scrie:
Vedeti si bucurati-va sau intristati-va sau faceti ce-ti vrea voi sa faceti !
Eu m-am intristat, dar America este tara tuturor posibilitatilor :roll:

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 17 Iul 2005 20:25

asta e poveste veche si lunga dar din pacate nu prea ai ce zice atata timp cat americanii vin cu argumentul cum ca este o specie introdusa care s-a raspandit peste masura si favorizeaza declinul speciilor locale. cam acelasi lucru l-a facut si Rex Hunt in Australia in show-urile lui (doar ca in loc de arc a folosit undita) si sunt putin confuz: sa il dispretuiesc sau nu...?! totusi nu poti deloc spune ca e un dusman al pestilor, toata lumea cunoaste activitatea lui de popularizare a pescuitului ca activitate recreativa si respectul deosebit pentru natura.

@moose: sursa filmului "de groaza" este PETA, astia militeaza radical impotriva pescuitului de orice tip, inclusiv cel sportiv. nici c&r nu ii satisface... si colac peste pupaza pestele este nociv pentru corpul uman (ceea ce poate fi adevarat in unele situatii). dar cand alternativele lor sunt dieta vegetariana, rugaciunile, meditatiile si demonstariile anti-..., asta imi suna deja freaky...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 22:13

Stiu de unde este filmul cu pricina ca doar eu i-am postat adresa.
Aia de se ocupa cu de-astea sunt niste uschiti rau de tot. Femeile arata ca iesite ieri de la Rawensbruck (pt ca nu mananca deloc carne, de fapt nici nu stiu daca mananca ceva) si gandesc si emit ipoteze si postulate de stai si te gandesti daca ceea ce vezi este adevarat sau este doar un film prost.
Asta este o fata mai putin placuta a lumii occidentale. Lipsa de activitate, de sex si legile destul de permisive, au facut din unele femei niste exemplare de prostie, stupizenie si fantasmagorism grotesc (vezi femeile din Romania care au asociatii care apara cainii vagabonzi).

Intradevar, aici s-au facut studii serioase si s-a ajuns la concluzia ca domnu crap face ravagii in baltile in care intra ..... nu mai zic nimic.
Dar chiar si in conditiile astea(de supra supra supra populare de crap), aici inca nu exista lege care sa spuna sa omori crapul daca-l prinzi, ba chiar in provincia Ontario exista un paragraf care spune ca nu ai voie sa retii un peste (ma refer la crap) mai mic de nu stu cati centimetri. Am uitat exact cati centimetri, insa am ramas uimit cand am citit ca nu poti retine ciortanica mica intr-o societate in care nimanui nu-i pasa de crap.

Ce vedeti in filmulet se numeste (total gresit) bow-fishing, adicatelea pescuit cu arcul. Pai ala nu este pescuit in nici un caz. Ala ar trebui sa se numeasca xxx-hunting, asa ar mai semana a ceva. Dar unii sunt atat de oligofreni incat nu stiu nici cate urechi au. L-am intrebat pe unul (un vanzator de la un magazin de pescuit din apropierea unei mari intinderi de apa) odata daca exista crap in balta, iar el mi-a raspuns foarte mandru si increzator tot printr-o intrebare : " Da ce te intereseaza, crapul nu se pescuieste, de fapt crapul este folosit doar pentru bow-fishing".

Stima,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 17 Iul 2005 23:17

Intotdeauna AMERICANII vor fi INVERS decat restul lumii nu cumva sa-i intreaca careva (la prostie) :shock: . Ei atata stiu interesul lor, vin isi fac plinul si duc tot la ei. De ce sa accepte ei aceasta specie cand peste ocean este asa mult ravnita, trebuie neapara sa fie ei in contradictie cu noi intotdeauna si sa-si protejeze speciile autohtone. :roll:
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 18 Iul 2005 12:58

iata si partea frumoasa a pescuitului... :lol: http://content3.metacafe.com/Streamer/s ... 2637.3.wmv
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 30 Iul 2005 02:57

Stau si ma tot intreb cum de o astfel de activitate poate fi legala intr-o societate ce se vrea civilizata. Daca aici in Germania – sau in toate celelalte tari occidentale nordice – ar incerca cineva ceva de genul asta, ar face puscarie, si nu putina. Aici legea nu face deosebire intre animale cu valoare materiala mai mare sau mai mica. Daca vrei sa omori un animal – fie si un sobolan -, esti obligat de lege sa o faci intr-un mod rapid si eficace, fara sa chinui animalul, lucru care pentru mine denota adevarata civilizatie. Daca vrei sa duci acasa un peste prins, nu ai voie sa-l arunci viu in portbagaj intr-un sac de plastic, ci esti obligat sa-l omori imediat dupa ce l-ai scos din juvelnic. In cursurile premergatoare obtinerii permisului de pescuit inveti biologia pestilor, si inveti exact unde sa lovesti si unde sa tai penru a-i omori cit mai usor si mai repede.

In multe tari vestice se duce o lupta crincena intre pescari si organizatiile radicale pentru protectia animalelor. Aici in Germania a inceput –dupa multi ani - sa se incline balanta din nou in favoarea pescarilor, datorita faptului ca pescarii au reusit sa se profileze ei insisi ca ecologisti si iubitori de natura. Ce-i drept, pescarii germani investesc multe ore de munca voluntara pentru repopularea cu specii rare, amenajarea, curatirea, renaturarea si intretinerea apelor administrate de asociatiile din care fac parte.

Cred ca depinde in mare masura si de noi cita munitie le dam adversarilor nostrii, care mai devreme sau mai tirziu isi vor face aparitia si in Romania. Cel mai bine ar fi daca toti am avea atitudinea lui Tim Paisley:

„I’m a fan of HNV baits because they feed xxx. I think we are shortening the live of carp by catching them on baits that are of little or no use to them nutritionally. Being caught must be a highly traumatic, energy draining experience for a carp, and that energy has to be replaced quickly for their metabolism to function correctly and repair any damage sustained in the capture. Given that I can’t stop myself trying to catch these lovely creatures the least I can do is balance the possible damage I’m doing by feeding them properly.” (Carp Baits, 1991)

Nu spun sa dam toti cu nade HNV, pentru ca multe ape din Romania au hrana naturala din belsug. Mai important ar fi sa incercam sa nu lezam pestii in timpul capturii. Cei mai multi dintre noi au vazut filmele Korda si s-au mirat de boturile mutilate sau partial inexistente ale crapilor britanici. Cred ca ar trebui evitat cu orice pret sa ajungem si noi acolo. Nu trebuie decit sa fim mai atenti la folosirea excesiva si inutila a betelor exagerat de puternice si rapide, a firelor principale textile sau fara elasticitate, a plumbilor exagerat de grei si a cirligelor cu tija lunga. Poate pierdem in unele cazuri rare o foarte mica crimpeie de eficacitate, dar in schimb avem de cistigat ceva infinit mai important si valoros.

Apropo: Laszlo, felicitari pentru excelentul tau articol despre elibererea crapului! Pentru cei ce nu l-au citit inca: http://www.crap.ro/pagina/4/259/elibera ... lenta.html

Scrie răspuns